Тргнал на прослава, полицијата го фатила – детали за последното апсење за настаните од Собранието

5 копии

Полицијата денеска потврди дека синоќа бил уапсен Младен Додевски, еден од осомничените за собраниските инциденти на 27-ми април, кој досега беше во бегство, јави Телма.Тој беше баран со потерница, а беше уапсен пред ресторан во Скопје, каде тргнал на семејна прослава.Полицијата го чекала пред ресторанот и го уапсила кога пристигнал. Веднаш е префрлен во полициска станица, а нему веќе му е определен притвор.
| | веќе видена | слични
13 копии

Полицијата уапсила еден од петтемина осомничени за упадот во Собранието на 27-ми април минатата година кои се во бегство. Станува збор за Младен Додевски, за кого е распишана и меѓународна потерница. Интерпол на 4-ти јануари распиша потерница за Младен Додевски и за Никола Митревски, Дејан Давидовски, Александар Василевски – Нинџа и Митре Питроповски. Сите се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок на Македонија и за тешки насилства во Собранието на 27-ми април 2017-та. Судот во нивно отсуство им определи мерка притвор и веднаш штом ќе бидат пронајдени, ќе бидат спроведени во Истражниот затвор во Шуто Оризари.
| | веќе видена | слични

Околу 1 часот по полноќ пред ресторан во градскиот парк во Скопје полицијата уапсила еден од петмината осомничени за настаните од 27 април за кои беше распишана меѓународна потерница, потврдуваат полициски извори. Според информации на Сител тој вечерта бил на прослава во ресторанот, а на излегување кога ги забележал полицајците се обидел да избега, но набргу бил лишен од слобода. Потоа припадниците на МВР го однеле во полициската станица Кисела Вода од каде е префрлен во истражниот затвор во Шуто Оризари бидејќи кривичниот суд во декември му одреди 30 дена притвор. Неофицијално уапсениот изминатиот период се криел во град во внатрешноста. Тој е од Автокоманда од каде се и останатите четворица кои не се достапни за органите и за кои има меѓународна потерница зошто истражните органи оцениле дека се надвор од државата. Сите се сомничат дека на 27 април со фантомки на главата упаднале во собранието. За овој настан обнинителството води истражна постапка против вкупно 36 лица кои се товарат за сторено кривично ...
| | веќе видена | слични

Полицијата синоќа го привела Младен Додевски, еден од осомничените за насилствата во Собранието на 27-ми април, кој се бараше со меѓународна потерница. Според полициски извори Додевски се криел во внатрешноста на земјава, а наводно бил приведен пред ресторан во Скопје. Со потерницата покрај Додевски се бараат и уште четири други лица.
| | веќе видена | слични

Неофицијално е уапсен уште еден осомничен по кој МВР трагаше со потерница. Како што се пишува се работи за Младен Додевски кој беше дел од толпата која на 27 27 април лани упадна во Собрание. За Додевски, како и за Александар Василевски Нинџа, Никола Митревски Кољо, Дејан Давидовски и Митре Питроповски кои се во бегство Кривичен суд побара притвори. Сите се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок на Македонија и за тешки насилства во Собранието на 27 април лани.
| | веќе видена | слични

Младен Додевски, кого МВР го бараше со потерница за насилствата во Собранието на 27-ми април, синоќа бил уапсен во Градскиот парк. Според информации кои ги пренесе „Фокус“, полицијата добила дојава дека Додевски е во еден од рестораните во Градски парк. Во моментот кога Додевски излегол од ресторанот, полицајците тргнале да го приведат, но тој почнал да бега. Сепак брканицата траела кратко, бидејќи набрзо бил совладан.
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Еден од петмината осомничени за 27 април кои се бараат со меѓународна потерница е уапсен, дознаваме од извори во истрагата. Станува збор за Младен Додевски, а апсењето било спроведено синоќа, пишува Плусинфо. Од МВР засега ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат оваа информација, но од Јавното обвинителство веќе ја потврдија информацијата. Повеќе на Плусинфо
| | веќе видена | слични

Младен Додевски, еден од групата од петмина осомничени за кои беше распишана потерница во врска со настаните од 27 април, е приведен, потврдиле за МИА од Јавното обвинителство. Министерството за внатрешни работи на својата веб-страница на 4 јануари објави дека е распишана меѓународна потерница за пет лица осомничени за учество во настаните и упадот во Собранието. Со меѓународна потерница на Интерпол се бараат Никола Митревски–Кољо, Александар Василевски–Нинџа, Младен Додески, Митре Питроповски и сега приведениот Деан Давидовски за дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“. Судот, на паттемина кои претходно се бараа со домашна потерница, во нивно отсуство им изрече мерка притвор и веднаш по апсењето ќе бидат спроведени во Истражниот затвор во Шуто Оризари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Приведен е Младен Додевски, еден од осомничените за насилствата од 27 април, дознава телевизија 24 од свои извори. Додевски е од групата осомничени, по кои беше распишана потерница. Кривичниот суд бараше притвор за Додевски и уште четворица осомничени, меѓу кои Александар Василевски Нинџа, Никола Митревски Кољо, Дејан Давидовски и Митре Питроповски. Сите осомничени, се уште се во бегство. Освен нив, уште 28 лица за овој случај веќе се веќе во притвор.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 552 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја ...
сите 138 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тргнал на прослава, полицијата го фатила – детали за последното апсење за настаните од Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: