Започна војната во Србија, хаос на улиците, еве што се случува

Од министерството за внатрешни работи на РС изјавиле за порталот Кликс дека припадниците на МУП лишиле од слобода лице по потерница на МУП Србија, а поради кривично дело недозволено производство или промет со оружје и експолозивни материјали. Лицето е уапсено на подрачјето на Бања Лука и предадено е на судот на БиХ поради одредување екстрадиција. Инаку во близина на шумата до семејната куќа на Вучиќ, пронајдени се зоља, четири рачни бомби и 100 парчиња муниција со калибар 7,62 милиметри. Најдена е и муниција за автоматско вооружување и снајпер, како и меѓу 10 и 15 куршуми со непознат калибар.
| | веќе видена | слични

Припадниците на Министерството за внатрешни работи на Република Српска лишиле од слобода едно лице, кое, наводно, се доведува во врска со оружјето пронајдено во Јајнци, недалеку од куќата на премиерот на Србија, Александар Вучиќ. Од Министерството за внатрешни работи на РС за порталот „Кликс“ изјавиле дека припадниците на МУП лишиле од слобода лице барано по потерница на МУП Србија, а поради кривично дело недозволено производство или промет со оружје и со експолозивни материјали. Лицето е уапсено на подрачјето на Бања Лука и е предадено на судот на БиХ поради одредување екстрадиција. Инаку, во близина на шумата до семејната куќа на Вучиќс се пронајдени „зоља“, четири рачни бомби и 100 парчиња муниција со калибар 7,62 милиметри. Најдена е и муниција за автоматско вооружување и снајпер, како и меѓу 10 и 15 куршуми со непознат калибар.
| | веќе видена | слични

Оружјето што е откриено на две локации во Белград се доведува во врска со црногорската мафија, а српската полиција се сомнева дека цел на можни напади би бил братот на премиерот Александар Вучиќ. Медиумите во Србија пишуваат за поврзаноста на црногорското подземје и со убиството на водачот на навивачката група на фудбалскиот клуб Партизан Александар Станковиќ, викан Сале Мутави, кој во средината на октомври бил убиен со 50 истрели од два калашникова. Во убиството на Сале Мутави учествувале платеници од БиХ, а српските медиуми објавија дека за тоа било платено околу 300.000 евра. - Споменатиот клан постои од деведесеттите години и важи за еден од најсуровите. Се претпоставува дека се појавиле како продукт на тогашните служби, а на нивна адреса одат 20 неразрешени убиства. Се верува дека тие имаат воспоставено најдобри релации со јужноамериканските наркокартели - велат извори за српски „Блиц“. Минатата недела во шумата во Јајинци, место близу Белград, биле откриени „зоља“, четири рачни бомби и 100 парчиња ...
| | веќе видена | слични

Според информациите на Министерството за внатрешни работи на Република Српска, апсењето е извршено по меѓународна потерница издадена од Србија, по обвинение за незаконско поседување на оружје и експлозивни материјали. Осомничениот е уапсен во Бања Лука за време на викендот и е предаден на судот на Босна иХерцеговина за евентуална одлука за екстрадиција. Во шума близу куќата во која живеат родителите на Вучиќ во Јајинци, полицијата откри рачен ракетен фрлач, рачни бомби и муниција за снајпер и автоматска пушка. При истрагата било утвредено дека рачниот ракетен фрлач, кој се користи за уништување на тенкови и оклопни возила, е набевен од црниот пазар во Хрватска, а две од рачните бомби се од босанско производство.
| | веќе видена | слични
3 копии

Властите во Република Српска приведоа маж, осомничен дека е повврзан со оружјето кое пред десетина дена беше пронајдено во близина на семејната куќа на српскиот премиер Александар Вучиќ во белградската баселба Јајинци. Според информациите на Министерството за внатрешни работи на Република Српска, апсењето е извршено по меѓународна потерница издадена од Србија, по обвинение за незаконско поседување на оружје и експлозивни материјали. Осомничениот е уапсен во Бања Лука за време на викендот и е предаден на судот на Босна иХерцеговина за евентуална одлука за екстрадиција. Во шума близу куќата во која живеат родителите на Вучиќ во Јајинци, полицијата откри рачен ракетен фрлач, рачни бомби и муниција за снајпер и автоматска пушка. При истрагата било утвредено дека рачниот ракетен фрлач, кој се користи за уништување на тенкови и оклопни возила, е набевен од црниот пазар во Хрватска, а две од рачните бомби се од босанско производство. см/сп/13:15
| | веќе видена | слични

Припадниците на Министерството за внатрешни работи на Република Српска (РС) уапсиле лице кое се поврзува со оружјето пронајдено во Јајинци, месноста близу семејната куќа на српскиот премиер Александар Вучиќ, пишува klix.ba. Властите на Република Српска соопштиле дека припадниците на полицијата од слобода лишиле лице на подрачјето на РС по потерница распишана од страна на српското Министерство за внатрешни работи, поради кривично дело недозволено производство или продажба на оружја или експлозивен материјал. Лицето биле уапсено во главниот град на Република Српска, Бања Лука, и потоа му било предадено на Судот на Босна и Херцеговина (БиХ) поради одредување на екстрадиција. Минатата недела во шума во близина на семејната куќа на српскиот премиер, полицијата по пријава од локалното население во еден автомобил пронајде ракетен фрлач „зоља“, четири рачни бомби и 100 парчиња муниција од калибар 7,62 милиметри. Пронајдена била, исто така, муниција за автоматско оружје и снајпер, како и десет до петнаесет куршими од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 357 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 226 | | | веќе видена

Точно една недела откако поранешниот премиер Никола Груевски објави дека е во Будимпешта, македонското министерство за правда во Унгарија го испрати барањето ...
сите 264 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 46 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Пред да избега за Будимпешта, бившиот премиер Никола Груевски ги испразнил своите банкарски сметки во Македонија, подигајќи ги сите 200.000 евра што ги имал на ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна војната во Србија, хаос на улиците, еве што се случува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: