Москва: Специјалци влегоа во фабриката, приведен напаѓачот


6 копии

Специјални единици од националната гарда на Русија извршија упад во кондиторската фабрика во Москва, и го приведоа напаѓачот, кој изутрината уби еден човек и рани тројца. Локалните медиуми наведуваат дека напаѓачот е пронајден и приведен, а од објектот веќе не се слушаат истрели. Претходно, портпарол на руското Министерство за внатрешни работи рече дека во фабриката нема заложници. Поранешниот сопственик Илија Аверјанов се забарикадира денеска во фабриката, од каде истрела неколку куршуми, при што уби едно, а повреди три лица. Според дел од медиумите убиениот е поранешен сопственик на фабриката, а според други извори, станува збор за припадник на обезбедувањето.
| | веќе видена | слични
6 копии

Уапсен е директорот на фабриката „Маншевик“, Иља Аверјанов, кој вчера отвори оган во зградата на компанијата при што загина еден човек и беа повредени уште други две лица. Потоа тој побегнал и се скрил во една од зградите на фабриката, поради што во тој дел од Москва вчера беше прогласена вонредна ситуација. Во акцијата за негово пронаоѓање беа ангажирани и специјалци, а целата област беше под опсада на полицијата. Во моментов во тек е испрашување на уапсениот, по што тој ќе биде предаден на окружниот суд. Според, Јуриј Титов, шеф на прес-службата на московската полиција, осомничениот бил пронајден на територија на организацијата лоцирана на улицата „Правда“ во рускиот главен град. Според истрагата, во средата наутро Аверјанов „влегол во вербален конфликт“ со актуелното раководство на фабриката, почнал да пука, по што се скрил на територијата на фабриката „Меншевик“. Московското обвинителство објави дека Аверјанов почнал да пука во моментот кога извршителите дошле во компанијата со цел да го наплатат долгот.
| | веќе видена | слични

Поранешниот сопственик на фабриката за кондиторски производи "Мењшевик" од Москва, Илја Аверјанов, кој убил едно лице во рамките на фабриката, бил приведен во главниот град на Русија, соопштиле од руското Министерство за внатрешни работи. Илја од фабриката побегнал преку таен тунел кој се наоѓал внатре во зградата. "Московската полиција ја утврдила локацијата на осомничениот кој вчера наутро ранил едно лице во фабриката "Мењшевик"", се наведува во соопштението. Осомничениот бил приведен во центарот на Москва и доведен пред Истражна комисија. Поранешниот сопственик вчера околу 9 часот по локално време се скарал со актуелното раководство на компанијата, рекла портпаролката на Руската истражна комисија, Јулија Иванова. После тоа, тој отворил оган и ранил припадник на обезбедувањето, кој подоцна им подлегнал на повредите. Московската полиција соопштила дека напаѓачот по инцидентот побегнал, а оружјето со кое било извршено делото било пронајдено.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според извештаите на руските медиуми, работник го застрелал својот соперник во московска фабрика за кондиторски производи. Потоа, тој зел неколку луѓе за заложници. Тековните информации одат во насока на тоа дека директорот на фабриката лоцирана во југоисточниот дел на Москва застрелал еден од своите бизнис-ривали. Во пресметката едно лице го загубило животот, а неколкумина се повредени. Убиецот потоа зел неколку луѓе за заложници и се скрил во објектот на фабриката Маншевик. Полицијата во моментов се обидува да стапи во контакт со него, соопштија локалните власти. Според податоците, киднаперот и убиец засега нема никакви барања. Локални медиуми пренесоа дека меѓу повредените се и судски извршители кои дошле во фабриката за да го решат прашањето во врска со нејзините финансиски проблеми.
| | веќе видена | слични

Портпаролот додал дека полицајците, Националната гарда и посебните служби, преземаат чекори да се уапси напаѓачот. Во југозападниот дел на Москва дошло до пукање во кое загинало едно, а ранети биле три лица. Специјалните единици на Националната Гарда на Русија влегле во фабриката за колачи, каде сè уште се наоѓа напаѓачот, соопштил портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Јури Титов. "Специјалните единици делуваат внатре во зградата и започната е операција за чистење. Внатре нема заложници. Засега не е пронајдена точната локација на напаѓачот", рекол Титов, пренесува "Tass" . Портпаролот додава дека полицајците, Националната гарда и посебните служби преземаат чекори да се уапси напаѓачот. Напаѓачот е идентификуван како Иван Аверјанов, поранешен сопственик на компанијата поради која дошло до пукање, јавува "Sputnik" . Како што пишува RT , се воделе преговори меѓу поранешниот сопственик и сегашниот менаџмент на фабриката. Вербалниот судир прераснал во физички кога Иван извадил оружје и почнал да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 85 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Москва: Специјалци влегоа во фабриката, приведен напаѓачот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: