Според обложувачниците, Македонија аутсајдер на ЕП во Полска


Македонската младинска фудбалска репрезентација за играчи до 21 година, според обложувачниците, е тотален аутсајдер на Европското првенство, кое почнува на 16 јуни и ќе се игра до 30 јуни во Полска. Во конкуренција на 12 репрезентации, кои ќе играат на завршницата, за македонскиот тим да биде нов европски првак во оваа возрасна категорија коефициентот е 50! Ова значи за едно вложено евро на Македонија ќе се добива 50, ако на крајот „црвено-жолтите“ бидат победници. Главен фаворит за освојување на европската титула според ранг-листата на обложувачниците е Германија на која ~ даваат коефициентот од 2,75. Шпанија е второрангирана со коефициент три, а Португалија е треторангирана со коефициент шест. Македонија на завршницата од ЕП е во група со Шпанија, Португалија и Србија. Првиот натпревар во Полска, ќе го игра на 17 јуни против Шпанија. Kомплетна ранг-листата со коефициенти за селекциите учесници на ЕП според обложувачниците: Германија 2,75 коефициент, Шпанија 3, Португалија 6, Италија 7, Англија 9, Полска ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ден пред почетокот на Европското првенство за играчи до 21 година Европската фудбалска унија (УЕФА) потсети на идеалниот тим на сите досегашни шампионати во оваа старосна категорија. Во идеалните 11 има најмногу Италијанци. Идеалниот тим на ЕП за играчи до 21 година делува импресивно во формација 4-4-2, со Нојер (Германија) на голот, во одбраната Ивановиќ (Србија), Неста (Италија), Хумелс (Германија), Кјелини (Италија), средниот ред во кој се Пирло (Италија), Лампард (Англија), Езил (Германија), Чави (Шпанија) и Тоти (Италија) и Раул (Шпанија) во нападот. Овогодишното ЕП се одржува во Полска и почнува утре, а како дебитант ќе се појави и репрезентацијата на Македонија. Македонските надежи настапот ќе го почнат в сабота, против Шпанија (20:45 часот), а во оваа Б група уште се и селекциите на Португалија и Србија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во желбата што поблиску до вас да ги доближи македонските херои кои со пласманот на ЕП 2017 го донесоа најголемиот успех во историјата на македонскиот фудбал, ЕКИПА преку серијал интервјуа „ОДИМЕ НА ЕП“, со дел од актерите во Полска, од еден малку поинаков агол ќе ви го најави собирот на најдобрите млади фудбалери на Стариот континент. Со своите игри низ квалификациите веднаш ги освои симпатиите на целокупната домашна фудбалска јавност. Можеби клучната фигура во составот на Благоја Милевски на теренот, но безрезервно ведар и расположен и надвор од него, скромен и секогаш подготвен за комуникација, и со соиграчите и со медиумите… На крајот, и секогаш вечниот оптимист – Енис Барди. Кога ќе го прашате Енис која е вредноста на оваа млада репрезентација на Македонија, наспроти милионската вредност на ѕвездите од Шпанија, Португалија и Србија кои сега не чекаат на ЕП, без размислување веднаш одговара – единството, колективот, семејството… „Знаете што, да точно е дека дека сме во најсилната можна група на ...
| | веќе видена | слични

Младата репрезентација на Македонија, за фудбалери до 21 година, в сабота (20.45 часот) ќе дебитира на европските првенства, со мечот против Шпанија, во Гдиња (Полска). Тоа ќе биде трет меѓусебен дуел на двете селекции, во оваа категорија фудбалери, а прв по повеќе од 20 години, од времето кога се родени повеќето актуелни млади репрезентативци на двете земји. Шпанија, која е четирикратен европски младински првак, со овој меч се враќа на континенталните првенства за играчи до 21 година, бидејќи не се пласира на минатото, а и за ова мораше да игра во баражот. Македонија, пак, на ЕП во Полска се пласира директно, како победник во групата во која беа Франција, Исланд, Шкотска, Украина и Северна Ирска.Шпанија победи во претходните два меча против Македонија, за фудбалери до 21 година. Во првиот дуел, на 11 октомври 1994 година во Битола, шпанските фудбалери победија со 1-0, во меч во кој за Шпанија играа, на пример, Аитор Каранка и Гаизка Мендиета, а стрелец на единствениот гол беше Оскар Гарсија. На 14 ноември ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Македонската репрезентација до 21 година во одлична атмосфера ги продолжува подготовките за првиот натпревар против Шпанија на Европското првенство во Полска. Енис Барди очекува добар настап и резултати на ЕУРО 2017. - Веројатно кај сите се чувствува позитивна трема, но тоа е добро - на тој начин знаеме дека ќе бидеме подготвени. Фокусирани сме на тренинзите и задачите кои ни ги дава селекторот. Подготвени сме за предизвикот, знаеме дека поминавме тежок, исцрпувачки пат до пласманот на Европското првенство и ќе дадеме се од себе да продолжиме со позитивни резултати. Имаме амбиција и ентузијазам, знаеме и кои е нашиот прв противник, но ќе дадеме максимум за некои работи на теренот да се прашаме и ние, истакнува Барди. Неговиот соиграч од репрезентацијата и еден од столбовите во одбраната Дарко Велковски истакна: - Атмосферата во репрезентацијата е секогаш одлична. Опуштени сме, но работиме со полна пареа. Благодарни сме за поддршката која ја добиваме од навивачите во Македонија, но на стара слава не се ...
| | веќе видена | слични

Европското првенство во Полска е вистински саем на најдобрите млади играчи на Стариот континент, што секако го привлекува вниманието на големите клубови, па и скаутите ќе бидат присутни. И Македонија има фудбалски таленти, но тие велат дека трансферите не им се во преден план и дека се дојдени во Полска да играат фудбал и да победуваат. „Ова е остварување на сонот за нас и успехот го постигнавме сите заедно. Секако дека ќе има интерес, но ние сакаме да забележиме успех и да играме добро на првото европско првенство за Македонија. Трансферите се во втор план“, велат нашите млади играчи. Џенова се интересира за Дарко Велковски, менаџерите на Енис Барди се во преговори со Динамо Загреб, има интерес и за Бобан Николов, за Егзон Бејтулаи и за уште неколку фудбалски херои кои имаат можност да ја сменат средината. Но, настапот на ЕП во Полска само може да им ја зголеми цената и нема потреба за брзање, иако и скаутите на клубовите ќе притискаат. За младите во прв план е Шпанија и историскиот меч на 17. јуни, па ...
| | веќе видена | слични

По играчката кариера во Македонија Ѓорче Петров со која стана шампион во 2009-та и авантурите во Грција, Словенија, Турција и Израел, Благоја Милевски реши да тргне по тренерскиот пат. Седна на клупата на Вардар и докажа тактичка зрелост - во 2013-та стана шампион на Македонија и беше избран за „Тренер на годината“. Во 2014-та Боби Милевски доби нов предизвик - да ја води младинската репрезентација. По децениските неуспеси оваа категорија доби генерација која што оствари серија од 13 натпревари без пораз (само Португалците се пред нас на врвот со 19) и заслужено ја врати довербата на нацијата. Македонија во Полска стигна преку квалификациската Група 3 каде заврши пред Франција, Исланд, Украина, Шкотска и Северна Ирска. Најбараните фудбалски ѕвезди во моментов во Европа: Корентин Толисо, Осман Дембеле, Муса Дембеле, Томас Лемар, Лапорт и Тјемуе Бакајоко на телевизија ќе го гледаат турнирот затоа што ниеднаш во двата меча не ја победија Македонија. Нашата селекција е пред Шпанија, Португалија и Србија по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската младинска репрезентација ги продолжува подготовките за настапот на Европското првенство во Полска и првиот предизвик, соочувањето со Шпанија. Таа средба е на програмата в сабота од 20:45 часот, „црвената фурија“ на хартија е фаворит меѓутоа во нашиот тим владее одлична атмосфера и четата на Милевски ќе даде се од себе да дојде до поволен резултат и покрај големината на противникот. - Веројатно кај сите се чувствува позитивна трема, но тоа е добро – на тој начин знаеме дека ќе бидеме подготвени. Фокусирани сме на тренинзите и задачите кои ни ги дава селекторот. Подготвени сме за предизвикот, знаеме дека поминавме тежок, исцрпувачки пат до пласманот на Европското првенство и ќе дадеме се од себе да продолжиме со позитивни резултати. Имаме амбиција и ентузијазам, знаеме и кои е нашиот прв противник, но ќе дадеме максимум за некои работи на теренот да се прашаме и ние, - вели Енис Барди.
| | веќе видена | слични

Младите фудбалски репрезентативци веќе се како дома во Полска, подготвувајќи се за стартот на Европското првенство. Утре стартува шампионатот, а Македонија в сабота го има премиерниот меч на ЕП, кога ќе ги одмери силите со силната селекција на Шпанија. Избраниците на селекторот Благоја Милевски „пукаат“ од самодоверба, па дефанзивецот Дарко Велкоски порачува дека Македонија ќе бележи успеси и на Европското првенство, потенцирајќи дека „на стара слава не се живее“. „Атмосферата во репрезентацијата е секогаш одлична. Опуштени сме, но работиме со полна пареа. Благодарни сме за поддршката која ја добиваме од навивачите во Македонија, но на стара слава не се живее. Сега сме на неколку дена од првиот натпревар во квалификациите и максимално сме посветени на пресметката против Шпанија. Оваа репрезентација покажа дека може да биде на високо ниво, а верувам дека добро ќе ја затвориме одбраната – секако со помош на целата екипа, бидејќи одбраната не зависи само од двајца стопери“ , вели Дарко Велковски. тикер
| | веќе видена | слични

Македонската млада У21 фудбалска репрезентација се подготвува за првото учество на евро шампионатите… Континенталниот собир во Полска ќе стартува утре (16. јуни, четврток), а за нашата селекција започнува в сабота со натпреварот против Шпанија во групата Б (20:45 часот) на Стадионот ГОСиР во Гдиња. „ Веројатно кај сите се чувствува позитивна трема, но тоа е добро – на тој начин знаеме дека ќе бидеме подготвени. Фокусирани сме на тренинзите и задачите кои ни ги дава селекторот. Подготвени сме за предизвикот, знаеме дека поминавме тежок, исцрпувачки пат до пласманот на Европското првенство и ќе дадеме се од себе да продолжиме со позитивни резултати. Имаме амбиција и ентузијазам, знаеме и кои е нашиот прв противник, но ќе дадеме максимум за некои работи на теренот да се прашаме и ние “, вели Енис Барди. Фото: ffm.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 212 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Речиси целата земја со денови се гуши во загадениот воздух, а вечерва најзагадено е во Струмица 303 ПМ 10 честички на метар кубен, Гостивар 202 ПМ 10 честички, ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Според обложувачниците, Македонија аутсајдер на ЕП во Полска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: