Елон Маск: Алтруист или егоцентричен гениј?

Маск е насекаде деновиве. Најпрво се скара јавно со сега поранешниот вработен во Тесла, кој Маск го обвини дека работел против интересите на Тесла, и оддавал доверливи информации. Од друга страна, тој ги обвини Маск и Тесла дека затскривале информации поврзани со безбедноста на работниците во фабриките на Тесла. Односно, дека пријавувале пониски бројки на случаи на повреда при работно место во нивните фабрики. Претходно, откако беа објавени новинарски извештаи на истата тема, Маск се сврте кон целата новинарска заедница, нарекувајќи ја непрофесионална и пристрасна. Во серија на твитови, тој објави дека ќе започне организација за проверка на вистинитоста и интегритетот на објавени новинарски текстови и на новинарите кои ги пишуваат тие текстови. The holier-than-thou hypocrisy of big media companies who lay claim to the truth, but publish only enough to sugarcoat the lie, is why the public no longer respects them https://t.co/Ay2DwCOMkr — Elon Musk (@elonmusk) May 23, 2018 Потоа, тој се вмеша во напорите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Елон Маск: Алтруист или егоцентричен гениј?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: