МАКЕДОНИЈА БЕЗ ПОЛУФИНАЛЕ: Пораз од Чешка за десет минути

Македонија нема да игра во полуфиналето на Европското првенство откако вечерва загуби од Чешка 25-24.Нашите ракометари постојано беа во водство но паднаа како на физички така и на психолошки план во последните десет минути кога противникот изедначи и направи еден разлика. Во финишот на мечот видео снимката одлучи Македонија да има седмерец наместо голот да биде признат. Манасков со вртен удар не успеа да постигне гол што значеше голема радост за Чесите. Ни останува уште утрешниот натпревар со Данска но впечаткот е дека ова генерација предводена од Кире Лазаров испушти историска шанса да биде полуфиналист на едно Европско првенство.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација синоќа претрпе тежок пораз од Чешка. Не тежок во смисла дека противникот не надигра и ни нанесе убедлив пораз, туку поради тоа што имавме водство од пет гола разлика во три наврати во второто полувреме, на крајот промашивме и седмерец за реми кое ќе не оставеше во игра за полуфинале, но претрпевме пораз од веќе загубените Чеси. Со тоа, нашите шанси за пласман во полуфиналето се загубени, но останува со победа над Данска да играме за петтото место и повторување на најголемиот успех во нашата ракометна историја. Сепак, еден досетлив твитерџија „откри“ како Македонија може да дојде до полуфинале, но за тоа мора да се поклопат неколку работи. Македонија треба да ја тепа Данска, Шпанија да игра нерешено, Чешка да изгуби, Марс да влезе у третата куќа а Хозе Игнасио да ја побара Есмералда за жена. Е тогаш имаме шанси за пласман. — Оној со брадата (@legovski) January 24, 2018
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометната репрезентација на Македонија на синоќешниот натпревар против Чешка ја имаше победата во раце, но ја испушти. Иако ракометарите водеа со шест гола во еден интервал од натпреварот, на крајот загубија со 24-25. Манасков имаше шанса да донесе реми од пенал, но сепак, не успеа да погоди откако Галиа го фати неговиот пенал на самиот крај од мечот. Поради неуспехот, Македонија ги загуби шансите за полуфинале и единствено може да се надева на меч за петтото место. Најдобар стрелец беше Хорак со осум гола, а го следеше Каспарек со шест, додека кај Македонија, Филип Талески заврши со пет гола, а Велковски, Стоилов и Мируловски запишаа по четири гола. Македонија наредниот натпревар го игра вечерва, во 18:15 часот против Данска. Драмата одиграна вчера, спакувана во триминутно видео погледнете ја ОВДЕ
| | веќе видена | слични
2 копии

Чешка доби подарок каков што има само во соништата, додека ние ќе прокнижиме уште една пропуштена шанса во натпревар за челичење: без помошта од Кире Лазаров и со подмладена екипа. Се функционираше добро до финишот, но за жал не издржавме до крајот. Кога резултатот е тесен, секоја топка е битна, па не може ниту една да се издвои како клучна. Статистиката открива дека сме имале само една контра во која е постигнат голот на Гоце Георгиевски, додека Чесите реализирале четири од четири. Кај пеналите, во изедначена ситуација на двете страни по четири, кај нас има два нереализирани. Во другите параметри имаме сличен баланс, 7/15 реализација од 9 метри наспроти 11/24 за Чешка. На крилните позиции 5/11 наспроти 1/5 и од шест метри 6/8 наспроти 1/1. Нашите голмани имаат 11 одбрани (Митревски влезе само за еден пенал), додека Мрква и Галија заедно стигнаа до 13. Ништо нема да ја врати изгубената победа која ја „мирисавме“ во Вараждин, а и тажењето не е пракса во светот на професионалниот спорт. Нов ден, нови ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дејан Манасков ја имаше несреќата да излезе како трагичар од натпреварот на кој Македонија од речиси добиена ситуација во последната секунда доби шанса да се избори барем за бод, но сепак нашето крило не успеа да го совлада феноменалниот Мрква. Чешкиот голман ја прочита намерата на Манасков и уште толку ги фрли во очај нашите ракометари кои едноставно е загубија во последните десети минути на теренот, па од ситуација кога сите сонувавме за едно полуфинале на Европското првенство, натпеварот против Чесите се претвори во горчлив неуспех. Манасков беше видно разочаран по крајот на мечот, јасно ставајќи до знаење дека натреварот го загубиле претходно со слабата игра во одбраната, а не со неговото промашување во последната секунда. – Сами сме си криви, испуштивме сè што беше во наша корист на овој натпревар. Вината е кај нас, промашивме многу, не бевме доволно агресивни при нивните полуконтри. Примавме лесно голови, а не дававме на спротивната страна и тоа на крајот се одрази на резултатот. Пеналот не промени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија вчера изгуби од Чешка со еден гол разлика. Крајниот резултат е 24-25. Дејан Манасков имаше можност да израмни со пеналот што го шутираше во последната секунда, но голманот на Чешка одбрани. Македонија имаше водство од 13:11 по првото полувреме од клучниот меч против Чешка. Со капитенот Кирил Лазаров во тимот, но на клупата, Македонија имаше одличен старт. Филип Миркуловски по мечот рече дека Македонија вечерва пропушти голема шанса што нема да се повтори. За Македонија останува тежок предизвик пред утрешниот меч со Данска во 18.15 часот.
| | веќе видена | слични
6 копии

Ракометната репрезентација на Македонија имаше победа в рака против Чешка, но ја прокоцка. Иако ракометарите водеа со шест гола во еден интервал од натпреварот, на крајот загубија со 24-25. Манасков имаше шанса да донесе реми од пенал, но сепак, не успеа да погоди откако Мрква го фати неговиот пенал на самиот крај од мечот. -Самите сме си виновни. Имавме се, и го прокоцкавме. Игравме добро, имавме убаво водство, навивачи на наша страна, и потоа не знам што се случи. Одеднаш застанавме. Навистина не знам која е причината, вели Манасков. За седмерецот кој го промаши на крајот, Манасков вели: -Мислам дека претходно ја пропуштивме нашата шанса. Поради неуспехот, Македонија ги загуби шансите за полуфинале и единствено може да се надева на меч за петтото место.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија испушти победа. Нашата репрезентација водеше 55 минути, но во финишот на дуелот противникот беше поумешен и стигна до триумф. Натпреварот со Чешка го одигравме без капитенот Лазаров кој само ги изведуваше пеналите. Почетокот беше во знакот на Македонија која поведе со 4:1, а по водството од 6:2 за нашата репрезентација селекторот на Чешка побара тајм аут. Во прдолжението волглаво се играше гол за гол. Во отсуство на К.Лазаров, Миркуловски беше на мета на чешките ракометари и поради добиени удари мина неколку минути на клупата. До крајот на првиот и Мартин Велковски запиша два гола. За првпат во игра во 23.минута влезе и Јоновски. Вторпат + 4 имавме во 24.минута (11:7). Во финишот на првото полувреме со играч повеќе имавме шанса за +5, но по двете грешки Чешка намали на 13:11. Вториот дел почна со промашувања на двете страни, а потоа по серијата три голови на Талески, Македонија првпат поведе со +5 (17:12- 38.минута). Предноста од 4-5 голови Македонија ја имаше на средина на вториот дел. Во ...
| | веќе видена | слични

Дејан Манасков е еден од трагичарите во македонскиот состав по промашениот пенал во последната секунда од мечот барем за избегнување на пораз од Чешка. Манасков не го реализираше пеналот за бод, но ете за него ќе остане запишан прекрасниот гол на денот на Европското првенство во Хрватска. „Летечкиот Манасков“ во 54. минута на извонреден начин прифати една „отпад топка“ реализирајќи за наше водство… Гол за паметење! Погледнете ТУКА
| | веќе видена | слични

Македонија во Вараждин вечерва загуби од Чешка со 25:24 и ги загуби сите шанси за пласман во полуфиналето. На почетокот од мечот, Македонија водеше со 5 гола разлика, но во текот на натпреварот оваа разлика се стопи. Кире Лазаров не реализираше еден пенал, а Чешка даде гол пред крајот за 25:24, Македонија имаше голема шанса да дојде до израмнување и да остане во игра за полуфинале, Манасков имаше пенал по истекот на натпреварот, но не успеа да реализира. Најефикасен беше Талески со пет постигнати голови, Велковски, Стоилов и Миркуловски постигнаа по четири. Борко Ристовски имаше 11 интервенции. Утре ни останува натпреварот со Данска од кој имаме шанса да стигнеме само до третата позиција во групата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАКЕДОНИЈА БЕЗ ПОЛУФИНАЛЕ: Пораз од Чешка за десет минути

Од:
До кого (е-маил):
Порака: