Твенте остана без една трибина откако се сруши кровот

Целиот кров се сруши од едната од двете помали трибини на стадионот на холандскиот клуб Твенте. Додека работниците вршеле реновирање на стадионот Де Хролс Весте во градот Енсхеде, кровот од едната од двете трибини кои се позади головите комплетно се срушил. Повредени се 14 работници, додека еден загинал. Твенте имаше намера да го реновира стадионот со цел да го прошири капацитетот на 30 илјади. Но, како што стојат работите, ќе мора почетокот на холандското првенство да го игра на друг стадион.
| | веќе видена | слични

По падот на покривот на стадионот, Де Гролх Весте, домот на играчите на Твенте, холандскиот вицешампион натпреварите во Лигата на Шампионите следната сезона можеби ќе ги игра на друг терен. Поконкретно, Твенте би можел да игра на стадионот на германскиот бундеслигаш Шалке на Велтинс-арената во Гелзенкирхен, која е само еден час одалечена од од Еншенде. - Двата клуба добро се сложуваат и си помагаат во тешки ситуации, изјави претседателот на Твенте Јоп Мунстерман за холандската телевизија. При рушењето на покривот на стадионот на Твенте пред два дена 14 лица се повредени, а едно лице го загуби животот. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Македонската радио телевизија денеска се огласи и испрати соопштение за случајот Стојанче Стоилов, односно за односот на новинарот Мустафа Адеми кој на дуелот ...
сите 81 | | | веќе видена

Македонија доминираше против Бахреин во натпревар од групната фаза на ракометното Светско првенство, а селекторот на нашиот противник покрај забелешките за ...
сите 56 | | | веќе видена

Спасувачката операција во Пирин заврши успешно. Петмината скијачи и сноубордери, кои скијале надвор од назначени локации и при тоа паднале во провалија, се ...
сите 61 | | | веќе видена

Градоначалникот на полскиот град Гдањск Павел Адамович избоден е со нож за време на добротворна манифестација и според првичните информации тешко е повреден, ...
сите 6 | | | веќе видена

Двајца спасувачи од скијачкиот центар Моријон во францускиот департман Горна Савоја загинаа утрово во несреќа која се случила додека ракувале со експлозив за ...
сите 174 | | | веќе видена

Неверојатните одбрани на Давид де Хеа му обезбедија уште една победа на Манчестер Јунајтед, кој го победи Тотенхем со 1:0 среде „Вембли“. Шпанскиот голман беше ...
сите 68 | | | веќе видена

Ракометарите на Македонија им одговорија на сите што деновиве ги нападнаа затоа што искажаа несогласување со менувањето на уставното име. Откако МТ2 на ...
сите 43 | | | веќе видена

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Марин Шего и денеска бранеше одлично на голот на Хрватска, по извонредното прво полувреме во вториот дел му го препушти своето ...
сите 75 | | | веќе видена

Под влијание на нов влажен бран денес ќе биде облачно со повремени врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, кои ќе бидат позастапени во западните делови. ...
сите 270 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Твенте остана без една трибина откако се сруши кровот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: