Тувалу не призна под установното име

11 копии

Република Македонија и државата Тувалу вчера попладне, во просториите на Постојаната мисија на Република Македонија при ООН, беа воспоставени дипломатски односи под уставно име на амбасадорско ниво, информираат од МНР. Тувалу е 132 земја која официјално ја призна Македонија под уставното име. Заедничкото комунике го потпишаа македонскиот амбасадор, Пајо Авировиќ и неговиот колега. Односите меѓу двете земји ќе се развиваат во согласност со принципите на заемно почитување, пријателство, немешање во внатрешните работи, како и признавање на територијалниот интегритет и суверенитет на двете земји.
| | веќе видена | слични
2 копии

Република Македонија и државата Тувалу воспоставија дипломатски односи под уставно име, соопшти Министерството за надворешни работи Тувалу е 132. земја што официјално ја призна Македонија под уставното име. Односите меѓу двете земји ќе се развиваат во согласност со принципите на заемно почитување, пријателство, немешање во внатрешните работи, како и признавање на територијалниот интегритет и суверенитет на двете земји, пишува во соопштението. Тувалу порано позната како Елисејските Острови, е составена од 4 острови во Полинезија, лоцирани во Тихиот Океан, некаде на половина пат меѓу Хаваи и Австралија. Има 11.100 жители и е трета најмала суверена држава на светот. Помали од неа се само Ватикан и Науру, кои имаат нешто помалку жители. По територија е четврта најмала во светот, а зад неа се Ватикан, Монако и Науру. Овој остров бил британска колонија од 1892 година до 1916 година, а потоа до 1974 година бил дел од државата Островите Гилберт и Елис (составена од девет острови). За целосна независност од ...
| | веќе видена | слични

Поглед Тувалу ја призна Македонија под уставно име! Така гласи веста што вчера попладне громогласно одекна во Скопје, а, веројатно, и во цела држава. Да не беше плоштадот „Македонија“ пренатрупан со споменици и со градежни материјали, можеби, ќе се организираше и прослава во чест на големата вест. Нешто слично како прославата во 2004 година, кога не' призна Америка. А дури потоа повеќето славеници ќе се сетеа дека прв пат слушаат за таа држава и ќе се прашаа - а каде се наоѓа Тувалу! Но, бидејќи вчера никој не беше зафатен со организирање прослави (освен, можеби, владиниот или протоколот во МНР), брзо се откри дека станува збор за островска државичка во Тихиот Океан. И тука веќе на радоста и' немаше крај. Ако како мера за нивото на радост се земат постовите на социјалните мрежи, слободно може да се каже дека, конечно, се најде алтернатива за „нашиот јужен сосед“, кој упорно не ни го признава името. Сите „предавници“ што уживаат да се сончаат на грчките плажи и сите „патриоти“ што преферираат преку лето да ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи денеска соопшти дека Тувалу е 132 земја која официјално ја призна Македонија под уставното име. Заедничкото комунике, се подвлекува во соопштението од МНР, го потпишаа македонскиот амбасадор, Пајо Авировиќ и неговиот колега. Односите меѓу двете земји ќе се развиваат во согласност со принципите на заемно почитување, пријателство, не мешање во внатрешните работи, како и признавање на територијалниот интегритет и суверенитет на двете земји.
| | веќе видена | слични

Уште една држава ја призна Македонија под уставното име. Станува збор за малата тихоокеанска островска држава Тувалу сместена меѓу Хаваите и Австралија. Како што денеска соопшти Министерството за надворешни работи во Скопје, дипломатските односи вчера во Њујорк ги воспоставил амбасадорот на Македонија во ОН, Пајо Авировиќ. Тувалу станува 132 земја во светот со која државава воспоставува односи под уставното име. Инаку, Тувалу стана познат по светот откако некои научници предупредија дека таа ќе биде меѓу првите жртви на глобалното затоплување. Имено, ако тоа продолжи ќе дојде до раст на нивото на океаните, па таа ќе биде потопена бидејќи се наоѓа на само 4,5 метри надморска височина.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители од зграда ...
сите 176 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 125 | | | веќе видена

Полицијата вчера во 10 часот на улица „Мито Хаџивасилев Јасмин“ во Струмица го привела И.С. (37) од Кавадарци осомничен за сторени повеќе кривични дела тешки ...
сите 101 | | | веќе видена

Актуелниот градоначалник на Шуто оризари, Курто Дудуш, сведочеше во судскиот процес за насилството во Собранието. Дудуш во своето кратко 10-минутно сведочење ...
сите 114 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели ја демонстрираше својата поддршка кон Кристијано Роналдо по црвениот картон на Португалецот во дуелот со Валенсија во ...
сите 213 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов направил кривично дело за кое се оди во затвор, со тоа што узурпирал државно земјиште на националниот парк Маврово, кое ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тувалу не призна под установното име

Од:
До кого (е-маил):
Порака: