Тутунарите пренесени жедни преку вода

Во парламентот вмровците ја надзбореа опозицијата, пред Собранието тутунарите ги држеше полицијата, на Бихаќка се организираа контрапротести, а во внатрешноста на земјата се истакнаа штрајкбрехерите - тутунарите од Скопје си заминаа разочарани и најавија нови, радикални протести за денеска. Ништо не добија тутунарите од Македонија по завчерашната бурна седница на парламентот и по протестите во Скопје. Власта, со енергично отфрлање на предлозите на опозицијата, со одлично координиран настап во парламентот и на улица, каде што организираше контрапротести, но и со спречување тутунарите од многу места да дојдат во главниот град, привремено успеа да го задуши бунтот. Тутунарите велат, за кратко - за денес се најавуваат нови, порадикални протести. Пратениците доцна прексиноќа ги отфрлија предлозите на опозицијата просечната опткупна цена да биде 192 денари за килограм тутун и вишокот тутун да го откупи прилепскиот Тутунски комбинат, кој е во државна сопственост. Наместо тоа, парламентарното мнозинство го ...
| | веќе видена | слични

За трајно решавање на проблемот на тутунарите, ресорното министерство треба да направи анализа на законите и на подзаконските акти од областа на тутунот, особено во делот на класификацијата на квалитетот и висината на казнените одредби Од денеска нова форма на протест Од денеска тутунарите почнуваат со граѓанска непослушност, како форма на протест поради ниските цени за откуп на тутунот. Претседателот на штрајкувачкиот одбор Кире Неделковски најави дека со граѓанската непослушност ќе го изразуваат револтот поради неисполнување на нивните барања и неусвојувањето на заклучоците што до Собранието ги предложи опозицијата. Во Собранието завчера се расправаше за проблемот на тутунарите, кои пак собрани пред зградата на парламентот и во тензична атмосфера го чекаа епилогот од расправата. Она што пратениците го усвоија како заклучок беа препораки, апели и предлози за анализи на неколку сектори во тутунопроизводството. Собранието им препорача на регистрираните откупни претпријатија директен дијалог со ...
| | веќе видена | слични

Проблемот со тутунот меѓу себе да го решат тутунарите и откупувачите, кои во најкраток можен рок треба да ги надминат недоразбирањата за откупот да продолжи со предвиденото темпо. Да се најде замена за проценителите што ја злоупотребуваат својата позиција за лични или други интереси, а тутунарите да ги пријават забележаните неправилности. Ова се дел од заклучоците што завчера доцна вечерта ги усвои Собранието по осумчасовната седница на која пратениците расправаа за состојбите со тутунот. Усвоените заклучоци се дел од предлогот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, со кој тутунарите не се согласуваат. Од епилогот не беше задоволна ниту опозициската СДСМ, чиј предлог за просечна откупна цена од 192 денара за килограм и откуп на вишокот тутун од прилепскиот Тутунски комбинат не беше прифатен. Собранието во заклучоците ги повика Владата и Министерството за земјоделство да продолжат со строга контрола на откупот на „жолтото злато“, за да може да гарантираат правична процена на неговиот квалитет. Истовремено, на ...
| | веќе видена | слични

Тутунарите незадоволни и разочарани од расправата и од заклучоците на Собранието најавуваат продолжување на протестите. Штрајкувачкиот одбор имаше закажано средба за вчера доцна попладне за да се донесе одлука како ќе изгледаат протестите во наредните денови. Тие најавија неколку можности: граѓанска непослушност преку одбивање да ги платат давачките кон државата, протести пред откупните претпријатија или нешто многу порадикално. - Нашиот револт е уште поголем откако видовме дека владејачкото мнозинство во Собранието не ги прифати нашите барања и донесе заклучоци со кои не се решава сегашниот проблем со откупот на тутунот, туку се понудија решенија за в година - изјави Кире Неделкоски, претседател на Штрајкувачкиот одбор. Собранието не ги прифати заклучоците на опозицијата, кои ги содржеа барањата на тутунарите за просечна цена од 192 денари за еден килограм тутун, негова реална процена во три класи и откуп на произведените вишоци од страна на Тутунскиот комбинат од Прилеп. Беа изгласани заклучоците на ...
| | веќе видена | слични

Тутунарите најавуваат радикализирање на протестите бидејќи Собранието не ги усвои заклучоците за состојбите со откупот на тутунот што ги предложи опозицијата. Револтирани што нивното незадоволство од откупот на тутунот се претвори во политичко препукување меѓу власта и опозицијата во Собранието без вистинска дебата за нивните проблеми, тутунопроизводителите за денеска најавија продолжување на протестите, а Штрајкувачкиот одбор во текот на вчерашниот ден требаше да одлучи кои мерки ќе ги преземат. Претседателот на штрајкувачкиот одбор на тутунарите, Кире Неделковски, изјави дека собраните луѓе не се насилници ниту, пак, партиски инструирани, туку се дојдени само да си ја кажат маката и да побараат решение за своите проблеми. Тој повика од денеска сите што ги поддржуваат отворено да застанат зад нив, бидејќи, како што нагласи, „продолжува борбата за парче леб“. „Идните протести сигурно нема да бидат насилни, а веројатно е дека граѓанската непослушност ќе ја изразиме и преку неплаќање на давачките кон ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тутунарите пренесени жедни преку вода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: