Моќна порака на македонската кошаркарска легенда – Лазар Лечиќ порачува „Не чукајте на отворена врата„

Македонската кошаркарска легенда Лазар Лечиќ, човек кого многумина со право го нарекуваат „татко на мак-баскетот“ упатува моќна порака до сите искрајни вљубеници на овој спорт, кој и не така одамна ни ги донесе најголемите радости. „Чичко Лазо“ очигледно мотивиран од последните случување во македонската кошарка, им порача на сите инволвирани, заинтересирани, на оние кои живеат за и од кошарката, да ги засукаат ракавите и да почнат да работат, а не да се препукуваат, кој помалку или кој повеќе и наштетил на македонската кошарка. Лечиќ порачува, менаџерите и клубовите да имаат повеќе верба во домашните македонски тренери и кошаркари, бидејќи само на тој начин ќе имаме силни клубови, силна репрезентација, квалитетна кошарка, која оваа земја ја заслужува и ја сака. Пораката која Лазар Лечиќ ја упати (напиша) преку својот Фејсбук профил во целост и интегрално ви ја пренесуваме:
| | веќе видена | слични

Измина уште една година на кошаркарски план во која за жал не можеме да се пофалиме со апсолутно никаков напредок, дванаесет месеци во кои единствен блесок беше оној интернационалниот на Перо Антиќ и неговата европска круна, а во кои во повторно на површина излегоа бројните проблеми со кои се соочува мак-кошарката. Карпош соколи дојде до својот прв трофеј во историјата, МЗТ освои нова титула, на кошаркарската мапа се појави Блокотехна, но со сериозна опасност од згаснување се соочија Карпош соколи, Кожув, Фени индустри… 1. Судии странци – шлаканица за сите во мак-баскетот Шокантна беше одлуката на раководните лица на МКФ мајсторката од кошаркарскиот плејоф да ја судат арбитри од Турција. МЗТ Скопје и Карпош соколи бурно реагираа на судиските одлуки на претходните средби, а МКФ излезе со „соломонско решение“, наместо да ги заштити македонските, си донесе странски судии. И тие направија неколку грешки, но кошаркарите на теренот и управите на трибините седеа мирни „како бубачки“. Тоа е проклетството на ...
| | веќе видена | слични

Тажна и сива беше оваа 2017 година на кошаркарски план… дванаесет месеци во кои бевме сведоци на странски судии во плејоф-финале, ново репрезентативно фијаско, доведување на неколку клубови на работ на егзистенција, фарса на собрание на МКФ… Во сето сивило на мак-баскетот има само една ѕвезда која свети силно и го одржува зборот Македонија кога ќе се говори за врвна кошарка. Една ѕвезда, тотално маргинализирана на домашната сцена, за сама на себе да си го даде прекарот „Небитниот“. НЕБИТНИОТ – капитен на македонската репрезентација во најголемиот успех на нашите национални селекции во сите колективни спортови на големите натпреварувања. НЕБИТНИОТ – прв Македонец што стана дел од НБА-лигата. НЕБИТНИОТ – најтрофеен македонски кошаркар со три круни во Евролигата. НЕБИТНИОТ – голем ЧОВЕК, кој со еден потег го реши проблемот со финансирање на лекувањето на Стеван Гешовски, давајќи повеќе пари, од федерацијата и сите клубови заедно, со сите нивни кампањи. Тоа е тој – Перо Антиќ, играчот кој имаше значаен придонес ...
| | веќе видена | слични

Еден од легендите на македонската кошарка, Лазар Лечиќ, на својот Фејсбук профил реши да го каже својот став за актуелната ситуација во која се наоѓа кошарката во нашата земја. Пораката на Лечиќ ќе ви ја пренесеме во целост: „Jа пратам полемиката, зошто се наоѓа кошарката во оваа ситуација? На прво место, во кошарката во Македонија ни се менаџерите, на второ се клубовите, кои наместо да ги натераат тренерите да направат играчи, тие купуваат играчи. И сега веќе имаме повеќе странски тренери и играчи... Нашите пари одат кај странците. Тренери, клубови, играчи, како ќе се прави македонската кошарка ако нашите играчи седат на клупа? Исто така работа која мора да се поправи се навивачите, мора повторно да се наполнат салите, но да не се мешаат во организацијата на еден клуб. Новинарите кои ја сакаат кошарката мора да почнат да пишуваат и за позитивните работи кои се случуваат наместо да се фокусираат на негативните и наметнуваат лоша клима во кошаркарскиот свет. Тренерите се толку уплашени од управите, поради ...
| | веќе видена | слични

Легендарниот македонски кошаркарски тренер Лазар Лечиќ се обрати преку социјалните мрежи за да го истакне своето мислење околу состојбата во македонската кошарка, односно „војната“ во која се вклучени сите почнувајќи од МКФ, претседателот Наумоски, клубовите, тренерите… Лечиќ мораше да интервенира и да испрати силна порака до сите оние кои се инволвирани во мак-баскетот и им порача дека можат слободно да го контактираат за совети. Пораката на Лечиќ ви ја пренесуваме во целост. „Ја пратам полемиката, зошто се наоѓа кошарката во оваа ситуација? На прво место, во кошарката во Македонија ни се менаџерите, на второ се клубовите, кои наместо да ги натераат тренерите да направат играчи, тие купуваат играчи. И сега веќе имаме повеќе странски тренери и играчи… Нашите пари одат кај странците. Тренери, клубови, играчи, како ќе се прави македонската кошарка ако нашите играчи седат на клупа? Исто така работа која мора да се поправи се навивачите, мора повторно да се наполнат салите, но да не се мешаат во организацијата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Моќна порака на македонската кошаркарска легенда – Лазар Лечиќ порачува „Не чукајте на отворена врата„

Од:
До кого (е-маил):
Порака: