Турција ќе отпушти 3.000 лица од армијата поради врски со Ѓулен

2 копии

Турските власти идентификуваа 3.000 лица во Вооружените сили на Турција, за кои се претпоставува дека се поврзани со исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, информира денеска турскиот министер за одбрана Нуретин Џаникли. Џанакли најави дека тие лица ќе бидат отпуштени од армијата во наредните денови. Анкара го обвинува проповедникот Ѓулен дека стои зад организирањето на обидот за државен удар во Турција во јули 2016 година. Извор: МИА
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, на 20 мај во Сараево ќе одржи голем предизборен митинг, пишуваат турските медиуми. Според нивните извори, Ердоган ќе се состане со 10 000 турски државјани кои живеат во Босна и Херцеговина и кои ќе пристигнат и од други европски земји. Ердоган првично планирал митинг во Германија со оглед на тоа дека таму живеат најголем број турски државјани од сите земји во Европа, но не добил дозвола, а истото го доживеал и во Австрија, по што било одлучено предизборниот собир да се одржи во Сараево.
| | веќе видена | слични

Тие ја нарекуваат железната дама: Мерал Акксенер koja се смета за најсилен конкурент на Ердоган на претседателските избори, кој ќе се одржaт на почетокот од јуни, пишува Дојче Веле. Кој е Мерал Акхенер и дали постои шанса против Ердоган? “” Добрата партија “ги исполнува сите барања за учество во изборите. И ако сега се обидувате да ги променат правилата,ама животот че им биде во пекол, се заколнувам !” – така Мерал Акшенер, основач и претседател на “Добрата партија”, му одговори на турскиот претседател Ердоган, кој непосредно пред тоа беше објавил дека следните избори ќе се одржат не во ноември 2019, туку уште во јуни оваа година. Сеуште не е јасно дали на партијата на Акшенер која беше основана во октомври минатата година, ќе биде дозволено да оди на изборите . Изборната комисија на Турција допрва ќе излегува со одлука дали “Добрата партија” ги исполнува сите барања утврдени во турскиот изборен закон. Но Акшенер има уште една можност да учествува на изборите – ако успее да собере 100 000 потписи, ...
| | веќе видена | слични

„Парламентарното собрание на Советот на Европа (PACE) би требало да си ја гледа својата работа. Турција е таа која ќе одржи избори, а не тие“ – изјавил Јилдирим во обраќањето на конференцијата за медиуми во Мадрид, каде се наоѓа во посета. Потсетуваме, Надзорната комисија на PACE ја повика Турција да ги одложи предвремените избори закажани за 24 јуни, тврдејќи дека нивното одржување не е во складот со критериумите на Европската унија. „Невозможно е да се одржат вистински демократски избори додека трае вонредната состојба како и безбедносните операции на југоистокот на Турција“ – навеле од Надзорната комисија на PACE. Вонредната состојба во Турција е прогласена на 20 јули 2016 година, после неуспешниот обид за воен удар.
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган најави во вторникот дека следниот месец во Европа ќе одржи политички собир, но одби да открие во која држава ќе биде настанот. Ердоган во Анкара пред претставниците на неговата Партија на правдата и развојот (AKP) откри само дека политичкиот митинг ќе се одржи во една спортска сала. „Во мај ќе го одржиме својот прв состанок во спортска сала во Европа, ако даде Господ. Сите подготовки се готови. Засега не сакам да кажам во која држава тоа ќе се случи“, рече турскиот претседател. Ердоган влезе во жестоки дуели минатата година со европските челници при обидите на неговата партија да одржи собири во европските градови каде има голема турска дијаспора, во рамките на кампањата за референдумот за проширување на претседателските избори. Германија, Холандија и Австрија ги забранија овие настани и ги оневозможија собирите со учество на турски министри. Ердоган минатата седмица распиша предвремени парламентарни и претседателски избори за 24-ти јуни, речиси година и пол порано од ...
| | веќе видена | слични

„Со божја помош, во мај ќе го имаме првиот митинг во една затворена спортска сала во Европа, во една европска земја. Сите подготовки се завршени“ – изјави Ердоган во говорот пред членовите на својата владејачка партија „АК“. Тој не прецизирал за која земја станува збор. Ердоган распиша предвремени парламентарни и претседателски избори за 24 јуни за да може Турција што побрзо да премина на новиот претседателски извршен систем кој е усвоен на минатогодишниот референдум. Турските министри во пресрет на референдумот патуваа во поедини земји, вклучувајќи ги Холандија и Германија, за да добијат поддршка од големите турски заедници во овие земји. Властите на овие земји им забранија да одржуваат митинзи, повикувајќи се на безбедносни причини.
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека планира во мај да одржи предизборен митинг во Европа, но одби да каже за која земја станува збор. - Во мај ќе одржиме прва средба во спортска сала во Европа, ако даде Господ. Сите подготовки се завршени. Засега не сакам да кажам во која држава ќе се одржи, изјави Ердоган пред своите сопартијци од Правда и развој (АКП). Минатата година Ердоган се судри со европски функционери околу обидот на АКП да одржи собири во европските градови со турска дијаспора, во рамки на кампањата пред референдумот за проширување на претседателските овластувања. Германија, Холандија и Австрија ги забранија собирите. Минатата недела Ердоган закажа предвремени парламентарни и претседателски избори за 24 јуни, речиси 18 месеци пред планираното. Во земјата се уште е во сила вонредна состојба по обидот за преврат во јули 2016 година. МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Босанскохерцеговскиот суд го одби барањето на Анкара за екрадиција на Хумејра Гокчен, член на движењето Ѓулен. Во одлуката на судот се наведува дека „според Обединетите нации не постои терористичка организација наречена ФЕТО“. Во вестта пренесена од Reuters се наведува дека федералниот апелационен суд на Босна и Херцеговина одлуката за одбивање на екстрадицијата ја основа врз барањето на Хумејра Гокчен за азил. Во одлуката се наведува дека не е потврдено членството на Гокчен во организација наречена „ФЕТО“ и дека всушност нема одлука на ОН и ЕУ за организација под ова име. Судот не дава никаква изјава во врска со одлуката. Според некои други извори, Анкара претходно во неколку наврати побарала екстрадиција на турски граѓани од БИХ во врска со неуспешниот воен удар на 15-ти јули 2016 година. БИХ сеуште не одговори на барањата на Анкара за затворање на училиштата на движењето Ѓулен и екстрадирање на сите следбеници на движењето. Премиерот на Турција Бинали Јилдирим, при минатомесечната посета на БИХ повика на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска најави дека во текот на годината се очекуваат 40 милиони посетители во Турција, што би било многу подобар резултат во споредба со 2017 година. Лани Турција пречека 32,4 милиони туристи, што само по себе претставуваше скок од 28 проценти во однос на претходната година. Ердоган најави дека добрите резултати ќе продолжат и во 2018 година. МИА
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повикал Турците да размислат за прогласувањето брачно неверство како незаконско и нагласил дека одложувањето на истата одлука 2004 година била грешка. „Мислам дека сега е вистинско време повторно да расправаме по прашањето за прељуба со оглед на тоа што нашето општество сега има поинаков став“, рекол Ердоган по говорот во турскиот парламент. „Првпат ова го предложивме 2004 година, но тогаш одлуката ја одложивме како би биле во склад со ЕУ прописите, но погрешивме“, уверен е турскиот претседател. Турција се откажа од криминализацијата на прељубата поради пристапните преговори со Европската Унија, која ја критикува земјата за скратување на личните слободи на граѓаните. Криминализацијата на прељубата е тема на расправа во Турција со децении.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 105 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 156 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција ќе отпушти 3.000 лица од армијата поради врски со Ѓулен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: