Американската војска пресретна два руски бомбардера над Алјаска


9 копии

Американската војска соопшти дека пресретнала два руски бомбардери во меѓународниот воздушен простор над брегот на Алјаска. Портпаролот на Пентагон и командант на Воената морнарица, Гери Рос изјави синоќа дека два американски авиона од типот Ф-22 во понеделникот на „професионален и безбеден начин“ пресретнале руски бомбардери ТУ-95. „Фокс њуз“ објави денеска дека руските авиони летале 160 километри од островите Кодијак на Алјаска, а акцијата на пресретнување траела 12 минути. Веднаш потоа авионите заминале кон источниот дел на Русија.
| | веќе видена | слични

Два турски борбени авиони „ф-16“ вчера дури трипати навлегле во грчкиот воздушен простор, на морската граница меѓу двете држави. Тие, во придружба на авион „си-ен-235“, исто така навлегле во атинскиот регион за информирање за летови. Сите авиони се пресретнати и изгонети од грчки авиони, објави официјална Атина. Во последните месеци имаше голем број вакви нарушувања од турски авиони. Само на 1 февруари годинава имало 138 нарушувања на грчкиот воздушен простор.
| | веќе видена | слични
4 копии

Два турски борбени авиони Ф-16 вчера трипати го повредиле грчкиот воздушен простор, во североисточниот, централниот и југоисточниот дел на Егејското Море.Грчките воени власти соопштија дека авионите, заедно со турски авион од типот ЦН-235, исто така четирипати навлегле во атинскиот воздушен простор.Сите авиони биле пресретнати и протерани од страна на грчки авиони во согласност со меѓународните практики, соопшти официјална Атина.
| | веќе видена | слични

Грчките воени власти соопштија дека авионите, заедно со турски авион од типот CN-235, исто така четирипати навлегле во Атинскиот воздушен простор. Сите авиони биле пресретнати и протерани од страна на грчки авиони во согласност со меѓународните практики, соопшти официјална Атина.
| | веќе видена | слични

Русите планираат да го модернизираат својот единствен носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ за истиот колку-толку да може да им парира на американските носачи на авиони. Модернизацијата на адмиралскиот брод на руската морнарица - носачот на авиони „Адмирал Кузњецов“ ќе чини многу помалку отколку да биде изграден нов брод од истата класа, изјави еден од првите луѓе во Синдикатот на ветерани на руската морнарица, Виктор Блитов. „Додавањето на модерни системи за електронско војување и комуникација, како и замена на воздухопловната мрежа на бродот би можело да чини околу 40 милијарди рубљи (715 милиони долари). Претпоставувам дека ова не е премногу“, изјави Блитов. Тој додаде дека изградбата на нов носач на авиони би ја чинело Русија околу 5 милијарди долари. Русите обично се потпираат на своите подморници, а не на групи на носачи на авиони. Инаку, Јапонија и Италија се единствените земји покрај САД кои што имаат повеќе од еден носач на авиони во составот на својата морнарица. Во март заменик врховниот командант на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Еден руски војник е убиен синоќа со нож во близина на руската воена база во Ерменија. Регионалниот обвинител Карен Габријелијан изјави дека рускиот војник е нападнат во близина на воената база во градот Гјумри. Руските медиуми јавија, дека осомничениот за убиството е приведен.
| | веќе видена | слични

Сè почесто НАТО авионите пресретнуваат руски воени авиони во време на тензии на релација САД - Русија. Во 2016 година забележани се дури 780 вакви инциденти, пренесе Индепендент, што е најмногу од крајот на Студената војна, оценуваат експретите. Година дена претходно 2015, забележани се речиси двојно помалку инциденти - 410. Британските пресретнувачи биле вклучени во повеќе операции минатата година, пишува Индепендент. Во некои инциденти руски бомбардери се забележани како се приближуваат до Велика Британија, но засега не е забележан ниту еден инцидент кој вклучува повреда на британскиот воздушен простор. Во такви ситуации типичен одговор на државите е да испратат свои пресретнувачи и да дознаат за какви авиони се работи поради проценка дали се работи за безбедносна закана. Loading...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Американската војска пресретна два руски бомбардера над Алјаска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: