Уапсен уредник на турски весник, објавил провокативнo „селфи“ со Ердоган

2 копии

Турската полиција упадна во редакцијата на весникот Nokta и го приведе уредникот Мурат Чапан поради објавување на фотомонтажа која го исмејува претседателот Реџеп Таип Ердоган. Списанието Nokta на насловната страница објави фотографија на турскиот претседателот, кој позира за „селфи“, додека зад него војници носат мртовечки ковчег прекриен со националното знаме. Списанието на твитер кратко објави дека во редакцијата дошла противтерористичка единица со цел да го упаси уредникот Чапан. Обвинителот во Истанбул забрани дистрибуција на најновиот број на списанието Nokta и наложи претрес на редакцијата, под обвинение за навреда на турскиот претседател и за непријателска пропаганда. „Нашата насловна страница, која предизвика брза акција на полицијата, може би е непријатна, вознемирувачка или дури сурова. Но тоа не е злосторство, тоа е наш начин на изразување“, се вели во реакцијата на весникот. Nokta и претходно била казнувана поради контроверзна насловна страница и тоа со забрана за излегување од осум години, а ...
| | веќе видена | слични

Турската полиција спроведе рација во редакцијата на списанието Nokta.Активностите на безбедносните органи беа во врска со насловната на неговиот нов број, каде била поставена монтирана слика на насмевнуватиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој си прави селфи на позадината на церемонијата на погребување на војник, информира нтв.ру. Полицијата влегла двапати во редакцијата на Nokta , околу полноќ и рано утрото на 14 септември, кога контроверзниот број бил подготвен за продажба. На крајот целиот број со лажното селфи е запленет од органите на редот. Освен тоа била блокирана страната на Твитер, каде што исто така била објавена сликата. Насловната го спакувала и главниот уредник на списанието.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 152 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 200 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 188 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсен уредник на турски весник, објавил провокативнo „селфи“ со Ердоган

Од:
До кого (е-маил):
Порака: