Македонија последна во регионот, Мицкоски зборува за економскиот пад


Македонија е последна во Европа по падот на БДП. Ова денеска го кажа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој рече дека Бруто домашниот производ во првиот квартал од годината паднал на 0.1%. Според Мицкоски, забележан е пад од 37% во секторот на градежништвото, што според лидерот на опозицијата го отсликува неработењето на Владата предводена од Зоран Заев.
| | веќе видена | слични

Турција продолжува да биде една од најбрзо растечките економии во светот. Во првиот квартал од 2018 година, турската економија забележала раст од 7,4% пишува Hurriyet Daily News , повикувајќи се на податоците од Турскиот институт за статистика. Овие бројки ги надминуваат дури и претходните проекции на аналитичарите кои не предвидуваа зголемување поголемо од 7%. Бруто домашниот производ (БДП) во првите три месеци од годинава се искачил на 207,5 милијарди долари. Податоците покажуваат дека најголем раст има во секторот на услужните дејности и индустријата кои пораснале за 10%, односно 8,8%, соодтветно, додека пак, растот во градежниот сектор е 6,9%. Раст од 4,6% е забележан и во земјоделскиот сектор. Според пресметките на економистите најголем придонес во растот на БДП во првиот квартал доаѓа од личната потрошувачка, 6,7 поени, потоа инвестициите со 2,3 поени, а придонесот на јавната потрошувачка е 0,5 поени. Фото: Pixabay
| | веќе видена | слични

Турската економија забележа сериозен раст во првиот квартал од годината и така ги засили позициите на претседателот Реџеп Таип Ердоган во предизборната кампања. Турскиот институт за статистика вели дека бруто домашниот производ (БДП) на земјата се зголемил за 7,4% во првите три месеци од годинава во споредба со истиот период од минатата година. На овој начин економијата на проширување на пазарот го продолжи растот од изминатата година. Објавениот во последниот квартал на 2017-та година раст на БДП е од 7,3 проценти, покажуваат уште податоците на Турскиот институт за статистика. Ердоган појасни дека со економскиот развој во првиот квартал Турција се рангираше на второ место меѓу земјите од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) и на второ место меѓу земјите во Г-20. „Забележан е брз почеток во 2018-та година, по растот од 7,4 отсто за 2017-та година (просечниот раст за целата година). И покрај сите економски напади и игри против нас, ние продолжиме со силниот раст врз основа на стабилните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За жал, оваа информација не е ниту лоша прогноза, ниту политичка измислица на ВМРО-ДПМНЕ. Според истражувањето на Европскиот младински форум, достапно на нивната веб страница, можностите за напредок на младите во Македонија се рангирани на очајното 49-то место и со тоа на дното на Европа. Пред Македонија се рангирани сите земји од соседството вклучувајќи ги Албанија, Црна Гора, Србија и Бугарија, но и Еквадор, Грузија и Ерменија. Според овој извештај, Македонија најслабо е оценета за квалитетот на амбиентален воздух, има БДП ранк од 76 од 154 земји, намалени политички права и недоверба на младите во полицијата, како и младинска невработеност и млади надвор од образовниот процес. Трагичните статистики покажуваат дека од Македонија се иселуваат високообразовани млади лица, во текот или по завршувањето на високото образование. Најбројни од оваа категорија се лекарите, инжинерите, информатичарите, уметниците. Затоа ги прашуваме Владата и институциите зошто младите се иселуваат доколку дојде животот во ...
| | веќе видена | слични

Стефан Андоновски од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите кажа дека Македонија е на европското дно според можност за напредок на младите.– Според истражувањето на Европскиот младински форум, достапно на нивната веб страница, можностите за напредок на младите во Македонија се рангирани на очајното 49-то место и со тоа на дното на Европа. Пред Македонија се рангирани сите земји од соседството вклучувајќи ги Албанија, Црна Гора, Србија и Бугарија, но и Еквадор, Грузија и Ерменија. Според овој извештај, Македонија најслабо е оценета за квалитетот на амбиентален воздух, има БДП ранк од 76 од 154 земји, намалени политички права и недоверба на младите во полицијата, како и младинска невработеност и млади надвор од образовниот процес, рече Андоновски.Тој додаде дека статистиките покажуваат оти од Македонија се иселуваат високообразовани млади лица, а најбројни се лекарите, инженерите, информатичарите и уметниците.– Затоа ги прашуваме Владата и институциите зошто младите се иселуваат доколку дојде животот во ...
| | веќе видена | слични

Во земјоделството е забележан пораст од 5,1 отсто во првиот квартал, во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во овој период земјоделство, шумарство и водостопанство учествуваат со 6,6 отсто во домашниот бруто-производ, за разлика од истиот период во 2017 година, кога овој процент изнесувал 1,5. „Високиот раст во областа на земјоделството се должи на повисока откупна цена на земјоделските производи, зголемен извоз на земјоделско-прехрнбени производи, создавање на поволни економски услови за извоз, контрола на увозот на стоки и други фактори. Големо влијание имаат и мерките што се преземаат во делот на субвенциите како што е навремена исплата, зголемените субвенции за земјоделците со развоен потенцијал, и мерки за поддршка на млади земјоделци“, велат од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство.
| | веќе видена | слични

Како што соопшти Министерството за земјоделство, повикувајќи се на Државниот завод за статистика, растот се должи на повисоката откупна цена на земјоделските производи, зголемениот извоз на земјоделско-прехранбени производи, создавањето поволни економски услови за извоз, контролата на увозот на стоки и други фактори. Според МЗШВ, големо влијание имаат и мерките што се преземаат во делот на субвенциите како навремена исплата, зголемената поддршка за земјоделците со развоен потенцијал, како и поддршката за младите земјоделци. - Пресметките за првиот квартал од 2018 година уште еднаш потврдуваат дека политикитие на МЗШВ се во насока на развој на земјоделството. Оваа Влада е насочена кон реални проекти, кои ќе дадат реални и одржливи позитивни резултати, стои во соопштението на МЗШВ. 
| | веќе видена | слични

Бруто-домашниот производ (БДП) во првото тромесечје од 2018 година пораснал за 0,1%, се вели во соопштението објавено од Државниот завод за статистика (ДЗС). Според податоци на ДЗС најголем пораст од 12,1% е забележан во секторите Уметност, забава и рекреација, Други услужни дејности, Дејности на домаќинствата како работодавачи и дејности на домаќинствата кои произведуваат разновидна стока и вршат различни услуги за сопствени потреби. Во секторите Трговија на големо и трговија на мало, поправка на моторни возила и мотоцикли, Транспорт и складирање, Објекти за сместување и сервисни дејности со храна порастот е 10,5 %, додека, пак, секторите Стручни, научни и технички дејности и Административни и помошни услужни дејности имаат раст од 8,5%. Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во првото тримесечје од 2018 година, номинално расте за 4,0 %, а нејзиното учество во структурата на бруто-домашниот производ изнесува 64,3 %. Во истиот период, ...
| | веќе видена | слични

После повеќе месечен застој конечно е одблокирана изградбата на автопатот Охрид Кичево. Ангушев најави дека продолжува изградбата на овој капитален проект , а со тоа се очекува да се забележи и пораст на Бруто домашниот производ. Според вицепремиерот Ангушев падот на бруто домашниот производ, кој вчера го потврди државниот завод за статистика објавувајќи 0,1 % наспроти проекциите од 3,2 % се должи на стопирањето на поголемите проекти меѓу кои изградбата на автопатот Охрид Кичево. -„Имаме раст во земјоделието, имаме раст во индустријата има раст во трговијата едиснтевн пад има во нискоградбата има пад од околу 35 до 40%. Тоа е она што Брудто домашниот производ го влече на долу. Јас сум сигурен дека со ставање на големиот проект во фунцкија, изградбата на автопатот Охрид Кичево: Токму со намалуцвањето на работата на компаниите Синохидро, Трансмет и други компании го наравија овој резултат. НО сега проектите се одглавени и тие ке се реализираат така што сум сигурен дека бруто домашниот производ на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева која беше идолизирана како симбол на борбата со високата корупција и организиран криминал заврши во притвор. Шефицата на СЈО доби 30 дена притвор ...
сите 941 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија последна во регионот, Мицкоски зборува за економскиот пад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: