Турска фирма од Штип го купува Јумко?

Турска фирма од Штип го купува Јумко? За купувањето на „Јумко“, најголемата текстилна компанија на југот од Србија, е заинтересирана турската компанија „Јегјемезлер доел“ која работи и во Македонија, пишува српскиот весник „Новости“. „Јумко“ во моментот е во процес на реструктурирање, а вработените се во генерален штрајк од средината на јануари. Зоран Антиќ, првиот човек на Врање вели дека градските власти се во преговори сме со менаџментот на турската компанија од септември минатата година. „Добивме писмо за намери и оттогаш одржуваме постојани контакти со цел да постигнеме конкретен договор, првенствено во интерес на вработените, што нам, како раководство на градот ни е исклучително важно. Станува збор за компанија која работи во Штип и која има сериозни намери да ги прошири своите капацитети со купување на неколку производствени целини“, вели градоначалникот на Врање. Разговорите прво се воделе во Врање,а потоа делегација на на градот отпатувале за Штип заедно со претствниците на репрезентативните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 495 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 121 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 63 | | | веќе видена

Пред да започне годинешната Евровизија 2019 во тел Авив, дел од македонските медиуми, меѓу кои и нашиот портал Вистина.ком.мк ги објави имињата на најавените ...
сите 96 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турска фирма од Штип го купува Јумко?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: