Мексико: Почнува одбројувањето до крајот на светот

На точно една година од денес, на 21.12.2012 многумина предвидуваат дека ќе дојде крајот на светот, како што е опишано во календарот на Маите. По тој повод, во градот Тапачула, во Мексико, во близина на границата со Гватемала на археолошкиот локалитет Изапа, каде е пронајден календарот на Маите, (свечено) ќе биде пуштен во употреба дигиталниот часовник кој ќе одбројува до идната година во ова време, кога би требало да дознаеме каква промена ќе ни случи и каква судбина нѐ чека. Иако најпознатите научници и истражувачи на културата на Маите тврдат дека календарот на оваа цивилизација на ниту еден начин не предвидува катастрофа, многумина се уверни дека на 21.12.2012 „нешто ќе се случи“. Кога велиме „свечено“, тоа особено се однесува за Мексико, откако светските агенции јавуваат за невиден интерес на туристите за местата каде има било какви руини или артефакти на Маите. Така аранжманите за една недела пред 21.12.2012 година, уште сега се продаваат како алва, додека мексиканските власти се надеваат дека ...
| | веќе видена | слични

Според некои толкувања на записите на древните Маи 21 декември 2012 година го означува крајот на светот, а жителите на југоисточниот дел на Мексико, срцето на мајанската територија, планираат да направат голема забава во случај пророштвото да се оствари. Мексиканските туристички агенции очекуваат околу 52 милиони посетители во текот на наредната година и тоа само во мајанската област, додека оваа година Мексико го посетиле 22 милиони туристи. Додека некои предвидуваат крај на светот, повеќето археолози тврдат дека 2012 година само го означува крајот на мајанскиот календар, но не и апокалипса. “Светот нема да исчезне. Само почнува нова ера. За нас тоа е порака на надеж“, рекол Јенет Залдо, портпарол за туризам. Градот Тапахула на границата со Гватемала ќе постави голем дигитален часовник за одбројување. На мексиканското карипско крајбрежје меѓу Канкун и Плаја дел Кармен, луѓето оставаат пораки и фотографии во временски капсули кои ќе бидат закопани. Мајанските свештеници и индијанските играчи ќе изведат и ...
| | веќе видена | слични

Мексико, престолнината на древните Маи, кои го предвиделе крајот на светот на 21.12.2012 година, почнал со прославите кои ќе траат цела година. Остана уште точно една година до 21 декември 2012, кога според Маите ќе се случи крајот на светот. На југоистокот на Мексико, во средиштето на кое некогаш живееле Маите, наместо на луѓето да им нудат ппибор за преживување, тие планираат прослави кои ќе траат цела година. Мексиканската туристичка агенција очекува до 12 декември 2012 година регионите Чијапас, Јукатан, Квинтан Ро, Тобаско и Кампеча да ги посетат околу 52 милиони туристи, многу повеќе од вообичаените 22 милиони странци. Поголемите и помалите градови во регионот на Маите од вчера почнале со одбројувањето, а за таа цел во Чијапас, во главниот градски парк поставен е и голем дигитален часовник. Во тропската џунгла Квинтан Ро која се наоѓа меѓу познатите летувалишта Канкун и Плаја дел Кармен, луѓето ставаат пораки и фотографии во временска капсула, која ќе биде закопана во наредните 50 години. ...
| | веќе видена | слични

Мексико, татковината на Маите, кои предвиделе дека крајот на светот ќе дојде на 21.12.2012 година, веќе почна со прославите кои ќе траат во текот на целата година. Точно една година останува до датумот 21.12.2012 година кога според предвидувањата на древните Маи ќе дојде крај на светот. Во југоисточниот дел на Мексико во централната област во која Маите живееле, наместо луѓето да даваат материјали за опстанок, тие внимателно ги избираат прославите кои же траат цела година. Мексиканските туристички агенции очекуваат голем број на туристи во регионите на Чиапас, Јукатан, Квинтан Ро, Тобаско и Кампече, а се верува дека бројката на туристи ќе изнесува околу 52 милиони. Голем број помали и поголеми градови веќе започнале со одбројувањето, а во главниот градски парк во Тапачул бил поставен голем дигитален часовник. Во околните археолошки локалитети на Маите, свештениците одат да се молат, да пеат и да горат темјан.
| | веќе видена | слични

Според Мајанскиот календар, за точно една година ќе се случи крајот на светот, а Мексико реши да ја искористи оваа прилика и од датумот 21.12.2012 година реши да направи туристичка атракција. Југоисточниот дел на Мексико кој е срцето на мајанската територија планира да слави цела година, а локалната Туристичка заедница очекува дека ќе привлече 50 милиони посетители до следната година. "Светот нема да исчезне. Тоа е само крајот на една ера", изјавил Јенет Залдо, претставникот на Туристичката заедница. Освен одбројувањето до крајот кое ќе биде проследено со низа мексикански церемонии, во градот Тапачула, на границата со Гватемала ќе биде подигнат дигитален часовник кој ќе одбројува точно една година до фамозниот датум на зимската рамноденица следната година. Во археолошкото пронаоѓалиште Изапа, Мајанските свештеници ќе палат миризливи стапчиња, ќе пеат и ќе се молат, а меѓу Канкун и Плаје дел Кармен, луѓето веќе почнаа да оставаат пораки и фотографии во временската капсула која ќе остане закопана во следните ...
| | веќе видена | слични

Ни остана точно уште една година без еден ден до предвидениот крај на светот на 21 декември 2012 година. За разлика од другите заговорници... ...за Судниот ден, на југоисточниот дел на Мексико во средиштето на територијата каде живееле Маите, внимателно се планираат прославите кои ќе траат во текот на целата година. Мексиканците направиле и туристичка атракција – дигитален часовник кој ќе одбројува до фамозниот датум следната година. Часовникот е поставен од страна на туристичката организација на градот Тапачула, на границата со Гватемала, во непосредна близина на наоѓалиштето Изапа, каде е пронајден мајанскиот календар. Гледано од друг аспект, Мексико се надева дека ќе привлече 30 милиони туристи во регионот во кој постојат артефакти на мајанската култура и секако – добро да заработи од туристичките аранжмани. Што ќе се случи кога часовникот ќе дојде до нула, ќе видиме за една година. А вие, искористете ја максимално – за секој случај! СТОП! CRNOBELO.com има уште многу интересни содржини: Авангардната форма ...
| | веќе видена | слични

До 21 декември 2012 година остана точно една година, кога според верувањето на некои луѓе, Маите предвиделе крај на светот. За разлика од другите заговорници за доаѓањето на Судниот ден, кои ги повикуваат луѓето да се подготват за преживување, на југоистокот на Мексико во централната територија каде живееле Маите, внимателно планираат прослави кои ќе траат во текот на целата година. Мексиканската туристичка агенција до 12 декември 2012 година очекува регионите Чиапас, Јукатан, Квинтана Ро, Тобаско и Кампече да ги посетат околу 52 милиони туристи, иако вообичаено Мексико го посетуаат околу 22 милиони странци. Многу археолози сметаат дека на 21 декември нема да биде крај на светот, туку дека каменот стар 1.300 години само ќе означи крај на еден циклус во календарот на Маите. - Нема да има крај на светот. Тоа е една ера, изјави Џенет Залдо, портпарол на туристичка организација на карипската држава Квинтана Ро, каде се наоѓа познатото летувалиште Канкун. - За нас тоа е надежна порака, додаде Залдо. Поголемите и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 388 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 149 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мексико: Почнува одбројувањето до крајот на светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: