Продолжува гаснењето на пожарот на Брач

Шумскиот пожар на островот Брач кој веќе три дена пожарникарите не можат да го стават под контрола, зафатил четвртина од островот, односно 4.000 хектари шума. Според хрватските вчера попладне избил и нов пожар на четири локации околу местото Перковиќ кај Шибеник. При гаснењето на пожарот, на пожарникарите им пречел и густиот чад, па за гаснењето биле ангажирани дополнителни хеликоптери. и биле затворени некои од патиштата кои воделе кон опожарената област. Причината за пожарот се уште не е позната и засега нема поведени. Полицијата ја истражува можноста пожарот да бил предизвикан од туристите кои правеле скара.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сподели Командантот на хрватската противпожарна бригада Младен Јурин изјави дека пожарот на Брач нема да биде изгаснат уште најмалку неколку дена. Според него околу 80 проценти од запалената површина се наоѓаат на непристапен терен, а ветерот дополнително ја отежнува ситуацијата. Во гаснењето на огнот во југозападниот и централниот дел на островот Брач денеска учествуваат 350 пожарникари, пет канадери, три ертрактори и еден хеликоптер, но густиот чад ја намалува видливоста. Причината за пожарот се уште не е позната, но полицијата се сомнева дека огнот го предизвикале туристи кои правеле скара во Блаце. Властите ги евакуирале туристите кои се наоѓале на критичните места. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Огнот збриша се Големиот пожар на Брач, кој голтна над 4.000 хектари густа борова шума, маслиници, ниски растенија и трева, е изгаснат, а пожарникарите велат дека оваа невидена огнена стихија е најголема за полседниве неколку децении во Хрватска. Запандата страна на островот изгеда застрашувачки, буквално како Месечината. На огромните поцрнети површини од кои се уште излегува чад нема ниту едно здраво дрво... Речиси целата југозападна страна на острвот е избришана, пишуваат хрватските медиуми. По три огнени ноќи вчераутро беше мирно, но околу 300 пожарникари останаа на островот да ги чуваат пожариштата за евнтуално ветерот да на предизвика некој нов пожар. Голема среќа во несреќата е што се спасени куќите на локалното население и угостителско-туристичките објекти во тој дел на Брач.
| | веќе видена | слични
4 копии

Приказ на пожарот на Брач Хрватските пожарникари денеска успеаја да го изгаснат пожарот на островот Брач, кој избувна во четвртокот и уништи 4.000 хектари борова, дабови и нискостеблеста шума и обработливи површини под маслинови дрвја, лозови насади и други земјоделски култури. Хравтските медиуми јавуваат дека западниот дел на Брач, кој е една од најпопуларните туристички дестинации во Хрватска, „изгледа страшно и се е изгорено и прекриено со пепел“. Местото зафатено со огнената стихија вчера го посети и хрватскиот премиер Јадранка Косор, која изјави дека опожареното подрачје наликува на површината на Месечината. Таа нагласи дека очекува да биде спроведена истрага за утврдување на причините за оваа огнена стихија. - Ако причина за тоа е човечкиот фактор, некој навистина ќе треба да одговара, нагласи Косор.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Изгледа страшно, како површината на Месечината,“ изјавила Јадранка Косор, премиерката на Хрватска по доаѓањето на опожарениот Брач. Еден од пожарникарите кои 32 години е во оваа професија и кажал на премиерката дека никогаш немало пожар што вака го опустошил Брач и го претворил во сосема друг остров. Јадранка Косор очекува итна истрага за причинителите на пожарот, а доколку се работи за човечки фактор, тогаш некој навистина треба да одговара. Според најновите информации, пожарот во кој изгореа 4000 хектари густа борова шума, трева е локализиран. Пожарникарите посебно го чуваат местото околу Видова Гора бидејќи ако оганот повторно се разгори, прашање е дали ќе успеат да го спречат, посебно ако се појави ветер. Западниот дел на Брач изгледа застрашувачки, се е изгорено и има многу чад, јавуваат хрватските медиуми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Доцна синоќа пожарот на островот Брач бил угаснат, пренесуваат хрватските медиуми. Според извештаите повеќе не се забележува оган, ниту дим од отворениот простор кој три дена беше зафатен од високи пламени јазици. На теренот уште се распоредени околу 300 пожарникари и деведесетина противпожарни возила, додека авионите и хеликоптерите за гаснење пожар се веќе повлечени. Сепак, во извештаите стои дека нов пожар од вчера попладне избувнал на планината Свилаја, каде биле зафатени повеќе од 20 хектари трева и ниски дрвја. Пожарот на Брач беше еден од најголемите во поновата историја на Хрватска. Загинати или потешко повредени лица немаше, но сепак многу од туристите се повлекоа на сигурни места, а некои и го напуштија островот.
| | веќе видена | слични

Состојбата со пожарот на островот Брач е стабилизирана и во текот на ноќта не е регистриран оган. Околу 300 пожарникари остануваат на обезбедување и санирање на опожареното место, а дополнителен проблем би можело да им претставува ветерот што е најавен за попладне. Во пожарот што избувна во четвртокот изгореа 4000 хектари густа борова шума, трева, ниски растенија и земјоделско земјиште. Гаснењето на пожарот на моменти беше многу драматично, но пожарникарите успеаја да ја смират огнената стихија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во исчекување на најавениот студен бран, Балканот „се пече“ на пеколни температури. Неподносливо топлото време предизвикува масовни здравствени проблеми, а во некои земји се регистрирани и првите жртви. Грција делумно, а Хрватска тешко се справува со огромните пожари кои никако не можат да се стават под контрола. На Брач трет ден гори. Според хрватските медиуми, досега во пепел се претворени четири илјади хектари шума, односно речиси една четвртина од површината на островот. Освен боровите шуми, гори и ниска вегатација, како и големи насади со лозја и маслинки, но за среќа нема човечки жртви. Иако во гаснењето на пламените јазици учествуваат 350 пожарникари со 50 возила и со поддршка од пет канадери, ситуацијата и натаму е драматична, бидејќи ветерот Трамунтана кој доаѓа од Јадранот, само го распламтува огнот. На Брач се исклучени далеководите, а на оние кои сакаат да си заминат, локалните власти им организираат превоз до копното. Хрватските медиуми шпекулираат дека пожарот бил предизвикан од ...
| | веќе видена | слични

Пожарот на Брач нема да биде изгаснат уште најмалку неколку денови бидејќи околу 80 проценти од запалената површина се наоѓаат на непристапен терен, а ветерот многу ја отежнува ситуацијата, изјави командантот на хрватската противпшожарникарска бригада Младен Јурин. Во гаснењето на огнот во југозападниот и централниот дел на островот Брач денеска учествуваат 350 пожарникари, пет канадери, три ертрактори и еден хеликоптер, но густиот чад ја намалува видливоста. Причината за пожарот се уште не е позната, но полицијата се сомнева дека огнот го предизвикале туристи кои правеле скара во Блаце.
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега се правдаат со лажни соопштенија.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ...
сите 117 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 111 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 67 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 69 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 105 | | | веќе видена

Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на ...
сите 298 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжува гаснењето на пожарот на Брач

Од:
До кого (е-маил):
Порака: