Во Турција последните 24 часа пристигнале над илјада бегалци од Сирија

3 копии

Околу илјада нови бегалци од Сирија пристигнале последните 24 часа во Турција, со што вкупниот број лица кои спасот од безредијата во нивната татковина го побараа кај соседот се зголеми на 1.600 луѓе, изјавил за AFP турски дипломатски извор кој побарал да остане анонимен. „Локалните власти на јужната погранична покраина Хатаи не’ известија дека околу илјада Сиријци неодамна пристигнале во Турција“, изјавил неименуваниот турски дипломат за France presse . Турската новинска агенција Anatolia објави дека од почетокот на бунтот во Сирија, односно од пред три месеца до денеска,. Во шаторите на Црвениот крст и полумесечина во турската покраина Хатаи се сместени 1.577 бегалци од Сирија. Според агенцијата турскиот огранок на светската хуманитарна организација има намера да подигне уште еден шаторски камп во очекување на зголемен прилив на бегалци. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека турската граница кон Сирија останува отворена. Во северот на Либан во прифатните центри се веќе сместени пет илјади ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Уште една илјада Сиријци влегле во Турција, со што бројот на сириските бегалци во оваа земја достигна 1.600 лица, изјави службеник во турскиот округ Хатај. Тој појасни дека Сиријците, кои бегаат од насилството кое беснее во нивната земја, ја минале границата доцна ноќта и рано изутрината во средата. На сириско-турската граница, како што јавуваат дел од светските медиуми, можат да се видат десетици бегалци, од кои некои со мотоцикли, а други со комбиња, надевајќи се дека ќе влезат во Турција. Од турска страна на границата се наоѓаат возила на брза помош, кои треба да ги примат евентуално ранетите бегалци и да ги одведат во болниците. Турските власти ги проверуваат документи за идентификација на бегалците, а потоа ги носат во бегалски камп покрај Јајладаги, кој има капацитет да прими пет илјади лица. Од почетокот на протестите во Сирија пред три месеци, 1.577 сириски бегалци се наоѓаат во камп на Црвената полумесечина во Јајладаги, каде се снабдени со храна и вода. Турската Црвена полумесечина се подготвува да ...
| | веќе видена | слични

Од копно и од воздух, сирискиот режим тргна во пресметка со демонстрантите. 28 загинати и бројот расне под стрелбата на тенковите и хеликоптерите. Најжестоки се нападите на северот од земјата, одмазда за убиството во заседа на 120 полицајци кај градот Јиср ал Шугур на турската граница. Опозициските активисти тврдат и претседателот Башар Ал Асад наредил политика на „изгорена земја“ - се стрела врз самиот град, а 30-илјадна војска уништува се пред себе - ги урива куќите и ги пали жетвите по полињата. Бран од бегалци во исчекување на големиот напад веќе ја премина турската граница. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја отвори вратата за бегалците, но му го сврте грбот на сирискиот претседател Ал Асад. „Советот за безбедност на Обединетите нации веќе подготвува случај против режимот. По се што се случи, Турција веќе не може да ја брани Сирија“, порача Реџеп Таип Ердоган, премиер на Турција. И покрај до сега силните традиционални врски со Сирија, Ал Асад оди кон масакр, а Турција нема да го поддржи тоа, порача ...
| | веќе видена | слични

Деца одат покрај шаторите во бегалскиот камп во турскиот пограничен град Јајладаги во провинцијата Хатај. [Ројтерс] Во очекување на остри мерки од страна на безбедносните сили во северозападниот сириски град Јиср ал-Шугур, на 20 километри од турската граница, илјадници бегалци бегаат на безбедно во Турција, каде што владата и хуманитарните организации поставија бегалски кампови. Според шефот на Меѓународниот одговор на катастрофи од турската Црвена полумесечина, Али Акѓул, бројот на сириски бегалци во градовите Алтинозу и Јајлаги во јужната провинција Хатај е енормно зголемен од почетокот на неделава и расте „секој час“. Во петок (10-ти јуни) бројката достигна 2.800. „Им обезбедивме шатори, храна и облека, така што со тоа нема проблем“, рече Акѓул за SETimes , додавајќи дека досега сите можеа да се сместат. „Но, што ќе се случи во следните денови сé уште не се знае.“ Сé посуровите мерки на Сирија ги ставија на тест блиските турско-сириски односи, при што турската влада е притисната меѓу одржувањето на ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 1.000 сириски државјани синоќа влегле во Турција, бегајки од насилството што беснее во нивната земја. Од почетокот на протестите во Сирија пред три месеци 1.600 сириски бегалци се наоѓаат во хуманитарен камп. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција нема да ги затвори границите со Сирија, но на границата испрати дополнителен број на полицајци . Како критични месеци за евентуална бегалска криза официјална Анкара ги смета јули,август и септември,кога очекуваат дека судирите во Сирија ке ескалираат и на турска територија би можеле да пристигнат меѓу 500 000 и еден милион бегалци./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Анонимен турски дипломатски извор соопштил дека откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјавил дека Турција нема „да ја затвори вратата“ за бегалците кои бегаат од нередите во Сирија, само во последните 24 часа пристигнале повеќе од илјада сириски државјани. „Локалните власти на јужната погранична покраина Хатаи нѐ известија дека околу илјада Сиријци неодамна пристигнале во Турција“, изјавил неименуваниот турски дипломат за France presse. Турската новинска агенција Anatolia објави дека од почетокот на бунтот во Сирија, односно од пред три месеца до денеска, во шаторите на Црвениот крст и Црвената полумесечина во турската покраина Хатаи се сместени 1.577 бегалци од Сирија. Во северот на Либан во прифатните центри се веќе сместени пет илјади Сиријци, а шефот на Високиот комесаријат за бегалци при Обединетите нации, Антонио Гутиерез изрази загриженост од големиот број бегалци од Сирија кој бегаат поради репресиите во нивната земја нагласувајќи ја потребата од помош за бегалците во Либан и во Турција.
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 218 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Турција последните 24 часа пристигнале над илјада бегалци од Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: