Турција и ЕУ потпишаа договор за почеток на преговори за укинување на визите

Турција и ЕУ потпишаа договор за почеток на преговори за укинување на визите Турција и Европската унија денеска потпишаа договор за отпочнување преговори за можен договор со кој ќе се укинат визните ограничувања за турските државјани за патување во Европа. Согласно овој договор што беше потпишан денеска во турската престолнина Анкара, Турција за возврат се согласи да и бидат вратени имигрантите кои илегално влегле во ЕУ од турска територија. Договорт а патување без визи и реадмисија на имигрантите, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, доаѓа неколку недели откако Унијата ги продолжи преговорите со Турција за нејзино членство во Унијата кои беа замрзнати повеќе од три години. Турција ги започна пристапните договори со ЕУ уште во 2005 година, но со мошне бавен прогрес, првенствено поради спорот што Турција го има со Кипар. Островот беше поделен откако Турција изврши инвазија на Кипар во 1974 година по превратот што го извршија подржувачи на унијата со Грција.
| | веќе видена | слични

Наместо најавуваната политика на „нулта проблеми“ со соседите која требаше да донесе економски развој и просперитет, Турција е речиси целосно изолирана во регионот, и ги загуби сите сојузници Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу во последно време сѐ почесто е гостин во соседните држави. Во Ирак, земја со која последниве години односите не беа на највисоко ниво, го покани премиерот Нури Ал Малики во Анкара. И претседателот на другата регионална сила - Иран, Хасан Рохани наскоро доаѓа во турскиот главен град.Ахмет Давутоглу со азербејџанскиот колега Едвард НалбандијанЗа време на посетата на Ерменија, на почетокот на декември, Давутоглу за првпат призна дека исфрлањето на Ерменците од Турција за време на Првата светска војна било „нечовечно“. И во кипарскиот конфликт може да дојде до нови поместувања: Давутоглу деновиве беше во Грција каде се разговараше и за оваа тема. Во истовреме Турција го зацврстува и својот политички ангажман во Европа. Во понеделникот (16.12.2013) ЕУ и Турција потпишаа договори ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турција и Европската Унија потпишале спогодба врз основа на која ќе почнат разговори за евентуално укинување на визите за турските граѓани што сакаат да патуваат во ЕУ. Турција за возврат се согласила да ги прими имигрантите што илегално влегуваат во ЕУ од турска територија, пренесува Асошиетед прес. Спогодбата за патување без визи и за реадмисија на имигрантите била потпишана од турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу и комесарката на ЕУ за внатрешни работи Сесилија Малмсром неколку недели откако беа обвновени преговорите меѓу ЕУ и Турција по повеќегодишниот застој. Турција, земја-кандидат за членство во ЕУ, е на главната рута за нелегална имиграција во Европа од Африка и од Блискиот Исток. Турција ги почна преговорите за придружување на ЕУ во 2005 година, 18 години откако поднесе барање за членство. Меѓутоа, тој процес го забавија политичките пречки, особено прашањето за поделениот остров Kипар, и отпорот кон членството на Турција од страна на Германија и на Франција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската унија и Турција се договорија да почнат разговори за безвизен режим, но Турција ќе се согласи да ги прима илегалните имигранти кои влегле во Европа преку нејзина територија. Договорот за реадмисија е потпишан во Анкара откако ЕУ по три години ги продолжи разговорите за членство со Турција. На церемонијата министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу и еврокомесарката за внатрешни работи Сесилија Малмсторм потпишаа и договор за почнување дијалог за визна либерализација при влез на турските граѓани во европските земји. На средбата беше присутен и турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. Преговорите за договорот за реадмисија со години беа во застој, главно поради условување од страна на Турција со укинување на визниот режим. Потпишувањето на двата договори доаѓа неколку недели по возобновувањето на преговорите за членство на Турција во ЕУ. Поради несогласувањата околу Кипар, но и поради резервите на Германија и Франција, преговорите за Турција за влез во ЕУ, кои почнаа во 2005 година, ...
| | веќе видена | слични

Отако денеска беше потпишан договорот помеѓу Брисел и Анкара за олеснување на визниот режим и реадмисијата на илегалните имигранти, Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека следува почеток на нова етапа во односите меѓу ЕУ и Турција. „ Кога ЕУ ќе го укине визниот режим за турските граѓани, ниту Турција, ниту земјите членки на ЕУ ќе доживеат какви и да се проблеми. Од друга страна, укинувањето на визите е важен чекор во нашите односи. Турските претприемачи, културни дејци, спортисти, како и претставници на јавни организации, ќе можат побрзо и мирно да патуваат од една во друга земја. Секогаш сум велел дека ние не доаѓаме за да бидеме товар за ЕУ, туку ние доаѓаме за да го споделиме товарот кој тие го носат", рече Ердоган. Претходно договор за поедноставување на процедурата, и скратување на рокот за издавање Шенген визи за турските граѓани потпишаа турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу и еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 159 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 197 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и понатаму се разговара со земји од Западен Балкан за основање центри за прифаќање азил во ...
сите 69 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција и ЕУ потпишаа договор за почеток на преговори за укинување на визите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: