Турција им беше домаќин на млади луѓе од Балканот со цел поттикнување на интеракцијата

Новата иницијатива ќе им ја раскаже приказната на Турција на идните водачи во балканските држави. Премиерот Ердоган се фотографира за „селфи“ со млади луѓе од Балканот, за време на нивната посета на Анкара во мај. [Канцеларија на премиерот за јавна дипломатија] Триесет и седум млади луѓе од целиот Балкан се собраа во Турција минатиот месец за да учествуваат на младинската конференција со цел поттикнување на интеракцијата меѓу Турција и балканските земји. Во рамките на новиот проект, организиран од Канцеларијата на премиерот за јавна дипломатија, беа поканети младите луѓе од Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Бугарија, Косово и Македонија. Чемалетин Хасими, координатор на Канцеларијата за јавна дипломатија, вели дека проектот има за цел да создаде свест за регионалното и светското влијание на Турција, како и да обезбеди платформа за дискусии околу актуелната меѓународна агенда. „Со оглед на нашите историски и културни врски, балканската географија има посебно значење за Турција на сите нивоа и е приоритетно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 211 | | | веќе видена

Грчиот весник „Катимерини” отрки дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција (МИА) сменила дел од она што го изјавил ...
сите 124 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 218 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 170 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 91 | | | веќе видена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во повеќе градови во државата. Според ...
сите 118 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција им беше домаќин на млади луѓе од Балканот со цел поттикнување на интеракцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: