Турција и Хрватска сакаат да ги подобрат деловните врски

Бизнис водачите бараат можности за нови инвестиции и подлабока соработка. Јошко Клисовиќ (лево), заменик-министер на хрватското Министерство за надворешни и европски работи, им се обраќа на турските и хрватските бизнис водачи на неодамнешниот состанок во Истанбул. Тој беше придружуван од Лука Буриловиќ (десно), претседател на хрватската Стопанска комора. [Meнексе Токјај/SES Türkiye] Бизнис водачите од Турција и Хрватска се собраа неодамна во Истанбул, да разговораат за нови идеи за продлабочување на економските врски меѓу двете земји. Во својот говор пред Турско-хрватскиот деловен совет, Јошко Клисовиќ, заменик-министер на хрватското Министерство за надворешни и европски работи, рече дека неговата земја ги прифаќа турските бизнисмени и дека владата е решена да стори сè што може за да ги зголеми и да помогне во нивните инвестиции. На состанокот присуствуваа членовите на турскиот Одбор за надворешни економски односи (ДЕИК) и нејзиниот пандан, Хрватската стопанска комора. Хрватска им гарантира исти права на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Ако Унгарија веќе има донесено одлука за азил за осудениот експремиер Никола Груевски, како што утринава објавија унгарски медиуми, тогаш таа е претходно ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција и Хрватска сакаат да ги подобрат деловните врски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: