Турција и Хрватска сакаат да ги подобрат деловните врски

Бизнис водачите бараат можности за нови инвестиции и подлабока соработка. Јошко Клисовиќ (лево), заменик-министер на хрватското Министерство за надворешни и европски работи, им се обраќа на турските и хрватските бизнис водачи на неодамнешниот состанок во Истанбул. Тој беше придружуван од Лука Буриловиќ (десно), претседател на хрватската Стопанска комора. [Meнексе Токјај/SES Türkiye] Бизнис водачите од Турција и Хрватска се собраа неодамна во Истанбул, да разговораат за нови идеи за продлабочување на економските врски меѓу двете земји. Во својот говор пред Турско-хрватскиот деловен совет, Јошко Клисовиќ, заменик-министер на хрватското Министерство за надворешни и европски работи, рече дека неговата земја ги прифаќа турските бизнисмени и дека владата е решена да стори сè што може за да ги зголеми и да помогне во нивните инвестиции. На состанокот присуствуваа членовите на турскиот Одбор за надворешни економски односи (ДЕИК) и нејзиниот пандан, Хрватската стопанска комора. Хрватска им гарантира исти права на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 526 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 557 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 312 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 381 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција и Хрватска сакаат да ги подобрат деловните врски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: