Ердоган: НАТО треба да го зајакне дијалогот со Русија

3 копии

НАТО мора да ги засили каналите за дијалог со Русија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за новинарите, кои го придружуваа на самитот на НАТО во Брисел. НАТО мора да ги засили каналите за дијалог со Русија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за новинарите, кои го придружуваа на самитот на НАТО во Брисел. - Ја истакнавме потребата да се засили политичкиот и воениот дијалог со Русија за да се минимизираат воените ризици и да се воспостави транспарентност, рече Ердоган. Говорејќи за претстојната средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин во главниот град на Финска, Ердоган рече оти смета дека овој состанок е многу важен и дека Анкара ќе следи како ќе се одвива тој. Ердоган информира дека со Трамп разговарале за ситуацијата во Манбиџ, Северна Сирија и купувањето на Ф- 35 од САД. Ердоган добил уверување од американскиот претседател дека договорот за авиони, за кој Турција веќе плати 800 милиони долари и останува уште последната рата од 100 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турската армија соопшти дека извршила воздушни напади врз цели на Курдската работничка партија (ПКК) во северен Ирак, јави новинската агенција Анадолија. Нападите биле извршени врз позиции на ПКК во областите Зап, Авашин Басјан и Хакурк. Притоа биле уништени бункери и борбени позиции на ПКК, која со децении води герилска борба против Турција и е прогласена за терористичка организација и од САД и Европската унија. Изминатите месеци Турција изврши серија операции против силите на сириските Курди, кои потоа ги продолжи и против курдските борци во северен Ирак.
| | веќе видена | слични

Турското Воено воздухопловство изврши напади врз магацини со оружје и муниција на бунтовничката Курдска работничка партија (ПКК) во северен Ирак, јави телевизијата НТВ. Цел на нападите биле позиции на ПКК во близина на градот Метин. Турција ги интензивираше своите операции во северен Ирак, откако во голема мерка ги совлада курдските групи во северна Сирија. ПКК од 1984 година се бори за автономија на регионите населни со Курди во турската држава и се наоѓа на листите на терористички организации на Турција, ЕУ и САД.
| | веќе видена | слични
2 копии

Припадниците на сириската курдска милиција (ЈПГ) не се целосно повлечени, туку се уште се повлекуваат од стратешкиот северен сириски град Манбиџ, соопшти Анкара. Турција и САД минатиот месец најавија дека постигнале договор со курдската милиција да го напушти Манбиџ. Воениот совет на Манбиџ, кого го поддржува Вашингтон, вчера соопшти дека припадниците на ЈПГ целосно се повлекле, додека турското Министерство за надворешни работи соопшти дека тие извештаи се преувеличени и не соодветствуваат со вистината. Турското МНР наведува дека припадниците на ЈПГ се уште се повлекуваат од подрачјето каде патролираат турски и американски сили. Според договорот постигнат во јуни меѓу Турција и САД, припадниците на ЈПГ треба да си заминат од Манбиџ. Турција смета дека Единиците за заштита на народот – ЈПГ се терористи, додека Вашингтон ги поддржува затоа што милицијата се бори против Исламска држава во Сирија
| | веќе видена | слични

Турција ќе продаде 30 АТАК хеликоптери на Пакистан, објавија турските власти. Ова е втор договор за оружје помеѓу двете земји во последната недела. Во купопродажниот договотр се наведува дека покрај 30 хеликоптери Т129 АТАК, Турција ќе и обезбеди пакистанската армија со логистика и обука. Во февруари турски воени претставници изјавија дека хеликоптерите АТАК се користени за време на офанзивата во сириската курдска енклава Африн. На 5 јули, тогашниот министер за одбрана на Турција, Нуретин Џаникли рече дека Анкара ќе продаде четири корвети на пакистанската морнарица.
| | веќе видена | слични

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 633 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 644 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 93 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

Власта и обвинителката Вилма Рускоска ја развлекуваат постапката за „Рекет“, обвниуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека шест месеци откако е пријавен ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган: НАТО треба да го зајакне дијалогот со Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: