Пресудата на Европскиот суд влијае на односите помеѓу Кипар и Турција

Експертите велат дека казната изречена за Турција би можела да ги поткопа напорите за помирување на островот. Министерот за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, рече дека Анкара не ја смета пресудата на Европскиот суд за обврзувачка. [АФП] Додека Анкара ја критикуваше неодамнешната пресуда на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) дека Турција ги прекршила договорите за човекови права за време на конфликтот во Кипар во 1974 година, експертите велат дека официјалните претставници на двете страни треба да останат фокусирани на напорите за помирување. Судот ѝ нареди на Турција да им плати 30 милиони евра на живите роднини на близу 1.500 кипарски Грци што се водат за исчезнати од 1974 година и 60 милиони евра за штети на „заробените кипарски Грци на полуостровот Карпас“ во северен Кипар. Островот останува поделен и по четири децении. Турција одби да ја плати казната врз основа на тоа што не го смета грчкиот дел на Кипар за држава и за спротивставена страна. „Имајќи ги предвид основата на оваа пресуда, нејзиниот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

За Турција и Европската унија, проблемот со етнички поделениот остров Кипар е прашање кои треба брзо да биде решено заради прашања поврзани со енергетската политика, изјави турскиот вицепремиер Булент Аринч, јави грчката новинска агенција АНА - МПА. Кипарскиот турски печат ја пренесува изјавата на Аринч, дадена во Полска каде е на официјална посета, дека ЕУ не се покажала добро на испитот за кипарското прашање, но и дека сè уште не е доцна. - И покрај сè што се случи во минатото, Анкара продолжува да се залага за решавање на кипарскиот проблем - рече Аринч. Тој изразил мислење дека неодамнешната посета на американскиот потпретседател Џозеф Бајден на Кипар била корисна. Што се однесува на планот на поранешниот генерален секретар на ОН Кофи Анан за повторно обединување на островот, кој беше отфрлен од кипарските Грци, турскиот вицепремиер оцени дека тоа било најнапредното решение за овој проблем, од сите досега предложени. - Турција и кипарската турска страна, и покрај сите политички ризици, би кажале „да“ за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 203 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 305 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пресудата на Европскиот суд влијае на односите помеѓу Кипар и Турција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: