Свет - Тепачка на судењето на Тимошенко

Во Киев вчера почна процесот против поранешната украинска премиерка и една од лидерите на Портокаловата револуција од 2004 година, Јулија Тимошенко, која е обвинета за злоупотреба на власта, пренесува МИА. За време на судењето во судницата во Киев се степаа нејзините поддржувачи и противници. Додека влегувала во судницата, група луѓе почнале да и довикуваат навреди, по што нејзините поддржувачи почнале тепачка со нив и насилно ги истуркале од салата. Медиумите јавуваат дека полицијата не се мешала во инцидентот поради големиот метеж, па затоа ги оставиле двете страни да се истепаат во дворот. Судот го одбил барањето на одбраната на Тимошенко да се изостави судијата поради неговата пристрасност. Таа пред судот треба да докаже дека не склучила штетен договор за гас со Русија во текот на 2009 година. Доколку биде обвинета може да добие казна од 10 години затвор. Обвинителството тврди дека махинациите на Тимошенко при потпишувањето на спогодбата за гас со Русија во 2009 година, сметана за крајно неповолна за ...
| | веќе видена | слични

Во Киев вчера почна судењето против бившата премиерка на Украина, Јулија Тимошенко, која е обвинета за злоупотреба на службената положба На Принцезата на гасот и се заканува затворска казна од десет години Пред судницата се степаа приврзаници и противници на Тимошенко, а полицијата не реагираше. Тимошенко, која двапати беше премиерка, го обвини бившиот сојузник за време на Портокаловата револуција и актуелен претседател, Виктор Јанукович, за политички монтиран процес. Таа се жалеше и пред Европскиот суд за човекови права. Според едни извештаи, противници на Тимошенко почнале да ја навредуваат бившата премиерка додека влегувала во судницата, по што се судриле со нејзини приврзаници. Други медиуми, пак, јавуваат оти приврзаници на Тимошенко ја навредувале Ина Богословска, член на партијата на Јанукович и претседател на парламентарната комисија за истрага за договорите меѓу украински „Нафтогаз“ и руски „Газпром“, по што група млади луѓе извикале „Јулија мора да одговара“. Групите се судриле, а полицијата не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 62 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 204 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 339 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Тепачка на судењето на Тимошенко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: