Жерновски и Ристовски го затворија ОУ „11 Октомври“


Општинското Основно Училиште „11 Октомври“ утре е затворено за настава. Ова е заедничка одлука на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и заменик-министерот за образование, Спиро Ристовски. Реакцијата на градоначалникот на општина Центар и на заменик министерот за образование доаѓа по добиените сознанија дека неколку ученици во училиштето се затруле со храна на што реагирале родителите. Училиштето нема да работи до завршување на комплетните испитувања за причините за труењето.
| | веќе видена | слични
12 копии

„Водата за пиење во ООУ ’11 Октомври’ е хемиски и бактериолошки исправна. Примероците на воздух земени од училниците се исправни и не се најдени концентрации над дозволени граници на поедини параметри, освен енормно зголемена температура во училниците каде што биле децата, минимално зголемени концентрации на сулфур водород и јаглерод моноксид кои можат, но не мора, во одреден период да го нарушат здравјето на децата“, рече на прес- конференција Јованка Костовска, државен советник во Министерството за здравство. Таа ги соопшти резултатите од испитувањата на мострите на вода и воздух земени од училиштето од страна на Центарот за јавно здравје и кажа дека состојбата ќе се следи и понатаму. За тоа дали децата денеска ќе одат на училиште, според неа, родителите навреме ќе бидат информирани. Најпрвин Министерството за образование, откако во писмена форма ќе ги добие резултатите од анализите, треба да се изјасни за тоа, бидејќи оваа институција донесе одлука за затворање на училиштето. Костова акцентираше дека е ...
| | веќе видена | слични

Се уште не се знае дали ученците од основното училиште „11 октомври“ и утре ќе останат дома. Екипи на Центарот за јавно здравје денеска вршea дезинфекција во просториите. Од Општина Центар која е надлежна за ова училиште велат дека се уште не ги имаат добиено конечните резултати од анализите од мострите земени од училиштето, иако за тоа дали ќе има настава одговараат дека конечната одлука ја има Министерстовото за образование. Од Министерството за образование пак велат дека надлежна за тоа дали училиштето ќе отвори утре е општина Центар. Инаку вчера д-р Јованка Костовска, државен советник во Министерството за здравство соопшти дека ниту водата ниту воздухот не биле причина за труењето на децата од основното училиште „11 октомври“. Како причина за труењето таа ги наведе високите температури, непроветрените училници и веројатното присуство на стомачен вирус кај некои од децата. Пред три дена 3 деца со симптоми на труење завршија на Клиниката за инфективни болести, а 40 пријавиле дека не се чуствуваат добро во ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Тестовите од водата во ОУ „11 Октомври“ во општина Центар според анализите на ЈП Водовод и канализацијае хемиски и бактериолошки исправна за пиење соопшти нивниот портпарол Благоја Филиповски. Ова го покажале резултатите од испитувањето на шест мостри од водата од шест различни места во училиштето, кои биле испратени во Центарот за санитарна контрола и надзор на ЈП „Водовод и канализација“ Скопје. Тестовите биле направени од секторот на училиштето од каде имаше најмногу затруени ученици со што се отфрла можноста дека се затруле од водата за пиење.
| | веќе видена | слични

Можно е во вакви случаи во услови кога децата учат на многу високи температури, без проветрување, без доволно кислород, да се јават главоболки, гадење, па дури и повраќање. Состојбата ќе се следи, посочи Јованка Костовска, државен советник во Министерството за здравство. Водата за пиење во ООУ „11 Октомври“ е хемиски и бактериолошки исправна. Примероците воздух земени од училниците се исправни и не се најдени концентрации над дозволени граници на поедини параметри освен енормно зголемена температура во училниците, каде што биле децата, минимално зголемени концентрации на сулфур водород и јаглерод моноксид кои можат, но не мора во одреден период да го нарушат здравјето на децата. Ова денеска го истакна Јованка Костовска, државен советник во Министерството за здравство, која ги соопшти резултатите од испитувањата на мострите на вода и воздух земени од училиштето од страна на Центарот за јавно здравје-Скопје и кажа дека состојбата ќе се следи и понатаму. Според неа, можно е во вакви случаи во услови кога децата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Топлите училници и вироза кај дел од децата се можната причина 40-тина деца од ОУ 11 октомври во средата да се пожалат на стомачни проблеми и главоболка. Резултатите од анализите покажуваат дека водата во училиштето и бактериолошки и хемиски е исправна за пиење. Во воздухот најдено е само минимално количество на штетни материи кои не може предизвикаат труење, а лошата миризба која се чувствувала во училиштето била поради старата канализациона мрежа, тврдат надлежните од министерството за здравство. Водата во училиштето паралелно е испитана и во лабораторијата на Водовод. И тие наоди покажуваат дека е безбедна за пиење. -Водата во ООУ „11 Октомври“ во општина Центар е хемиски и бактериолошки исправна за пиење. Ова го покажуваат резултатите од испитувањето на шест мостри од водата од шест различни места во училиштето, кои се испитани и во Центарот за санитарна контрола и надзор на ЈП „Водовод и канализација“ Скопје, изјави Благоја Филиповски, портпарол на ЈП „Водовод и канализација“ Скопје. Од 110 ...
| | веќе видена | слични

Високата температура во училниците на училиштето „11 Октомври“ минимално зголемени концентрации на сулфур водород и јаглерод моноксид кои можат, но не мора во одреден период да го нарушат здравјето на децата е најверојатно причината за труењето на децата. Во вакви случаи во услови кога децата учат на многу високи температури, без проветрување, без доволно кислород, да се јават главоболки, гадење, па дури и повраќање. - Една од причините може да е тоа, меѓутоа кај децата каде имаме и пролив можно е да е коинциденција со летните вируси. што ги има и во други училишта по еден, два до три случаи. Ќе беше поинаку ако сите 40 деца беа со проливи, гадења, повраќања и тогаш навистина ќе стануваше збор за нешто посериозно. Во моментов нешто посериозно за паника нема, посочи Јованка Костова државен советник во Министерството за здравство. Според анализите на Центарот за јавно здравје водата за пиење во училиштето е исправна, додава Костова. Таа нагласи дека имаат официјално пријави само за четири ученици, од кои три ...
| | веќе видена | слични

- Ние секојдневно вршиме контроли на територијата на град Скопје на 50 различни места во денот. Водата не само што е безбедна за пиење, туку е втора по квалитет најдобра во Европа, рече Филиповски. Водата во ООУ „11 Октомври“ во општина Центар е хемиски и бактериолошки исправна за пиење. Ова го покажале резултатите од испитувањето на шест мостри од водата од шест различни места во училиштето, кои биле испратени во Центарот за санитарна контрола и надзор на ЈП „Водовод и канализација“ Скопје. Резултатите од испитувањето на водата денеска пред Центарот за санитарна контрола и надзор ги соопшти Благоја Филиповски, портпарол на ЈП „Водовод и канализација“ Скопје. Со ова, посочи тој, се демантираат шпекулациите дека водата била причина за труењето во училиштето. - Ние секојдневно вршиме контроли на територијата на град Скопје на 50 различни места во денот. Водата не само што е безбедна за пиење, туку е втора по квалитет најдобра во Европа, рече Филиповски. Одговарајќи на новинарско прашање рече дека дел од ...
| | веќе видена | слични

Земените мостри кои во изминатите два дена беа анализирани од страна на надлежните иснтитуции покажале дека водата во училиштето 11 Октомври сепак не е изворот на зараза. Според министерството за здравство можната причина за симтомите кои укажуваа на труење се топлото време и непроветрените простории во комбинација со вирус меѓу дел од учениците Можно е во услови на исклуичтелно топло време ,без проветрени простории во комбинација со стомачен вирус да се појават симптоми на гадење , повраќање или дијареа . Ќе беше многу посериозно доколку сите 40 деца ги имаа сите сите овие симптоми , а не по еден или два од нив , рече Јованка Костовска - Министерство за здравство Костовска потсетува дека официјална пријава има само за 4 деца. од кои три за завршија на клиниката за инфективни болести, а едно кај матичниот лекар Потврда за исправноста на водата денеска дојде и од страна на јавното претпријатие Водовод и канализација. Ние секојдневно вршиме контрола на територијата на град Скопје на 50 различни ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од испитувањето на водата денеска пред Центарот за санитарна контрола и надзор ги соопшти Благоја Филиповски, портпарол на ЈП „Водовод и канализација“ Скопје. Со ова, посочи тој, се демантираат шпекулациите дека водата била причина за труењето во училиштето. - Ние секојдневно вршиме контроли на територијата на град Скопје на 50 различни места во денот. Водата не само што е безбедна за пиење, туку е втора по квалитет најдобра во Европа, рече Филиповски. Одговарајќи на новинарско прашање рече дека дел од земените мостри се од одделот каде што биле пријавени најмногу ученици дека биле затруени. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 234 | | | веќе видена

Јутјуб каналот „FBE“ кој има над 19 милиони следбеници објави видео во кое Американци го даваат своето мислење за песните од Евровизија. Еден од коментаторите ...
сите 189 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 159 | | | веќе видена

Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх во "аферата Ибица" и натаму е мистерија, иако веќе со денови на социјалните мрежи кружи ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жерновски и Ристовски го затворија ОУ „11 Октомври“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: