Трпески: СДСМ прави политичка хајка против мене

Најодговорно потврдувам дека ниту сум изготвил, ниту сум потпишал ниту едно решение за унапредување на било кој државен службеник вработен во Агенцијата за катастар на недвижности, во перидот додека ја обавував функцијата директор на Агенцијата за катастар на недвижности. Ова денеска го изјави поранешниот директор на Агенцијата за катастар на недвижности Славче Трпески, реагирајќи на кривичната пријава што му ја поднесе МВР токму заради потпишување на решенија за унапредување на државни службеници. – Донесување на решенија за распоредување на државни службеници врз основа на Законска обврска за усогласување со новиот Закон за административни службеници за кои се обезбедени согласности од Министерството за финансии, Министерството за информатичко општество и администрација и Секретаријатот за рамковен договор, најнеспособниоот директор во историјата на катастарот го пријавува како кривично дело за кое денес 11. Октомври државен празник Министерството поднесува кривична пријава против мене – рече Трпески. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против О.А.(40) од село Бузалково, Велешко, Ј.З. (45) од село Кочилари, Градско и Ф.И.(35) од село Радолишта, Струшко, поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело „разбојништво“.„На 27.08. годинава, во 14:20 часот во Струга, на улицата Битолски конгрес пријавените со употреба на физичка сила и спреј солзавец извршиле разбојништво над Д.З.(26) од Прилеп, при што му одзеле ранец во кој имало 8.800.000 денари, а потоа со патничко возило ‘фолксваген голф 3’ заминале во непознат правец“, соопшти МВР.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Тројката разбојници добија кривична пријава од струшката полиција. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против О.А.(40) од село Бузалково-велешко, Ј.З. (45) од село Кочилари-Градско и Ф.И.(35) од село Радолишта-струшко поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело “разбојништво“.Имено на 27.08. годинава во 14,20 часот во Струга на улицата “Битолски Конгрес“ пријавените со употреба на физичка сила и спреј - солзавец извршиле разбојништво над Д.З.(26) од Прилеп, при што му одзеле ранец во кој имало 8.800.000 денари, а потоа со патничко возило „Фолксваген Голф 3“ заминале во непознат правец.
| | веќе видена | слични
5 копии

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 47-годишно лице од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба”. Во јули 2018 година во каменолом во атарот на село Климештани, охридско, пријавениот со употреба на физичка сила влегол во управната зграда и одзел разни метални предмети, кои потоа ги продал во Охрид со што се стекнал со противправна имотна корист од 1.500.000 денари, информира полицијата. OhridNews
| | веќе видена | слични
5 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи во Струга поднесе кривична пријава против 25-годишениот К.Б. од село Велешта, Струшко, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „насилство“ и „тешка кражба“. Имено, како што се посочува во соопштението на МВР, лицето на пред само неколку дена во просториите на Меѓународниот универзитет во Струга физички го нападнал 40-годишен професор на универзитетот, при што покрај нападот му одзел и мобилен телефон.
| | веќе видена | слични
3 копии

Охрид, 16. октомври 2018 (ИНПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 45-годишниот Ѓ.Б. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. – Во октомври 2014 година пријавениот, како началник на одделението на државниот пазарен инспекторат во Охрид, од О.Ф. од Скопје, сопственик фирма од Скопје, побарал да исплати фактура во износ од 35.900 денари кон друга фирма од Охрид. Потоа, во декември 2014 година пријавениот, повторно од О.Ф. побарал да исплати фактура во износ од 40.532 денари кон наведеното правно лице. Во текот на 2015 година, пријавениот, од О.Ф. побарал да исплати фактура во износ од 60.000 денари кон хотел во Охрид, при што тој одбил да ја исплати истата. По ова, во деловен објект фирмата на О.Ф., од страна на вработени во државниот пазарен инспекторат бил констатиран прекршок при што била изречена соодветна глоба. Поради тоа, О.Ф. повел судска постапка во која било утврдено дека прекршоците констатирани од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СВР Струмица поднесе кривична пријава против В.С.(51) од село Едрениково, и Л.Н.(45) од село Василево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Во периодот од 27.02.2014 до октомври 2017 година пријавениот, соопшти денеска МВР, како градоначалник на Општина Василево, спротивно на Законот за изменување и дополнување на законот за јавните претпријатија, донел пет решенија за именување на второпријавениот за вршител на должноста директор на ЈПКД „Турија“ – Василево, и покрај тоа што не ги исполнувал предвидените квалификации за потребниот степен на образование за наведеното работно место. На 21.11.2016 година второпријавениот, како вршител на должноста директор на ЈПКД „Турија“ – Василево, спротивно на Законот за административните службеници, изготвил и потпишал решение за распоредување на јавен службеник на раководно работно место во наведеното јавно претпријатие, кој исполнувал предвидените квалификации за потребниот степен на образование за ...
| | веќе видена | слични

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Крива Паланка поднесе кривична пријава против Т.Т.(46) од Крива Паланка поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. „Во периодот од октомври 2012 до октомври 2017 година, пријавениот како директор на Јавното претпријатие ‘Комуналец’ – Крива Паланка, без претходно склучени договори, ангажирал физички лица за извршување активности за наведеното јавно претпријатие, со што го оштетил за околу 12.221.293 денари“, соопшти МВР. Извор: Макфакс
| | веќе видена | слични

Кривична пријава против 48-годишен жител на село Двориште, Беровско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“. „На 24.07.2018 година во атар на село Двориште, на место викано Буков крак, при преглед на трактор управуван од пријавениот, полициски службеници пронашле дрвна маса без соодветна документација. По ова, полициските службеници го упатиле пријавениот кон село Двориште, но тој ја откачил приколката и избегал со тракторот, попречувајќи им го патот на полициските службеници со приколката“, соопшти МВР.
| | веќе видена | слични

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Л.(49) од Кочани поради постоење основи на омнение за сторено кривично дело „вршење превоз без поседување лиценца”. Според информациите, на 8.10.2018 година во Виница, од вработени во Јавното претпријатие „Македонски шуми”, при контрола на товарно возило, сопственост и управувано од пријавениот, било утврдено дека тој вршел јавен превоз на дрвни сортименти без соодветна лиценца издадена од Министерството за транспорт и врски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 497 | | | веќе видена

Средбата со обвинителката е на иницијатива на Милошоски  откако тој минатата недела во Собранието објави снимени разговор помеѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и ...
сите 125 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 224 | | | веќе видена

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера во Брисел му покажа на техничкиот премиер Оливер Спасовски каде ќе биде поставено македонското знаме пред ...
сите 313 | | | веќе видена

Сашо Орданоски, новинар кој порано работеше во некогашната телевизија 1ТВ на Бојан Јовановски кој е обвинет во аферата Рекет, вели дека досега Јавното ...
сите 420 | | | веќе видена

Недостигот на обрасци за пасоши е стрес за многу македонски работници кои си обезбедиле работа во странство и треба да заминат надвор од државата.Овие денови ...
сите 132 | | | веќе видена

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена ...
сите 265 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трпески: СДСМ прави политичка хајка против мене

Од:
До кого (е-маил):
Порака: