Се трошат милиони за Ленин да изгледа како да е жив

Според истражувањето што овој април било спроведено во Русија, повеќе од половината од Русите или поточно 58 отсто од нив сакаат телото на Ленин да биде извадено од мавзолејот на Црвениот плоштад во Москва и конечно да биде достојно погребано. Но повеќето од нив не сакаат да биде отстранет споменикот на болшевичкиот лидер, па дури и сакаат Ленин да биде погребан некаде близу до тврдините на Kремљ, бидејќи сметаат дека тој го заслужува тоа место. Се бара достојно место за погреб Само мал број од граѓаните, околу 20 отсто, сметаат дека Ленин треба да биде погребан во Санкт Петербург на тамошните гробишта Волково, каде што почиваат некои од најзначајните руски политичари и уметници, но и мајката и сестрата на Ленин. Инаку, прашањето за телото на Ленин, односно неговиот погреб веќе долги години е предмет на жестоки дебати и за него се расправа уште од почетокот на Перестројката, во 80-тите години на минатиот век. Во оваа дебата акцентот не е само на прашањето како Русија му оддава почит на еден од своите ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 73 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се трошат милиони за Ленин да изгледа како да е жив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: