Синдикатите бараат да нема вработувања на определено време


2 копии

Синдикатите ќе бараат да се намали рокот на ангажирање работници кои работат со договор на определено време, а во иднина вработувањата да бидат само на ...
| | веќе видена | слични

За обезбедување работно место и извор на егзистенција, актуелно на гостиварското подрачје се борат тројца доктори на науки и 45 магистри. Толку се регистрирани ...
| | веќе видена | слични

Нема подобрување во степенот на почитување на правата и слободите на граѓаните, напротив има дури и влошување, рече денеска Народниот правобранител Иџет ...
| | веќе видена | слични

Неделникот Капитал го анализира бројот вработени во администрацијата, па заклучува дека чинат многу, а испорачуваат малку. Фокус, пак, прашува дали Македонија ...
| | веќе видена | слични

Она што е вистина е дека се спроведува функционална анализа за работа на јавната администрација, што е законска обврска. Лажна вест е дека со нејзиното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјоделието пропаѓа, а земјоделците на свој грб го чувствуваат животот што им го донесе неспособната и корумпирана влада на Заев, вели Никола Мицевски од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најголемиот дел од вработените во јавната администрација во Македонија имаат средно или високо образование, покажуваат податоците од Регистарот за вработени во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 398 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 246 | | | веќе видена

„Градиме фер и социјално праведно општество на еднакви граѓани. Со реформите на системот на социјална заштита и мерките во Буџетот за 2019 обезбедуваме ...
сите 196 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 136 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Синдикатите бараат да нема вработувања на определено време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: