Синдикатите бараат да нема вработувања на определено време


2 копии

Синдикатите ќе бараат да се намали рокот на ангажирање работници кои работат со договор на определено време, а во иднина вработувањата да бидат само на неопределено време. Откако Министерството за информатичко општество излезе со информација дека во јавниот сектор во Македонија има 139.009 вработени, синдикатите најавија дека ќе бараат да се реши статусот на лицата кои се вработени на определено време. Трпе Деановски од Синдикатот на органите на управата посочи дека во Мaкедонија има голем број вработени кои работат со договор на определено време. Согласно Законот за работни односи договорите на определено време се определени да траат пет години, а синдикатите се децидни дека тоа е предолг временски период за да оцени работодавачот дали работникот е способен да ја извршува работната задача. Деановски рече дека нивна цел е да се намали овој рок од пет години на максимум две години , како во земјите од регионот и во Европа, и укажа дека Македонија останува земја што има најдолг рок на траење на договорот на ...
| | веќе видена | слични

За обезбедување работно место и извор на егзистенција, актуелно на гостиварското подрачје се борат тројца доктори на науки и 45 магистри. Толку се регистрирани како невработени во последната листа на Агенцијата за вработување, која се однесува на месец февруари. Бројката пораснала во однос на јануари, кога имало двајца доктори на науки и 41 магистер кои бараат вработување. Вкупно во регионот на општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше, има 6.040 невработени лица, од кои 2.046 се од женски пол. Според школската подготовка најбројна е групата без никакво образование или со основно каде има 3.269 граѓани. Со факултетска диплома евидентирани се 572 лица без работа, со непотполно средно 423, со завршено средно образование 1.688, додека со више образование 37. Според податоците од Агенцијата за вработување, 3.741 од вкупниот број на невработени се од градот Гостивар, додека останатите се од селата. Поделбата направена според возрасната структура, покажува дека наоѓањето работа ги мачи граѓаните од сите ...
| | веќе видена | слични

Нема подобрување во степенот на почитување на правата и слободите на граѓаните, напротив има дури и влошување, рече денеска Народниот правобранител Иџет Мемети, презентирајќи го Извештајот за почитувањето на човековите права и слободи во 2017 година. Во Извештајот стои дека партизираната и непрофесионлана администрација на централно, а особено на локално ниво, е сериозна пречка во остварување на правата на граѓаните, селективната правда е сè поприсутна, популистичките и непримеливите правни прописи го отежнуваат остварувањето на правата на граѓаните, лошиот систем на извршување ги погодува најсиромашните граѓани, има појава на дискриминација по сите основи, судството и обвинителството сe неефикасни, а полицијата со примена на сила ги надминува своите овластување. „Нема подобрувања, има само места каде има влошување на состојбата. Ретко каде има напредок. Од мај се намали бројот на поплаки на граѓаните, имале надеж дека ќе има подобрување и ќе можат во институциите да ги решат своите проблеми. Но за жал, од ...
| | веќе видена | слични

Неделникот Капитал го анализира бројот вработени во администрацијата, па заклучува дека чинат многу, а испорачуваат малку. Фокус, пак, прашува дали Македонија може да влезе во НАТО без решавање на спорот за името, па посочува дека спорот може да се реши поради „безбедносните дилеми на Западот“. Капитал - Јавната администрација се преброи – чинат многу, а испорачуваат малку Неодамна официјално објавената бројка на вработени во јавната администрација од над 128 илјади лица, бројка во која не се вбројани и вработените во јавните претпријатија, агенциите, општините е повод Капитал во најновото издание да наслови анализа: „Јавната администрација се преброи – чинат многу, а испорачуваат малку“. Па прави споредби со некои земји од ЕУ кои имаат горе-долу ист број жители, а зачудувачки мала јавна администрација, како на пример Естонија, со 1,4 милион жители, а само 140 вработени како државни службеници. Поранешната социјалистичка држава, пишува Капитал, само воведе е-администрација со чија помош административните ...
| | веќе видена | слични

Она што е вистина е дека се спроведува функционална анализа за работа на јавната администрација, што е законска обврска. Лажна вест е дека со нејзиното спроведување се прекрешни некои закони или права на вработените. Единствената и основна цел на функционалната анализа е поефикасно, пофункционално и поекономично министерство, кои ќе биде сервисно ориентирано кон граѓаните и кон земјоделците. Согласно барањето на Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство до Министерството за информатичко општество и администрација, а почитувајќи ја законската обврска од Законот за вработени во јавниот сектор чл.17 став 4 дека секоја нова организација и систематизација се носи врз основа на функционална анализа, од МИОА побаравме Упатство за спроведување на функционална анализи во јавната администрација со број 12/4-1010/2, 19.02.2018 година. Во согласност со одредбите од упатството, може да се подели на сите вработени или на одделни групи, може да биде анонимен или да биде наведено името и работното место. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјоделието пропаѓа, а земјоделците на свој грб го чувствуваат животот што им го донесе неспособната и корумпирана влада на Заев, вели Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ. -Додека тие мака мачат со пласманот на своите производи, како и изнаоѓање на средства за реализација на пролетните земјоделски работи, раководството на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, потпомогнато од одредени тимови на СДСМ профилирани кадри, исклучиво се занимава со мобинг и прогон на вработените, а се со цел во оваа институција да инсталира свои послушници, вели Мицевски. Тој потенцира дека на 2-ри април (во понеделник), повикани се сите вработени од министерството и се принудени да пополнуваат прашалници со нивно полно име и презиме (иако вообичаено треба да се анонимни), а под изговор дека тоа се прашалници кои ќе послужат за функционална анализа во Министерството. Истите им се поделени на вработените и под директен надзор инсистирано е задолжително да се одговори на сите прашања кои во најмала рака можат да се ...
| | веќе видена | слични

Од Регистарот за вработени во јавниот сектор јавноста може да го види официјалниот број на вработени во јавниот сектор и во разните агенции и дирекции. Но, она што треба да се направи следно е анализа што овие институции испорачуваат и имаат сработено во споредба со тоа колку реално ги чини граѓаните нивното постоење. Ако тие институции чинат повеќе отколку тоа што го испорачале, тогаш е бесмислено нивното постоење и тие не треба ни да постојат. Посебно онаму каде истите функции и задачи би можеле да ги завршат и одделите и секторите во рамки на постојните министерства и државни органи. Но, ако се тргне по овој метод сигурно ќе се дојде до заклучокот дека многу вработени во јавните институции и администрацијата се вишок и треба да си заминат дома. Но, очигледно кратењето на државната администрација се уште не е дојдено на дневен ред во Македонија. Проблемот со преголема јавна потрошувачка, која во најголем дел е креирана од преголемата администрација не е проблем само на Македонија. Но, за разлика од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најголемиот дел од вработените во јавната администрација во Македонија имаат средно или високо образование, покажуваат податоците од Регистарот за вработени во јавниот сектор во Македонија, кој го изготви Министерството за информатичко општество и администрација. Но, не е мал ниту бројот на оние кои се вработени во јавниот сектор без никакво образование. Според последните податоци, до крајот на 2017 година дури 495 вработени се без образование, 202 се полуквалификувани, 404 се квалификувани, 10.570 се со основно образование, 38.045 се со средно образование, 547 се висококвалификувани, 5.707 се со вишо образование, 46.405 се со високо образование и 4.861 се магистри и 2.068 се доктори на науки.
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 177 | | | веќе видена

На средбата министерот Поповски го запознал Претседателот Пендаровски со заложбите на владата за целосна транспарентност и отчетност, презентирајќи му ја ...
сите 316 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 204 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 202 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Синдикатите бараат да нема вработувања на определено време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: