Маж во полициска униформа уби тројца НАТО војници во Авганистан

Маж облечен во униформа на авганистански полицаец пукал и убил денес тројца НАТО војници на југот на Авганистан, пренесува АП. Во соопштението, НАТО наведува дека инцидентот се случил денес и не дава никакви детали од нападот, вклучувајќи и националност на убиените војници. Со тие тројца убиени, билансот на жртви межу странските војници во Авганистан, се искачи оваа година на вкупно 215.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тројца цивили беа убиени денеска во Авганистан во воздушен напад на НАТО, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на претставник на локалните власти. Нападот бил извршен во источната провинција Лагор. Војници од силите на НАТО во Авганистан (ИСАФ) утринава додека патролирале, западнале во стапица, по што побарале помош од воздух. Во бомбардирањето што следело биле убиени тројца магационери, соопшти портпаролот на провинциските власти. Претставник на ИСАФ изјави дека не располага со информација за цивилни жртви. Според него, воздушниот напад бил изведен врз бунтовници, кои фрлиле бомба. Неколкумина од екстремистите биле убиени, а на телото на најмалку еден од нив биле најдени траги од рачно изработени експлозиви.
| | веќе видена | слични

Војниците кои биле ангажирани во советодавна мисија за авганистанската полиција се „убиени во инцидент на контролна точка" во покраината Хелманд до која дошле на состанок со локалните функционери, се наведува во писмената изјава на британското министерството за одбрана. „Заминувајќи, на нив од малокалибарски оружје почнал да стрела маж во униформа на авганистанската полиција. Во текот на престрелката, тројца војници беа ранети и покрај укажаната прва помош што ја примиле лицата на самото место, им подлегнаа на раните", се додава во соопштението. Бројот на убиените британски војници во Авганистан од октомври 2001 година од почетокот на интервенцијата на меѓународната коалиција со којашто беше соборен талибанскиот режим се искачи на 422, а од почетокот на 2012 година убиени се 28 војници.
| | веќе видена | слични

Тројца британски војници се убиени во Авганистан – соопшти утрово британското министерство за одбрана, јави Ројтерс. Човекот кој пукал во нив во провинцијата Хелманд бил облечен во авганистанска полициска униформа. Со нив бројот на убиени британски војници од почетокот на операциите во 2001, во Авганистан се искачи на 422. Силите на НАТО претрпеа серија напади од авганистанските безбедносни сили што придонесе дел од земјите членки на НАТО да се повлечат од учеството во воените операции во Авганистан. Британија која таму има 9 500 војници најави повлекување на 500 до крајот на годинава. Трупите целосно ќе бидат повлечени до крајот на 2014./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Британското Министерство за одбрана соопшти денеска дека тројцата војници на НАТО, кои се убиени во јужен Авганистан, се Британци. Двајца од нив се од батаљонот на Велшката гарда, а третиот е припадник на кралската единица за сигнализација. Сите се убиени од Авганистанец, преоблечен во униформа на новата авганистанска полиција, јави дописникот на МИА од Лондон. Тешкиот инцидент во јужната авганистанска провинција Хелманд, која важи за највоинствена и во која отпорот на талибанските бунтовници е најсилен, се случил во реонот на Герачк. Убиените Британци биле ангажирани во еден советнички тим кој ги тренира и обучува авганистанските полицајци, за да можат самите да ја преземат одговорноста за безбедноста на земјата. Претставник на Министерството во Лондон објасни дека тројцата Британци присуствувале на седница на една локална Шура, совет на старите, која расправа и ги решава локалните состојби, во духот на старата авганистанска традиција. Убиени се во моментот кога заминувале од контролниот пункт. Оваа година ...
| | веќе видена | слични

Тројца британски војници се убиени во Авганистан откако вооружен напаѓач облечен во униформа на авганистанската полиција отворил оган на контролен пункт во провинцијата Хелманд, изјави Министерството за одбрана. Војниците добиле прва помош на местото на нападот, но им подлегнале на повредите. Тие работеле во авганистанската полиција со советодавен тим. Инцидентот се случил во контролниот пункт Кампарак Пул во областа Нахр-е-Сарај во провинцијата Хелманд. Според извештајот на НАТО силите, напаѓачот бил повреден, а подоцна и притворен. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

ЕУ се согласи да го одложи Брегзит само до 22 мај, а не до 30 јуни, како што бараше Британија, но под услов британскиот парламент наредната недела да го усвои ...
сите 235 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 39 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 150 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Преку соопштение Министерството наведува дека до нив наместо конкретни амандмани и предлози за законот за Јавно обвинителство, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маж во полициска униформа уби тројца НАТО војници во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: