Средба во погрешно време

И сакам да пишувам за нас ама како за инат ништо не ми паѓа на ум. Нема спомени само некои застрени слики кои ми се мотаат во главата. Веќе и ликот не му го паметам, како да избледнал засекогаш а зад себе го оставил само неговиот мирис кој како да му навлегол под кожата. Мина месец ниту знам каде е, ниту што прави. Дали друга ги љуби неговите усни, дали си спомнува на мене или ме заборави. Можеби љубовта кон мене одлетала како птица преселница?! А инатот во мене и другарката моја – гордоста, абе не ми дозволуваат ни да помислам, ни да му напишам оти нели тој ми рече да си продолжам и јас го послушав и му завртив грб. Избегав како ранета птица и се скрив од него и ја потиснав љубовта, да се корнеше ќе ја искорнев ама пустава како пиреј се засадила во срцево, ниту се корне ниту се пусти. Некогаш навечер знае да ме заболи, ама само ќе си подголтнам и ќе склопам очи. Ќе склопам очи и ќе си речам „ Доста е жалење, доста е плачење во себе земи исплачи се на раат, викни на глас, дади знак дека си жива! “. Ама не, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Откако се омажив, еден ден татко ми ме најде како плачам. Тој виде дека се претворив во личност каква тој никогаш не претпоставуваше дека би можела да станам. Не можеше да поверува дека сега не сум само неговата мала ќеркичка, дека сега до мене има еден себичен човек кој е заслужен за мојата лоша состојба. Човек кој не знае да сака и да почитува. Секоја моја солза го бодеше право во срце. Искрено ми кажа: „Те пораснав, те одгледав како мала капка на дланка, те чував како бисер. За што? За сега друг да се кити со твојата добрина, а твојата душа да се полни со тага. За да плачеш за некого? За некој што не знае колку навистина вредиш? Кој и да е, не можам да дозволам да те гледам несреќна покрај него. Ќе продолжиш со животот и ќе имаш секојдневие какво што имаше додека беше само моја. Ти вредиш премногу, а тој не те забележува! Ти ѕвони, ти обрнува внимание само кога на него ќе му биде здодевно и кога ќе ги нема другарите. Кога те погледнал во лице и ти кажал дека те сака? Кога те галел нежно по косата и те ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Во миговите кога требаше да оди да ја отслужи казната затвор од две години за случајот „Тенк“, Никола Груевски замина во Унгарија каде побара политички азил, и ...
сите 545 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 64 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба во погрешно време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: