Трикови за здраво готвење

Не е важно само кое јадење го подготвуваме, туку како ги подготвуваме продуктите од кои е подготвен нашиот оброк. Дури и мала промена на начинот на готвење може да ја удвои хранливата вредност на оброкот. Печена риба Еве еден совет за убав струк: рибата која содржи масти (како што е лососот) треба да се пече на малку маслиново масло. Со овој начин на подготвување на рибата се апсорбира маслиновото масло и се намалува количината на маснотиите за 10%, а со тоа и непотребните калории. Потребно е само малку маслиново масло, за да се премачка плехот на кој ќе печете. Печената риба е вкусна ако се прелие со лимонов сок, со малку толчен лук и бибер. Со рибата во одлична комбинација оди зеленчук варен на пареа. Варен домат Варениот домат е добар за млад изглед на кожата, како и за заштита од канцер. Во споредба со свежиот домат, варениот содржи повеќе ликопен - моќен антиоксиданс. Овој елемент ја штити кожата од УВ зрачење. Можете и да го запечете во рерна, на парчиња тост леб, така што ќе добиете вкусни и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 357 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 146 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 78 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трикови за здраво готвење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: