Тирамису коктел, совршен за загревање пред вечерното излегување


Потребни состојки: 100 грама сладолед од кафе 2 лажици вотка 2 лажици ликер од кафе 2 лажици ликер од чоколадо Неколку ледени коцки Зрна од кафе, прелиени со чоколадо (по избор) Начин на подготовка: Во блендер изматете ги сладоледот, вотката и ликерите, а потоа додајте ги и ледените коцки. Повторно матете сè додека не добиете мазна мешавина, а потоа сипете ја во 8 шолји за еспресо. Доколку сакате, декорирајте со исечкани зрна од кафе. Послужете веднаш. kafepauza
| | веќе видена | слични

Кафето е пијалак без кој повеќето од нас не можат да го поминат денот. Барем не со широко отворени очи. За да ја ви ја разбиеме монотонијата, ви нудиме неколку интересни трикови со кои повремено можете да го замените турското кафе или несот. Сладолед од кафе Направете го вашето омилено кафе, по можност малку засладено, и ставете го во модли за сладолед. На овој начин ќе можете да уживате во вашата дневна кофеинска доза, при тоа разладувајќи се во овие топли летни денови. Тоник кафе Истурете доза еспресо во чаша тоник со мраз и ќе добиете неверојатно освежително кафе. Kоцки замрзнато кафе Направете кафе без млеко и истурете го во сад за правење мраз, а потоа оставете го да се замрзне преку ноќ. Наутро само наполнете чаша со млеко и во неа ставете неколку коцки од замрзнатото кафе и ќе добиете вкусен пијалак кој ќе ве расони. Или пак, доколку го сакате вашето кафе силно, ставете една до две коцки замрзнато кафе во вашата шолјата со кафе. Ова е идеалниот начин да го одржувате ледено, без да ...
| | веќе видена | слични

Во периодот кога јагодите ги имаме во изобилство нема потреба да купувате сокови. Направете освежителен милкшејк од јагоди, во кој сигурно ќе уживате и ќе се освежите во топлите денови кои претстојат. А комбинацијата од сладолед, млеко и јагоди сигурно ќе ви се допадне. Состојки: 2 лажици шеќер половина чаша млеко 1 мала лажичка екстракт од ванила 2 чаши сладолед од ванила 250 грама јагоди Подготовка: Јагодите исечкајте ги. Во блендер ставете ги јагодите, млекото, сладоледот, шеќерот и екстрактот од ванила. Состојките миксирајте ги за време од 30 секунди, додека добиете хомогена смеса. Подготвениот милкшејк од јагоди, по желба може да го декорирате со шлаг пена и чоколадни трошки. Послужете веднаш. На здравје! Исто така ви предлагаме чашата во која ќе го служите милкшејкот да ја ставите кратко време во замрзнувач, а за да може полесно да ги миксирате состојките, сладоледот оставете го на собна температура 5 до 10 минути.
| | веќе видена | слични

Сите сакаме сладолед, но доколку го подготвуваме сами, мораме да се воздржиме и да почекаме неколку часа да отстои во замрзнувачот за добро да се замрзне пред да се препуштме во неговиот леден вкус. Сепак, со помош на овој трик можете на брзина да подготвите освежителен сладолед од ванила и тоа само за 15 минути. Потребни ќе ви бидат следните состојки: ½ шолја слатка павлака ½ шолја млако 3 лажици шеќер ½ лажичка екстракт од ванила мраз 2 пластични кеси 8 лажици сол Подготовка: Помешајте ги млекото, слатката павлака, шеќерот и ванилата. Потоа истурете ги во помала пластична кеса. Добро затворете и истиснете го воздухот да излезе од неа. Земете поголема пластична кеса и во неа истурете четири шолји коцки мраз и осум лажици сол. Солта дополнително ја намалува температурата на мразот, што ќе помогне сладоледот побрзо да замрзне. Помалата кеса во која се наоѓа смесата ставете ја во поголемата кеса со мраз и добро протресувајте 5 до 10 минути. Потоа само уживајте во вкусниот леден десерт.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 643 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тирамису коктел, совршен за загревање пред вечерното излегување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: