70 години од Porsche прославени на легендарниот Goodwood Festival of Speed


5 копии

Историската тркачка патека Goodwood му оддаде почест на Porsche и неговите 70 години постоење со централна прослава на 2018 Festival of Speed, настан кој што се одржа од 12-15 јули. Во блескава атмосфера, славејќи ја седумдесетата годишнина од производството на првиот автомобил со познатото германско име во 1948, беа прикажани голем број на историско значајни модели на патни и тркачки автомобили. Познатата патека Goodwood Hill беше домаќинот на многу примероци од спортски и тркачки автомобили кои во текот на седум генерации оставија значаен белег во историјата на автомобилизмот. Зад управувачите на препознатливите модели се најдоа многу познати личности од автомобилскиот свет. Сéзапочна во јуни 1948 година со првиот Porsche 365 Roadster, со што беше остварен сонот и изворната идеја за спортски автомобил на Фердинанд Порше, основачот на Porsche. Само осум години по првиот модел 365, Porsche доаѓа до број од 10.000 произведени примероци од овој сега веќе легендарен модел. Тоа било јасно дека станува збор за ...
| | веќе видена | слични

Производителите на познати марки на автомобили пред неколку години се најдоа на суд поради напорот да го сокријат ова откритие од јавноста. Неколку компјутерски научници за овие мани зборуваа уште од почетокот на 2012-та година меѓутоа никој не им веруваше. Целосната листа на автомобили кои се загрозени вклучува луксузни возила како меѓу кои се вбројува Порше, Ауди, Бентли и многу други. Според овие научници, грешката се наоѓа во самиот транспондер т.н Megamos Crypto чија цел е шифрирање на податоците кои се разменуваат помеѓу автомобилот и далечинскиот управувач. Тој транспондер е сместен во самиот далечински управувач, но и во автомобилот и е задолжен да го блокира моторот од движење доколку не е во непосредна близина на возилото. Megamos Crypto се наоѓа во најраспространите уреди за блокада на електронските возила. Имено, тој, помеѓу другото, се наоѓа во голем дел на автомобили од марка Ауди, Фиат, Хонда, Фолксваген и други… за да ви стане појасно, погледнете го следното видео. Текстот Со овој трик можете ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

70 години од Porsche прославени на легендарниот Goodwood Festival of Speed

Од:
До кого (е-маил):
Порака: