Триесетитригодишњакиња

Таа го беше замислила тоа сосема поинаку. Сеуште го вози рѓосаниот фолксваген. Еднаш само што не се омажи за еден пекар. Најпрвин го читаше Хесе, а потоа Хандке. Сега решава крстозборки. Било што од мажи нема веќе мирно да трпи. Со години беше троцкист, но на свој начин. Никогаш не држела в раце точкици за леб. Кога мисли на Камбоџа ѝ паѓа лошо. Последниот дечко, професор, сакаше таа да го мава. Зеленкастите батик фустани ѝ се прешироки. Собната липа ѝ е полна со билни вошки. Всушност сакаше да слика или емигрира. Нејзината докторска работа Класните борби околу Улм од 1500 до 1512 и нивните траги во народните песни: стипендиите, започнатите текстови и куферот полн со белешки. Понекогаш ѝ праќа пари на баба си. Бојазливо танцува во бањата, прави мали гримаси, со часови држи млеко од краставица врз лицето пред огледало. Вели: Нема да умре од глад. Кога плаче, изгледа како да има деветнаесет. Препев: П.В. Енценсбергер (1929), покрај поезија, пишува и есеи, драми, прозни текстови, раскази, ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 219 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Триесетитригодишњакиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: