Страшни фотографии од поплавите во Стајковци


На социјалните мрежи веќе почнаа да се споделуваат и фотографии од тоа каква е состојбата на терен. Од групата на Фејсук каде што граѓански здруженија, граѓани и активисти организираа помош во август , може да се најдат информации дека состојбата на терен не е добра. Граѓаните пишуваат дека се движат во чизми и дека вода имало на некои места и до колена, а дека дождот не престанува да врне и да им сее страв дека 6-ти август може да се повтори.
| | веќе видена | слични

Тие им помагаат на граѓаните да се средат и приберат од поплавите во земјата Албанските вооружени сили остануваат во состојба на готовност, поради тешката ситуација со поплавите во неколку региони на земјата како последица на обилните дождови, пренесува весникот Albanian Daily News. Околу 207 војници, хеликоптери, багери, чамци и генератори се лоцирани во различни делови на земјата за справување со поплавите. Војниците им помагаат на граѓани од градовите Фуша-Круја, Бурел и Скадар.
| | веќе видена | слични
17 копии

По обилните и интензивни врнежи од дожд Албанија целосно е под вода. Единствен град каде нема поплави е градот Корча. Поради создадената ситуација и денеска, како што соопшти министерката за образование Линдита Никола, во училиштата на целата териорија на земјата нема да се одржува настава. – Населените места се под вода, од дел од нив е евакуирано населението, на многу патни правци не се одвива сообраќајот, во поширокото подрачје на околијата Пешкопеја и Скадар има и појава на одрони од камен и земја. Над 150 илјади домаќинства се без електрична енергија. Многу екипи на Електродистрибуција се обидуваат да ги отстранат дефеките на елекромрежата, јавуваат албанските медиуми. Поради невремето и намалената видливост од обилниот дожд, автобус полн со патници излетал од патот Туман-Фуш Круја и завршил во место полно со вода. За среќа избегната е трагедија. До доцна синоќа официјално е потврдено дека во невремето животот го загубиле три лица. Премиерот Еди Рама доцна синоќа на својот профил на фејсбук напиша дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Албанија под вода. Властите ја испрати војската во евакуцаија на поплавеното население низ земјата. Во ова невреме загинаа три лица, соопштуваат тамошните медиуми. Албанија под вода. Властите ја испрати војската во евакуцаија на поплавеното население низ земјата. Во ова невреме загинаа три лица, соопштуваат тамошните медиуми. Невремето продолжува и денеска, но со помал интензитет, пишуваат албанските медиуми. Многумина домаќинства од вчера останаа без струја. Тажна е сликата по невремето во Алабанија, погледнете...
| | веќе видена | слични

Соседна Албанијасе соочува со сериозни проблеми поради обилните врнежи од дожд, поради кои најголем дел од државата е под вода. Според медиумите, единствен град каде нема поплави е градот Корча. Поради состојбата, денес, во училиштата на целата териорија на Албанија нема да се одржува настава. Дел од населението е евакуирано, на многу патни правци не се одвива сообраќајот, во поширокото подрачје на околијата Пешкопеја и Скадар има и појава на одрони од камен и земја. Над 150 илјади домаќинства се без електрична енергија.
| | веќе видена | слични

Три лица го загубија животот во невремето што синоќа ја зафати Алнбанија. Обилните врнежи од дожд речиси целосно ги поплавија сите населени места, освен грдадот Корча. Откажана е наставата во училиштата, блокиран е сообраќајот на повеќе патни правци, има и одрони во околината на Пешкопеја и Скадар. Над 150 илјади домаќинства се без електрична енергија. Невремето и намалената видливост беа причина и за повеќе сообраќајни незгоди. Автобус полн со патници излетал од патот Туман-Фуш Круја и завршил во вода. За среќа нема жртви. Премиерот Еди Рама прекку својот Фејсбук-профил порача дека здравствените иснтитуции се на готовс, максимално се ангажирани да се справат со поплавите. Свет Има видео?:
| | веќе видена | слични

Поради создадената ситуација и денеска, како што соопшти министерката за образование Линдита Никола, во училиштата на целата териорија на земјата нема да се одржува настава. – Населените места се под вода, од дел од нив е евакуирано населението, на многу патни правци не се одвива сообраќајот, во поширокото подрачје на околијата Пешкопеја и Скадар има и појава на одрони од камен и земја. Над 150 илјади домаќинства се без електрична енергија. Многу екипи на Електродистрибуција се обидуваат да ги отстранат дефеките на елекромрежата, јавуваат албанските медиуми. Поради невремето и намалената видливост од обилниот дожд, автобус полн со патници излетал од патот Туман-Фуш Круја и завршил во место полно со вода. За среќа избегната е трагедија. До доцна синоќа официјално е потврдено дека во невремето животот го загубиле три лица. Премиерот Еди Рама доцна синоќа на својот профил на фејсбук напиша дека сите здравствени институции се максимално ангажирани за да се справат со состојбата созадена од поплавите. – Се за да ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 277 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Страшни фотографии од поплавите во Стајковци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: