ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ КОРИГИРА СОПСТВЕНИ ГРЕШКИ: Најавени големи кадровски резови и освежувања во партијата (ФОТО)


2 копии

Во тек се консултации и внатрепартиски дијалог за промени и корекција на сè она што е наша слабост и грешки, креирање и на нови политики во различни области каде недостасуваа или беа застарени или запоставени, рече Груевски Корекција на тоа што било погрешно или што било слабост, ќе се врши во следниот период во ВМРО-ДПМНЕ, при што ќе се оди на кадровски измени во повеќето ешалони на партијата . Овие измени ги најави претседателот на партијата, Никола Груевски, во вчерашното обраќање на прославата што се одржа во Скопје по повод 27 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ. Груевски рече дека веќе засилено се работи на внатрепартиските промени, кои би воделе кон корекција на грешките и слабостите направени во изминатиот период. - Ние не седиме со скрстени раце. ВМРО-ДПМНЕ е во фаза на внатрешно реструктуирање, и пред кадровско освежување. Партијата ги прави последните подготовки за новиот начин на дејствување во новосоздадената ситуација. Во тек се консултации и внатрепартиски дијалог за промени и корекција на сè ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заев и неговата влада се одличен доказ на Ајнштајновата теорија на релативноста. Не дека имаат поим за и од неа, туку, едноставно, како по навика, не сакајќи ја докажаа. Да, наједноставниот начин на кој најголемиот ум на светот им ја доловувал и доближувал релативноста на обичните и помалку обичните смртници, како на пример на американскиот претседател Рузвелт, е дека еден час со прекрасна жена ви изгледа како една минута, а неколку секунди со нога на парче жар ви прилегаат на денови. Нашиот прекален муртински спасител, пак, докажа дека времето, дефинитивно, е релативно. Истиот тој за само три недели владеење успеа да направи толку многу грешки, небаре е на власт три години. А гледано од квалитетот на „реформите“, можеби и повеќе т.е. не го „перат“ ни децении. Сите претходни влади, едноставно, можат само да му „подзавидат“ на сработеното. Оптимистите ќе речат, лош старт, ќе се „поправи“. Песимистите ќе се прашуваат дали за некоја година, ако продолжи вака, Македонија воопшто и ќе постои. Реалистите, пак, ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сиве овие години навистина беше тешко низ органите на партијата да се протурка различна идеја од таа на актуелното раководство, а да не биде сфатена како предавство или фракционизам во партијата, вели Влатко Атанасоски од иницијативата за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, во неделното интервју на Радио слободна Европа. „Ние имаме за цел внатрепартиска демократизација и јасна дистинкција на процесите низ кои се избираат партиските функционери, но и луѓето коишто претендираат да бидат на државни функции.Другата идеја којашто мене лично ми беше важно да допре до јавноста е да се тргне стигмата од ВМРО-ДПМНЕ дека за грешките коишто се случуваа во институции раководени од страна на кадри од ВМРО-ДПМНЕ или за создавањето на политичката криза, секој член на ВМРО-ДПМНЕ е подеднакво одговорен“, вели Атанасоски.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер уште не сфатија зошто останаа осамени на политичката сцена. Груевски мисли дека наречниците му ја одредиле судбината да бил бедем за одбрана на Македонија. Колумна на Љупчо Поповски. Во една парафраза на она што го кажа Ернест Хемингвеј - „Човекот не е создаден за пораз“ – и лидерот на опозицијата, Никола Груевски, мисли дека е невозможно нему да му се припише каков било пораз. Во говорот на одбележувањето на денот на партијата тој неколку пати ги набројуваше неговите изборни победи, а поразот во парламентот го остави настрана, како да е несакан сирак. Изгледа дека занимавањето со еден говор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е прозаична работа, дури и претенциозна во времето кога новата влада ги зема лостовите на моќта, но не е така. Од однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ и нејзините пратеници ќе зависат повеќе работи околу реформите што треба да се испорачаат за да биде одмрзната препораката за Македонија. Но ако го прочитате целиот говор на партискиот лидер на прославата пред Музејот на ВМРО и ...
| | веќе видена | слични

1 Заев го фати клетвата на Бранко. Се сеќавате кога кон средината на 1990-те нè плашеше со зборовите „Сакате да бидеме како Бугарија?“. Е па еве. Бугарија од 1 јануари идната година ќе биде претседавач на ЕУ. А премиерот Заев во Софија зборуваше за некаква „несоодветна употреба на зборови во учебниците што создавале непријатност“. И откри дека на спомен плочата во Струмица било отстрането „зборчето фашистички“. Е па премиере Заев, тоа зборче не е било какво зборче. И за да влеземе во ЕУ ние можеме да бришеме какви било зборчиња, ама историјата не се брише. Не знам колку се непријатни чувствата на Бугарите кога ги посетуваат спомениците од антифашистичката војна во Македонија. Ама знам дека тетка ми Маре (нека почива во мир) ја мачеле бугарските окупатори во затворот во Битола оти таа била во антифашистичкиот отпор. На вистинската страна во Втората светска војна. Сигурно Бугарите немало да ја држат во затвор до 1944 година ако биле на истата страна. А чичко ми Ламбе го ослободувал Охрид и после ги бркал ...
| | веќе видена | слични

Во ваква констелација на општ жабарник, ќе доминира недостатокот на силна политичка агенда. Обидите на меѓународната заедница за брза стабилизација ќе имаат рок на траење, како и нивниот обновен интерес за регионот. Малку е веројатно дека СДСМ ќе испорача. Уште помала е веројатноста дека ВМРО- ДПМНЕ ќе се реформира и ребрендира на вистински начин. ДУИ ќе остане интроспективна, па со самото тоа и неконструктивна. БЕСА ќе остане заглавена на проблематичен колосек. Напредок, значи, ќе има само за оние прашања кои се под директен интерес, па со тоа и притисок, на меѓународната заедница. Со тоа, сегашното политичко друштво ќе произведе разочарување кај електоратот, а сила за ново политичко друштво немаме. Иако сме зрели за проветрување на политичките елити и нови опции, итноста на регионалната геостратегија нема да дозволи луксуз за нова поделба на политичките карти, туку партијата ќе мора да се одигра со она што е поделено. Со еден збор, на трајната криза во Македонија одлично и оди, благодарам на прашањето. ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ е партија во која сите се добредојдени и сите се почитувани истакна вечерва Никола Груевски, претседател на партијата која вечерва организираше ифтар вечера за членовите и поддржувачите на партијата од исламска вероисповед. На вечерата присуствуваа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, генералниот секретар Емил Димитриев, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, Христијан Мицковски, Нола Исмајлоска, Фатмир Имеровски, Нермин Телоска, Владимир Ѓоргев, Даниела Рангелова, Зеќир Рамчиловиќ, Демир Далип и многу други гости. -Во екот на рамазанските пости се собравме повторно и стана некако традиција ВМРО-ДПМНЕ секоја година на еден ваков начин да собира барем еден дел од своите членови кои што се со муслиманска вероисповед овде во Скопје и во другите градови за да заеднички се собереме на ифтар и заеднички да ги споделиме овие мигови затоа што ова се празници кога луѓето размислуваат за смирување и кога се посмирени и размислува за иднината. Сакам во оваа прилика да ви ги честитам ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ вечерва организираше ифтар вечера за членовите и поддржувачите на партијата од исламска вероисповед. На вечерата присуствуваа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, генералниот секретар Емил Димитриев, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, Христијан Мицковски, Нола Исмајлоска, Фатмир Имеровски, Нермин Телоска, Владимир Ѓоргев, Даниела Рангелова, Зеќир Рамчиловиќ, Демир Далип и многу други гости. „Во екот на рамазанските пости се собравме повторно и стана некако традиција ВМРО-ДПМНЕ секоја година на еден ваков начин да собира барем еден дел од своите членови кои што се со муслиманска вероисповед овде во Скопје и во другите градови за да заеднички се собереме на ифтар и заеднички да ги споделиме овие мигови затоа што ова се празници кога луѓето размислуваат за смирување и кога се посмирени и размислува за иднината. Сакам во оваа прилика да ви ги честитам рамазанските празници да ви посакам многу здравје пред се, смирение во душата, да ви посакам поголем напредок и успеси. Сакам да ...
| | веќе видена | слични

-Во екот на рамазанските пости се собравме повторно и стана некако традиција ВМРО-ДПМНЕ секоја година на еден ваков начин да собира барем еден дел од своите членови кои што се со муслиманска вероисповед овде во Скопје и во другите градови за да заеднички се собереме на ифтар и заеднички да ги споделиме овие мигови затоа што ова се празници кога луѓето размислуваат за смирување и кога се посмирени и размислува за иднината. Сакам во оваа прилика да ви ги честитам рамазанските празници да ви посакам многу здравје пред се, смирение во душата, да ви посакам поголем напредок и успеси. Сакам да ви порачам дека ние како партија од секогаш ги почитуваме вредностите на нашите религии и на христијанската и на муслиманската, но и на сите религии, затоа што ако тие правилно се толкуваат тие се вистински врености кои повикуваат на сплотеност, заедништво и помагање и тоа се вредности кои треба да ни бидат водилки во животот на сите нас и како индивидуи и како членови на партии, истакна Груевски. Тој порача дека преку овој ...
| | веќе видена | слични

Музеј на ВМРО. Здание чија изградба е под истрага на СЈО. Слично како раководството на ВМРО-ДПМНЕ, кое изминатиот викенд во Музејот го прослави 27-от роденден на матичната партија, партија која е една од најбогатите во Европа. Но, материјалниот суперлатив не се преслика во годинашнава прослава. Можеби затоа што ова е прв роденден по полнолетството што ВМРО-ДПМНЕ го дочека во опозиција. – ВМРО ДПМНЕ е во фаза на внатрешно реструктуирање и пред кадровско освежување. Партијата ги прави последните подготовки за новиот начин на дејствување за ново создадената ситуација. Во тек се консултации внатрепартиски дијалог за промени и корекции се она што е наша слабост и грешка. Креирање и на нови политики во различни области каде недостасуаа или беа застарени или запоставени. Во тек е внатрешна обнова за нов почеток, ново утро за повторно враќање на власт – рече Никола Груевски – претседател на ВМРО ДПМНЕ. Задоволни од функционирањето, но и со низа забелешки се членовите и симпатизерите кои дојдоа на прославата. Што и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 327 | | | веќе видена

Кариерата на Огњен Врањеш, односно останувањето во клубот за кој моментно игра е доведена под знак прашалник по откривање на порно аферата со Јелена Карлеуша. ...
сите 226 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ КОРИГИРА СОПСТВЕНИ ГРЕШКИ: Најавени големи кадровски резови и освежувања во партијата (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: