`Хармс` влезе во главната конкуренција на фестивалот во Шангај

2 копии

Филмoт "Хармс" во режија на Иван Болотников, копродукција на "Пролајн филм" од Санкт Петербург и Мануфактура продукција од Скопје, е селектиран во главната натпреварувачка конкуренција на интернационалниот филмски фестивал во Шангај. Ова го соопштија од "Мануфактура продукција", од каде велат дека овој фестивал е од А категорија и е еден од шесте најзначајни во светот, како и најголем фестивал во источна Азија, заедно со Токискиот филмски фестивал. ."Во изработката на филмот учествуваа повеќе филмски работници од Македонија. Посебно значајна е улогата на копродуцентот Сашо Павловски, како и композиторот Сони Петровски, кој ја компонираше целата музика за овој филм. Ова е прва официјална копродукција помеѓу Македонија и Русија, со учество на Литванија како втор копродуцент", соопшти Мануфактура продукција. Руската "Пролајн филм" е најпозната како продукција која го произведе култниот филм "Фауст" на Александр Сокуров, кој во 2011 година освои Златен лав на филмскиот фестивал во Венеција.
| | веќе видена | слични

Три нови македонски долгометражни играни филма се промовираат на филмскиот маркет на 70. филмски фестивал во Kан. Агенцијата за филм, која осми пат учествува на „Kанскиот фестивал“ како претставник на Македонија, на маркетот организира проекции на филмовите „Kога денот немаше име“, „Тајната состојка“ и „Година на мајмунот“. На фестивалот ќе биде презентиран и краткометражниот филм „Железната приказна“, а Македонија во официјалната програма втора година по ред е застапена преку малцинска копродукција на филм. Промоција и на краток филм На годинашниот филмски маркет во рамките на фестивалот ќе се прикажат три најнови македонски долгометражни играни филма, најави Агенцијата за филм. Првата проекција, на филмот „Kога денот немаше име“, организирана од Агенцијата за филм, беше закажана за минатиот петок во салата Arcades 3. За утре напладне во Palais G е закажана проекцијата на дебитантскиот филм на режисерот Ѓорче Ставревски „Тајната состојка“, организирана од Агенцијата за филм на Република Македонија во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Агенција за филм ја промовира македонската кинематографија со најновата филмска продукција, и ја рекламира земјата како дестинација за снимање филмови каде што со правото на поврат на средства во износ од 20% треба да се привлечат странските продукции да снимаат кај нас. На филмскиот маркет кој се одржува во рамките на Канскиот филмски фестивал, Македонија изложува заедно со земјите од Југоисточна Европа. Домашната Агенција за филм ја промовира кинематографијата со најновата филмска продукција, и ја рекламира земјата како дестинација за снимање филмови каде што со правото на поврат на средства во износ од 20% треба да се привлечат странските продукции да снимаат кај нас. Исто така, се разгледуваат можностите за копродукција, промоција на македонските филмски фестивали и други проекти од областа на филмската дејност. Филмот „Насоки“ кој е работен во копродукција со македонските продуценти од „Сектор филм“, премиерно ќе биде прикажан на 26. мај со проекции од 11:00 часот и 16.30 часот во салата Debussy Hall. ...
| | веќе видена | слични

Филмот „Насоки“ кој е работен во копродукција со македонските продуценти од „Сектор филм“, премиерно ќе биде прикажан на 26. мај со проекции од 11:00 часот и 16.30 часот во салата Debussy Hall. Режијата е на Стефан Командарев а филмот е во компетиција на програмата „Извесен поглед“ – “Un Certain Regard”. На филмскиот маркет кој се одржува во рамките на Канскиот филмски фестивал, Македонија изложува заедно со земјите од Југоисточна Европа. Домашната Агенција за филм ја промовира кинематографијата со најновата филмска продукција, и ја рекламира земјата како дестинација за снимање филмови каде што со правото на поврат на средства во износ од 20% треба да се привлечат странските продукции да снимаат кај нас. Исто така, се разгледуваат можностите за копродукција, промоција на македонските филмски фестивали и други проекти од областа на филмската дејност. Филмот „Насоки“ кој е работен во копродукција со македонските продуценти од „Сектор филм“, премиерно ќе биде прикажан на 26. мај со проекции од 11:00 часот и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Агенцијата за филм на Република Македонија оваа година по осми пат е дел од Канскиот филмски фестивал и вторпат со филм во официјалната програма на фестивалот. По минатогодишното учество на романско-француско-хрватско-македoнско-босанската копродукција „Сиераневада“, во режија на Кристи Пуиу, во официјалната конкуренција, оваа година во програмата „Извесен поглед“ - Македонија како земја копродуцент ќе се претстави со филмскиот проект „Насоки“ во режија на Стефан Командарев. Долгометражниот игран филм „Насоки“ премиерно ќе биде прикаже на 26 мај, со проекции од 11 и од 16.30 часот, во салата „Дебиси“. Покрај официјалната премиера филмот ќе биде прикажан на маркетот на Канскиот филмски фестивал.„Насоки“ е филмски проект, во кој Република Македонија учествува со малцински финансиски удел и тој е копродукција помеѓу Бугарија, Германија и Македонија. Копродуценти од нашата земја се Владимир Анастасов и Ангела Несторовска од продуцентската куќа „Сектори филм“. Во интерес на соодветна промоција на овој значаен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Канскиот филмски фестивал се претставуваат три најнови македонски долгометражни играни филмови „Кога денот немаше име", „Тајната состојка" и "Година на мајмунот" На годинашниот Филмски маркет во склоп на Канскиот филмски фестивал се претставуваат три најнови македонски долгометражни играни филмови „Кога денот немаше име", „Тајната состојка" и "Година на мајмунот". „Кога денот немаше име" е новиот филм на Теона Стругар Митевска, претставен во Arcades 3, во организација на Агенцијата за филм на РМ и во соработка со селс агентот Cercamon и продуцентската куќа Сестри и Брат Митевски. Дебитантскиот филм на режисерот Ѓорче Ставревски „Тајната состојка", е со проекција на 23. мај со почеток во 12 часот во Палаис Г, организирана од Македонската агенцијата за филм во соработка со селс агентот Wide Management и продуцентската куќа Фрагмент Филм. "Година на мајмунот", најновиот филм на режисерот Владимир Блажевски, ќе има свое претставување на 24. мај (10 часот) во Палаисе, организирано од Агенцијата во соработка со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

"Овој фестивал е од А категорија и е еден од шесте најзначајни во светот, како и најголем фестивал во источна Азија, заедно со Токискиот филмски фестивал. Во изработката на филмот учествуваа повеќе филмски работници од Македонија. Руско-македонскиот филм "Хармс" во режија на Иван Болотников, копродукција на "Пролајн филм" од Санкт Петербург и Мануфактура продукција од Скопје, е селектиран во главната натпреварувачка конкуренција на интернационалниот филмски фестивал во Шангај. "Овој фестивал е од А категорија и е еден од шесте најзначајни во светот, како и најголем фестивал во источна Азија, заедно со Токискиот филмски фестивал. Во изработката на филмот учествуваа повеќе филмски работници од Македонија. Посебно значајна е улогата на копродуцентот Сашо Павловски, како и композиторот Сони Петровски, кој ја компонираше целата музика за овој филм. Ова е прва официјална копродукција помеѓу Македонија и Русија, со учество на Литванија како втор копродуцент", велат од Мануфактура продукција. Руската "Пролајн филм" ...
| | веќе видена | слични

Краткиот анимиран филм „Кружно патување на Марето“, во режија на Жарко Иванов, е добитник на наградата за најдобар анимиран филм на првото издание на филмскиот фестивал „Вилмош Зигмонд“ во Унгарија. Фестивалот се одржа во чест на неодамна починатиот голем унгарски кинематограф Вилмош Зигмонд, добитник на „оскар“ и на наградата „бафта“. Наградата има посебна значајност и поради членовите на жирито, светски познати филмски професионалци и теоретичари, негови пријатели и соработници: Најџел Волтерс, Пиер Филмон и Сабо Габор. Овој анимиран филм досега има освоено шест награди и учествувано на повеќе од 50 меѓународни филмски фестивали. Следно, филмот е во официјална конкуренција на филмскиот фестивал „Сантиаго дел Естеро“ во Аргентина, „Кино Изола“ во Словенија, филмскиот фестивал СЕЕ во Париз и во Берлин. „Кружно патување на Марето“ е работен по сценарио на Жарко Иванов и Александар Прокопиев, главен аниматор е Александар Зафировски, директор на анимација Крсте Господиновски, монтажер Гоце Цветановски, а ...
| | веќе видена | слични

Краткиот анимиран филм на режисерот Жарко Иванов, насловен како ,"Кружно патување на Марето", се закити со уште една награда - најдобар анимиран филм на првиот филмски фестивал "Вилмош Зигмонд", што од 10 до 13 мај се одржа во Сегедин во чест на неодамна починатиот унгарски кинематографер, инаку добитник на Оскар за класикот на Спилберг "Блиски средби од трет вид" и на Бафта за "Ловец на елени". На македонскиот филм ова му е шесто големо признание од повеќето од 50 учества на реномираните филмски фестивали. "Кружно патување на Марето", вториот дел од трилогијата на Жарко Иванов, досега ги има освоено "сребрена тула" на "Анимакс" во Скопје, изборот на најдобар анимиран филм на кинематографиите на Централна и Источна Европа во Кина, наградата "златен проектор" на "Астерфест" во Струмица, специјалното признание од Натпреварот за краток филм во Сан Диего, Калифорнија и наградата за најдобар анимиран филм на домашниот фестивал "Киненова". Но, она што е значајно, е што во жирито кое ја доделило наградата биле ...
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Хармс` влезе во главната конкуренција на фестивалот во Шангај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: