По 70-ти ќе биде послан црвениот тепих во Кан


Утре започнува јублејното издание на Канскиот филмски фестивал официјално започнува утре, а ќе трае до 28-ми мај. Во Кан по 70-ти пат црвените тепих ќе ги прими љубителите на филмската уметност, а домаќин на фестивалот ќе биде Моника Белучи. Утре вечер со новиот филм "Les Fant?mes d'Isma?l" (Духовите на Исмаил), на режисерот Арноа Деплешен започнува јублејното издание на најзначајната филмска смотра во светот-Канскиот филмски фестивал, кој ќе трае до 28-ми мај. Зза престижната награда "Златна палма" ќе се натпреваруваат 19 филмови - по четири од Франција и САД, два од Јужна Кореја и по еден од Унгарија, Австрија, Русија, Украина, Грција, Британија, Германија и Јапонија. Главната награда, која инаку е изработена од 118 грама чисто злато и вреди 20.000 евра, поради јубилејно издание, ќе биде украсена и со дијаманти, а за изработката е ангажиран познатиот бренд "Шопар". Во текот на фестивалот ќе бидат прикажани вкупно околу 50-тина долгометражни филмови,а со високореномираното жири ќе преседава големиот ...
| | веќе видена | слични

Три нови македонски долгометражни играни филма се промовираат на филмскиот маркет на 70. филмски фестивал во Kан. Агенцијата за филм, која осми пат учествува на „Kанскиот фестивал“ како претставник на Македонија, на маркетот организира проекции на филмовите „Kога денот немаше име“, „Тајната состојка“ и „Година на мајмунот“. На фестивалот ќе биде презентиран и краткометражниот филм „Железната приказна“, а Македонија во официјалната програма втора година по ред е застапена преку малцинска копродукција на филм. Промоција и на краток филм На годинашниот филмски маркет во рамките на фестивалот ќе се прикажат три најнови македонски долгометражни играни филма, најави Агенцијата за филм. Првата проекција, на филмот „Kога денот немаше име“, организирана од Агенцијата за филм, беше закажана за минатиот петок во салата Arcades 3. За утре напладне во Palais G е закажана проекцијата на дебитантскиот филм на режисерот Ѓорче Ставревски „Тајната состојка“, организирана од Агенцијата за филм на Република Македонија во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Агенција за филм ја промовира македонската кинематографија со најновата филмска продукција, и ја рекламира земјата како дестинација за снимање филмови каде што со правото на поврат на средства во износ од 20% треба да се привлечат странските продукции да снимаат кај нас. На филмскиот маркет кој се одржува во рамките на Канскиот филмски фестивал, Македонија изложува заедно со земјите од Југоисточна Европа. Домашната Агенција за филм ја промовира кинематографијата со најновата филмска продукција, и ја рекламира земјата како дестинација за снимање филмови каде што со правото на поврат на средства во износ од 20% треба да се привлечат странските продукции да снимаат кај нас. Исто така, се разгледуваат можностите за копродукција, промоција на македонските филмски фестивали и други проекти од областа на филмската дејност. Филмот „Насоки“ кој е работен во копродукција со македонските продуценти од „Сектор филм“, премиерно ќе биде прикажан на 26. мај со проекции од 11:00 часот и 16.30 часот во салата Debussy Hall. ...
| | веќе видена | слични

Филмот „Насоки“ кој е работен во копродукција со македонските продуценти од „Сектор филм“, премиерно ќе биде прикажан на 26. мај со проекции од 11:00 часот и 16.30 часот во салата Debussy Hall. Режијата е на Стефан Командарев а филмот е во компетиција на програмата „Извесен поглед“ – “Un Certain Regard”. На филмскиот маркет кој се одржува во рамките на Канскиот филмски фестивал, Македонија изложува заедно со земјите од Југоисточна Европа. Домашната Агенција за филм ја промовира кинематографијата со најновата филмска продукција, и ја рекламира земјата како дестинација за снимање филмови каде што со правото на поврат на средства во износ од 20% треба да се привлечат странските продукции да снимаат кај нас. Исто така, се разгледуваат можностите за копродукција, промоција на македонските филмски фестивали и други проекти од областа на филмската дејност. Филмот „Насоки“ кој е работен во копродукција со македонските продуценти од „Сектор филм“, премиерно ќе биде прикажан на 26. мај со проекции од 11:00 часот и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Агенцијата за филм на Република Македонија оваа година по осми пат е дел од Канскиот филмски фестивал и вторпат со филм во официјалната програма на фестивалот. По минатогодишното учество на романско-француско-хрватско-македoнско-босанската копродукција „Сиераневада“, во режија на Кристи Пуиу, во официјалната конкуренција, оваа година во програмата „Извесен поглед“ - Македонија како земја копродуцент ќе се претстави со филмскиот проект „Насоки“ во режија на Стефан Командарев. Долгометражниот игран филм „Насоки“ премиерно ќе биде прикаже на 26 мај, со проекции од 11 и од 16.30 часот, во салата „Дебиси“. Покрај официјалната премиера филмот ќе биде прикажан на маркетот на Канскиот филмски фестивал.„Насоки“ е филмски проект, во кој Република Македонија учествува со малцински финансиски удел и тој е копродукција помеѓу Бугарија, Германија и Македонија. Копродуценти од нашата земја се Владимир Анастасов и Ангела Несторовска од продуцентската куќа „Сектори филм“. Во интерес на соодветна промоција на овој значаен ...
| | веќе видена | слични

 Оваа година Канскиот филмски фестивал започна на 17-ти мај 2017-та, а на него ќе бидат претставени, како што е вообичаено, добри филмови кои секој вреди да ги погледне. Ова се 10-те најдобри филмови од Кански 2017: 1. „Based on a True Story“ Во режија на: Роман Полански Четири години после неговиот последен филм, Полански направи еротски филм за писател кој е во врска со опсесивен фан. 2. „Claire’s Camera“ Во режија на: Хонг Санг-Со Еден од најуспешните корејски режисери сними филм за време на минатогодишниот Кански фестивал заедно со Изабел Хупер кој очекуваме да биде одличен. 3. „Happy End“ Во режија на: Мајкл Ханеке Филмот на Мајкл ја разгледува ситуацијата со имигрантите во Европа од гледната точка на едно богато семејство. 4. „How to Talk to Girls at Parties“ Во режија на: Џон Камерон Мичел Мичел се враќа на режисерското столче после 7 години отсуство со „How to Talk to Girls at Parties“ кој е базиран на кратка приказна на Нил Гајман каде две момчиња се во потрага по љубов. 5. „Jeannette: The ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Канскиот филмски фестивал се претставуваат три најнови македонски долгометражни играни филмови „Кога денот немаше име", „Тајната состојка" и "Година на мајмунот" На годинашниот Филмски маркет во склоп на Канскиот филмски фестивал се претставуваат три најнови македонски долгометражни играни филмови „Кога денот немаше име", „Тајната состојка" и "Година на мајмунот". „Кога денот немаше име" е новиот филм на Теона Стругар Митевска, претставен во Arcades 3, во организација на Агенцијата за филм на РМ и во соработка со селс агентот Cercamon и продуцентската куќа Сестри и Брат Митевски. Дебитантскиот филм на режисерот Ѓорче Ставревски „Тајната состојка", е со проекција на 23. мај со почеток во 12 часот во Палаис Г, организирана од Македонската агенцијата за филм во соработка со селс агентот Wide Management и продуцентската куќа Фрагмент Филм. "Година на мајмунот", најновиот филм на режисерот Владимир Блажевски, ќе има свое претставување на 24. мај (10 часот) во Палаисе, организирано од Агенцијата во соработка со ...
| | веќе видена | слични

Моника Белучи оваа година е домаќинка на Канскиот филмски фестивал, а од самиот почеток на истиот не остава без зборови.Италијанскиот модел и актерка, го привлече вниманиетона папараците додека се упатуваше во францускиот ресорт облечена во фустан од тантела.Тантелата ја истакна нејзината фигура, но и градникот на Белучи.Актерката уште еднаш докажа дека нејзиниот сексипил нема граници!
| | веќе видена | слични
5 копии

Вчера во Кан бил отворен јубилејниот, 70. ти по ред Филмски фестивал. И додека некои дами мамеа погледи со тоалетите, други со длабоките деколтеа, трети со процепи, Моника Белучи на сите дами им го украла вниманието со необичен настан на сцената. Моника заедно со францускиот комичар, Алекс Луко, го водела програмот, а на публиката ѝ бил претставуван филмот "Исмаилски духови" на Арно Деплешен. Меѓутоа, за да ги забавува гостите, Моника, која воедно и ќе ја затвори овогодинешната манифестација, почнала да танцува, а потоа одненадеж и го бакнала комичарот. Овој бакнеж бил дочекан со воодушевување, а многумина биле шокирани од смелоста на актерката. Бакнежот траел неколку секунди, а потоа се слушнал громогласен аплауз. Погледнете го видеото...
| | веќе видена | слични

Минатата ноќ во Кан се отвори јубилејниот 70. филмски фестивал. И додека некои се истакнуваа со тоалетите некој со длабоки деколтеа а можеа да се видат и доста длабоки шлицеви. Моника Белучи го украде вниманието на сите кои зачекори на сцената. Моника заедно со француски комичар, Алекс Лука, беа водители а на публиката беше претставен филмот "Исмаилски духови" на Арно Деплашен. Меѓутоа, со цел да се забавуваат гостите, Моника, го затвори фестивалот оваа година, таа танцуваша, а потоа одеднаш го бакна комичарот. Овој бакнеж беше пречекан со ентузијазам, а многумина беа шокирани од храброста. Бакнежот траеше неколку секунди, а потоа се слушна громогласен аплауз. Ох уж эта Моника)) Канны #cannes #cannes2017 #france #cinema #аннабонд #belarus Моника Белуччи A post shared by Анна Бонд Anna Bond (@annabondarchuk) on May 17, 2017 at 12:52pm PDT
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 552 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 138 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 624 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По 70-ти ќе биде послан црвениот тепих во Кан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: