10 едноставни чекори за сјајна и негувана кожа

Некои жени благодарение на генетиката имаат чиста и сјајна кожа која со основна грижа ќе биде беспрекорно убава. Но, помногубројни се оние жени кои мораат внимателно и посветено да се грижат за својата кожа со цел да бидат задоволни од својот изглед. Ви претставуваме десет чекори што треба да ги почитувате за вашата кожа да биде здрава, нежна и сјајна. 1. Пијте многу вода бидејќи хидратацијата е од особена важност 2. Хранете се здраво – јадете помалку црвено месо и повеќе овошје и зеленчук 3. Престанете да пушите и да пиете алкохол 4. Избегнувајте стрес колку што е можно 5 Не се туширајте со топла вода 6. Внимателно избирајте ги геловите за туширање 7. Редовно чистете ја кожата со лосиони и нанесувајте соодветни креми 8. Спијте доволно (околу 8 часа дневно) 9. Заштитете се од сонцето (без оглед на годишното време) 10. Носете памучна облека секогаш кога тое е возможно
| | веќе видена | слични

Габичките на стапалата можат да бидат вистинска непријатност и без разлика колку долго се борите со нив, вие сепак си мислите дека тие секогаш се враќаат. Пробајте со оваа несекојдневна купка. Прв чекор Подгответе 100 гр бел лук, 100 гр свежи листови од жалфија, 2 шољи јаболков оцет. Втор чекор Ставете ги исчистениот и исецкан бел лук и жалфијата во голема тегла и прелијте ги со јаболковиот оцет, покрите ги и оставете ги на собна температура да отстојат еден месец, повремено мешајте ја смесата. Трет чекор Третманот применувајте го така што во голем сад во кој ги собира вашите нозе ќе ставите топла вода (не врела) и 5 лажици од смесата со бел лук. Стапалата ќе ги држите во оваа смеса 15 минути од два до три пати неделно и тогаш навистина ќе се ослободите од габичните инфекции на нозете. Резултатите нема да бидат видливи веднаш по првиот третман, потребни се минимум 5-6 третмани или околу две недели повторување на постапката. Бидете упорни, тоа ќе ви се исплати.
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 312 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски денеска преку сооштение искажа незадоволство од одбивањето на второстепената жалба за одложување на издржувањето на ...
сите 103 | | | веќе видена

На централната церемонија во Париз, чиј домаќин беше францускиот претседател Франсоа Макрон, учествуваа претседателите и премиерите на речиси 80 држави од сите ...
сите 158 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска попладне ги посети американските воени гробишта во предградието Сирен на Париз, кои се симбол на учеството на ...
сите 60 | | | веќе видена

Почна на 20 години како газда на „Орка Спорт“, за после дваесет да стане најбогатиот Македонец кој ни сам не може да си го измери богатството. Форбс го процени ...
сите 220 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 46 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 205 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

10 едноставни чекори за сјајна и негувана кожа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: