Радичевиќ: Се боревме максимално во финалето, се боревме и против судиите

3 копии

Европскиот вицепрвак во ракомет ЖРК Вардар претпладнево се врати од Будимпешта од настапот на завршниот турнир, каде во финалето беше поразен по продолжение од унгарскиот тим Ѓер со 31:30. Најверните навивачи ги пречекаа ракометарките пред нивната сала. Со голема горчина и со солзи во очите по враќањето капитенот на Вардар, Јованка Радичевиќ зборуваше за загубеното финале. - Еве и тука на враќањето нашите верни навивачи дојдоа да не поздрават, како што не бодреа и во Будимпешта. Ние се боревме на двата дуела, а беше тешко. Се боревме и против судиите. Ако малку реално погледнеме, имавме шанса да го освоиме пехарот, но имавме и наши грешки. Сепак, ние сме млад тим и треба да бидеме горди на тоа што го постигнавме. Оваа сезона имаме чекор напред, а треба да бидеме горди особено што четири години сме дел од завршниот турнир и четири години сме во врвот на европскиот ракомет, изјави Радичевиќ. Ракометарките на ЖРК Вардар во Будимпешта го играа првото финале и се втората македонска женска ракометна екипа која ...
| | веќе видена | слични

Иако еуфоријата за годинешното издание на „Фајнл-форот" во Лигата на шампиони полека стивнува и сите погледи речиси се свртени кон завршницата во машка конкуренција, ЕХФ и натаму е под импресии за она што се случуваше во Будимпешта. Европската ракометна федерација направи листа на пет највпечатливи моменти, а на неа се најдоа Ања Алтхаус и Ирина Дибирова. „Каква партија на Германката во финалето. Алтахус беше најважниот дефанзивец на Вардар, а тука е најзиниот рекорд (шест од шест), кој пак доволно говори за нејзиниот придонес во македонскиот шампион. Германката која крена многу трофеи во нејзината кариера, вклучувајќи го и оној во ЛШ во 2009 година, сонуваше истиот успех да го повтори со Вардар. По завршувањето на Ф4 таа најави повлекување од ракометот, на прес-конференцијата по финалето таа не можеше да ги сокрие емоциите, заплака. Ања ти благодариме за одличните игри, едно е сигурно - ќе ни недостигаш", пишаа од ЕХФ. Во топ-5 листата се најде и тренерот на македонскиот тим, Ирина Дибирова. Според ...
| | веќе видена | слични

Ракометната федерација на Македонија преку соопштение најави активности кои би биле своевиден одговор кон меѓународните ракометни инстанции, а во врска со нееднаквите критериуми на делењето на правдата кога се во прашање настапите на македонските екипи. Директен повод на оваа реакција на РФМ е судењето на финалниот меч од ЛШ меѓу ЖРK Вардар и Ѓер, кој македонскиот тим го изгуби минимално благодарение на некои судиски одлуки во финишот. - Не можеме да не ги споменеме веќе редовните нееднакви критериуми практикувани од официјалните лица на натпреварите, делегирани од ракометните авторитети при настапи на македонскиот национален тим или македонските ракометни клубови, а кои особено во одлучувачки моменти имаат негативно влијание на играта и крајниот исход на мечевите – се вели меѓу другото во соопштението на РФМ. - РФМ нема инструмент да реагира на примената на нееднаков аршин од страна на ракометните авторитети кога станува збор за меѓународните натпреварувања, но ќе реагира во домашни рамки. Во претстојниов ...
| | веќе видена | слични

Ракометарките на Вардар не го повторија историскиот успех на Кометал ЃП од пред 15 години, кога првпат еден женски македонски ракометен клуб триумфира во Лигата на шампионите (ЛШ). Вардарки не го подигнаа шампионскиот пехар како што тоа го сторија ракометарките на Кометал ЃП, Индира Кастратовиќ, Гордана Нацева, Наталија Малахова-Тодоровска, Олга Бујанова, Милева Велкова и другите ракометарки на клубот во 2002 година. А, беа на чекор. Во спортската сала „Ласло Пап“ во Будимпешта (пред 12.000 гледачи), ги делеше само еден гол во регуларниот тек од играта (26-26), го имаа последниот напад, но... Во продолжението од двапати по пет минути пораз од еден гол 30-31 и европската титула, трета во нивната историја, а во шестото финале, замина кај унгарскиот шампион Ѓер. - Атмосферата беше одлична, честитки до Ѓер, но сакам да им заблагодарам и на моите ракометарки. Горда сум на нив, бидејќи одиграа одлична сезона. Не е лесно за еден тим кога трипати во сезоната ќе го смени тренерот. Им благодарам за поддршката и на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ракометната Федерација на Македонија со соопштение се огласи по вчерашните настапи на македонски екипи и репрезентации, а во целост ја пренесуваме изјавата на генералниот секретар Филип Милошевски, во која се вели: Ракометниот викенд кој веќе e зад нас, претставува вистински показател на квалитетот, добрата повеќегодишна системска работа и несебичната индивидуална посветеност и пожртвуваност на македонските ракометари и ракометарки, посветеноста на ракометните клубови и на сите ракометни работници во земјава. Нашиот национален сениорски тим на натпреварот со Исланд во Рејкјавик повторно покажа врвна игра и пример за борбеност, достојно бранејќи ги боите на Македонија. Нашиот женски првак „ЖРК Вардар“, лавовски и до последен атом на силите се бореше за титулата во Лигата на шампионките. Ракометната Федерација на Македонија во оваа прилика би сакала со огромна почит да упати искрени и срдечни честитки за истрајноста, упорноста и врвниот квалитет кој нашите „Вардарки“ го покажаа при вчерашниот меч против ...
| | веќе видена | слични

 Сепак Европската ракометна федерација им оддаде признание на неколку ракометарки на европскиот вицешампион Вардар. За завршниот турнир во Будимпешта на кој македонските шампионки дури по продолженија  го загубија финалето од  унгарски Ѓер  со 31-30, Михаела Димовска во Дневникот разговараше со младата ракометарка на Вардар Сара Ристовска. Во видеото погледнете го целиот разговор.
| | веќе видена | слични

Ракометниот викенд кој веќе е зад нас, претставува вистински показател на квалитетот, добрата повеќегодишна системска работа и несебичната индивидуална посветеност и пожртвуваност на македонските ракометари и ракометарки, посветеноста на ракометните клубови и на сите ракометни работници во земјава. Нашиот национален сениорски тим на натпреварот со Исланд во Рејкјавик повторно покажа врвна игра и пример за борбеност, достојно бранејќи ги боите на Македонија. Нашиот женски првак „ЖРК Вардар“, лавовски и до последен атом на силите се бореше за титулата во Лигата на шампионките. Ракометната Федерација на Македонија во оваа прилика би сакала со огромна почит да упати искрени и срдечни честитки за истрајноста, упорноста и врвниот квалитет кој нашите „Вардарки“ го покажаа при вчерашниот меч против унгарскиот првак. Сепак, и покрај динамичноста при двата натпревари, не можеме да не ги споменеме веќе редовните нееднакви критериуми практикувани од официјалните лица на натпреварите, делегирани од ракометните авторитети ...
| | веќе видена | слични

Седумдесет минути траеше финалето на завршницата од женската ракометна Лига на шампионките во Будимпешта меѓу унгарскиот Ѓер и македонскиот Вардар, кое на крајот заврши со победа за Унгарките (31-30 (26-26, 15-12). Ѓер успеа третпат да се искачи на врвот во Европа, а Вардар направи чекор понапред по трите бронзени медали и од Будимпештa, по својот четврти настап на завршницата во низа, се враќа со сребро. - Атмосферата беше одлична, му честитам на Ѓер за победата, но сакам да им се заблагодарам и на моите ракометарки. Горда сум на тимот затоа што одигра одлична сезона. Не е лесно за тимот кога трипати во сезоната ќе се смени тренерот. Навивачите беа одлични и им благодарам за поддршката што ни ја дадоа – порача Ирина Дибирова, тренер на Вардар. „Црвено-црните“ имаа убава шанса уште во регуларниот дел од натпреварот да ги решат сите дилеми, но во последните 40-ина секунди не стигнаа да реализираат за победнички гол, па остана 26-26 и натпреварот отиде во продолженија од 2х5 минути. А таму Ѓер го контролираше ...
| | веќе видена | слични

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска преку соопштение им честита на ракометарите на Македонија и на ЖРК Вардар за изминатиот ракометен викенд, во кој и машката репрезентација ннастапуваше во квалификациите за ЕП 2018, а женскиот ракометен првак Вардар настапи на Ф4-турнирот во Будимпешта каде го освои сребрениот медал.На јавноста ѝ се обрати генералниот секретар на федерацијата, Филип Милошевски. Во соопштението тој им честита на ракометарите на Македонија и на ЖРК Вардар за големата борба, а истовремено најави и дека ќе се побара од УО при РФМ да се направи ревизија на пријавените службени лица од Македонија во ЕХФ/ИХФ за наредната сезона.Соопштението, прочитајте го во продолжение:
| | веќе видена | слични

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 696 | | | веќе видена

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 409 | | | веќе видена

Српската пејачка Јелена Карлеуша во последната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, го искритикува 25 годишниот Денис Димоски од Прилеп, по неговиот настап со ...
сите 151 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Радичевиќ: Се боревме максимално во финалето, се боревме и против судиите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: