Ѓер прв финалист во ракометната Лига на шампиони


Будимпешта – Унгарски Ѓер ќе игра во финалето на „фајнал фор“ турнирот во Лигата на шампионите за ракометарки откако попладнево во Будимпешта го совлада црногорскиот првак Будуќност со 26:20. Ѓер ја имаше контролата на резултатот во текот на целиот натпревар, на полувреме водеше со 12:9 и сосема заслужено избори место во утрешното финале во кое ќе го брка третиот континентален шампионски трофеј. Будуќност останува на четирите шампионски титули во елитното натпреварување. Најзаслужна за триумфот на унгарскиот состав беше Анита Горбич со 9 погодоци. Во поразениот тим најефикасна беше Кристина Неагу со 7 погодоци, Катарина Булатовиќ постигна 6 гола. Во второто полуфинале од играат македонскиот шампион Вардар и актуелниот европски првак ЧСМ Букурешт.
| | веќе видена | слични

Иако еуфоријата за годинешното издание на „Фајнл-форот" во Лигата на шампиони полека стивнува и сите погледи речиси се свртени кон завршницата во машка конкуренција, ЕХФ и натаму е под импресии за она што се случуваше во Будимпешта. Европската ракометна федерација направи листа на пет највпечатливи моменти, а на неа се најдоа Ања Алтхаус и Ирина Дибирова. „Каква партија на Германката во финалето. Алтахус беше најважниот дефанзивец на Вардар, а тука е најзиниот рекорд (шест од шест), кој пак доволно говори за нејзиниот придонес во македонскиот шампион. Германката која крена многу трофеи во нејзината кариера, вклучувајќи го и оној во ЛШ во 2009 година, сонуваше истиот успех да го повтори со Вардар. По завршувањето на Ф4 таа најави повлекување од ракометот, на прес-конференцијата по финалето таа не можеше да ги сокрие емоциите, заплака. Ања ти благодариме за одличните игри, едно е сигурно - ќе ни недостигаш", пишаа од ЕХФ. Во топ-5 листата се најде и тренерот на македонскиот тим, Ирина Дибирова. Според ...
| | веќе видена | слични

Ракометарките на Вардар не го повторија историскиот успех на Кометал ЃП од пред 15 години, кога првпат еден женски македонски ракометен клуб триумфира во Лигата на шампионите (ЛШ). Вардарки не го подигнаа шампионскиот пехар како што тоа го сторија ракометарките на Кометал ЃП, Индира Кастратовиќ, Гордана Нацева, Наталија Малахова-Тодоровска, Олга Бујанова, Милева Велкова и другите ракометарки на клубот во 2002 година. А, беа на чекор. Во спортската сала „Ласло Пап“ во Будимпешта (пред 12.000 гледачи), ги делеше само еден гол во регуларниот тек од играта (26-26), го имаа последниот напад, но... Во продолжението од двапати по пет минути пораз од еден гол 30-31 и европската титула, трета во нивната историја, а во шестото финале, замина кај унгарскиот шампион Ѓер. - Атмосферата беше одлична, честитки до Ѓер, но сакам да им заблагодарам и на моите ракометарки. Горда сум на нив, бидејќи одиграа одлична сезона. Не е лесно за еден тим кога трипати во сезоната ќе го смени тренерот. Им благодарам за поддршката и на ...
| | веќе видена | слични

Седумдесет минути траеше финалето на завршницата од женската ракометна Лига на шампионките во Будимпешта меѓу унгарскиот Ѓер и македонскиот Вардар, кое на крајот заврши со победа за Унгарките (31-30 (26-26, 15-12). Ѓер успеа третпат да се искачи на врвот во Европа, а Вардар направи чекор понапред по трите бронзени медали и од Будимпештa, по својот четврти настап на завршницата во низа, се враќа со сребро. - Атмосферата беше одлична, му честитам на Ѓер за победата, но сакам да им се заблагодарам и на моите ракометарки. Горда сум на тимот затоа што одигра одлична сезона. Не е лесно за тимот кога трипати во сезоната ќе се смени тренерот. Навивачите беа одлични и им благодарам за поддршката што ни ја дадоа – порача Ирина Дибирова, тренер на Вардар. „Црвено-црните“ имаа убава шанса уште во регуларниот дел од натпреварот да ги решат сите дилеми, но во последните 40-ина секунди не стигнаа да реализираат за победнички гол, па остана 26-26 и натпреварот отиде во продолженија од 2х5 минути. А таму Ѓер го контролираше ...
| | веќе видена | слични

По одличната игра и победата над актуелниот европски шампион во Лигата на шампионките (ЛШ) романскиот Букурешт со 38-30 (21-13), ракометарките на Вардар во четвртиот обид стигнаа до првото финале на фајналфор-турнирот во Будимпешта. Пречка до освојување на шампионскиот пехар за вардарки синоќа беше двократниот европски првак Ѓер. Вардар по Кометал Ѓорче Петров стана втората македонска екипа што ќе се бори во титулата европски првак. Кометалки трипати играа во финалето во ЛШ (во 2000, 2002 и 2005-та), двапати беа втори, а во 2002 година станаа европски шампионки постигнувајќи го најголемиот успех за македонскиот женски ракомет.Со оглед на тоа дека Ѓер и Вардар сезонава беа најуспешните екипи во ЛШ завршувајќи на првите позиции во групите 1 и 2 не изненадува фактот што токму овие две екипи се сретнаа во финалето. Сезонава вардарки го имаат најдобриот напад со просек од 31 гол по натпревар наспроти 30-те на Ѓер. Унгарките се тие што ја имаа најдобрата одбрана со просек од 23,6 примени голови по натпревар.Од ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Седумдесет минути траеше финалето на Лигата на шампионите, и дури после продолженијата беше решено кој ќе биде новиот европски првак. Ѓер успеа по третпат да биде на врвот, а Вардар првпат го освојува сребрениот медал. Унгарките победија со 31:30 (26:26, 15:12). По трите бронзени медали, Вардар сега од „фајнал фор“ се враќа со сребро. „Црвено-црните“ имаа убава шанса уште регуларниот дел од натпреварот да ги решат сите дилеми, но во последните 40-тина секунди не стигнаа да реализираат за победнички гол, па остана 26:26 и натпреварот отиде во продолженија од 2х5 минути. А таму Ѓер веднаш зголеми на 29:26. Првите пет минути завршија во корист на Унгарките кои водеа со 29:28. Неизвесноста ја имаше во секој напад, во секоја топка. Така беше и во вториот дел од продолжението, но клучно беше што при резултат 30:29 и со играч повеќе македонскиот првак не реализира, односно судиите свиреа пробивање од Лакрабер. Потоа Мерк постигна гол за водство 31:29. Вардарки возвратија но последниот напад го имаа домаќинките. И ...
| | веќе видена | слични

Само еден гол го делеше Вардар од шампионската титула во Лигата на шампионите на четвртиот Ф4 во унгарската престолнина, но вардарки се уште не го кажале последниот збор… 1.И радост и тага во два дена По трите „бронзи“, вардарки годинава од Будимпешта носат „сребро“. Македонскиот шампион стигна до големото финале во Лигата на шампионите, во полуфиналето му наплати „поштено“ ЧСМ Букурешт за ланскиот пораз, но титулата останува сон за наредната година. Унгарскиот Ѓер беше посилен овој пат, на теренот, на трибините, па и на записничката маса, ако сакате. Впрочем, Ѓер е 14 години во ЛШ, Вардар четири. Ѓер има шест финалиња, Вардар го играше првото. Ѓер има три шампионски титули, Вардар се уште ја сонува првата. Ѓер го има официјално најдобриот тренер во ЛШ на својата клупа, Вардар сезонава го води кој како стигне… На крај кога ќе се подвлече црта, се си има влијание, повеќе или помалку. Вардарки ја посакуваа титулата, годинава можеби повеќе од кога и да е. И беа блиску, многу блиску, на еден гол до целта. Се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЖРК Вардар не успеа да го повтори триумфот на Кометал Ѓорче Петров и да стане вториот македонски тим кој го крева трофејот од ЕХФ Лигата на шампионите, откако беа поразени од Ѓер по продолженија со 31:30. Сепак пласманот во самото финале, и големата борба за трофејот ги стави меѓу најдобрите во сезоната која заврши. Меѓу трите најдобри се најде французинката Александра Лакарбер з ашто може да видите ТУКА . Французинката го има и најубавиот гол на Ф4, а тука е и најпрецизната на турнирот Андреа Пенезиќ, головите на ракометрките на Вардар може да ги видите ТУКА . Од петте најдобри одбрани дури четири се на голманките на Вардар. Две има Амандин Лејно, и по една Мајса Песоа и Ина Суслина. Интеревенциите може да ги видите ТУКА . Во најдобрата постава имаше место за Камила Херем, Голман – Кари Гримсбо (Ѓер) Лево Крило – КАМИЛА ХЕРЕМ (ВАРДАР) Лев Бек – Кристина Неагу (Будуќност) Среден Бек – Ники Грот (Ѓер) Десен Бек – Нора Морк (Ѓер) Десно Крило – Кармен Мартин (Букурешт) Пивот – Мерит Фрафјорд (Лајпциг) Најдобар ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ракометарките на Вардар не успеаја да ја освојат титулата во Лигата на шампионите, откако во финалето, во продолженијата, загубија од Ѓер со 31:30. Двете екипи во првото полувреме играа изедначено, најголемата разлика Ѓер ја направи во 17-та минута, кога поведе со 14:10. Но, со дисциплинирана игра во одбраната, Вардар намали и на полувреме се отиде со предност од 15:12 во полза на Унгарките. И во второто полувреме Ѓер постојано водеше, сè до 53 минута, кога вардарки изедначија на 24:24. Финишот на мечот мина со грешки на обете страни, а во последните 30 секунди Вардар имаше и напад со можност да победи, но сепак, регуларниот дел на мечот заврши 26:26. Во првото продолжение Ѓер влезе фуриозно и постигна три гола, со што резултатот гласеше 29:26, но ракометарките на Вардар се повратија од шокот и намалија на 29:28. Во второто продолжение Вардар започна со напад, но не реализираше, а Унгарките казнија и поведоа со 30:28. Лакрабер од пенал намали на 30:29, но во нападот за израмнување направи пробивање. Ѓер ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарките на Вардар остнаа без европската титула откако по продолжение го загубија финалето од унгарски Ѓер со 31:30 по продолжение. Во регулраниот дел дуелот заврши 26:26. Натпреварот започна во изедначен игра, а до 10:10 беше нерешено и тогаш Вардар влезе во лоша серија од 10 минути без гол, а Ѓер поведе со 14:10. Во вториот дел Вардар постепено ја стигнуваше предноста на ривалот и во 54.минута беше нерешено 24:24. На три минути пред крајот Вардар имаше и шанса за водство но ударот на Радичевиќ заврши во стативата. Во последната минута Мавсар постигна гол за изедначување 26:26. Во продолжението Ѓер поведе со 29:26, но Вардар пак изедначи. На поразот „кумуваа“ и судијките од Данска, како и записничката маса со неколку сомнителни одлуки на штета на македонскиот првак. Вардар оваа сезона по три трети места одигра финале и го освои второто место. Кај Ѓер најефикасни беа Анита Горбич со 7 голови, а по 6 постигнаа: Грот и Мерк. Кај Вардар најефикасни беа: Ања Алтхаус и Александра Лакрабере со по 6 голови. За ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓер прв финалист во ракометната Лига на шампиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: