ОД ПОЛНОЌ: Бензините и дизелот поскапуваат

Новата цена на литар „евросупер БС-95“ изнесува 64 денари, а 66 денари ќе се плаќа за литар „евросупер БС-98“. Литар „евродизел“ (Д-Е V) ќе чини 50,50 денари, додека новата цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 39 денари за литар Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за денар, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на литар „евросупер БС-95“ изнесува 64 денари, а 66 денари ќе се плаќа за литар „евросупер БС-98“. Литар „евродизел“ (Д-Е V) ќе чини 50,50 денари, додека новата цена на екстра лесното масло за домаќинство
| | веќе видена | слични

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-април 2017 година, изнесува 93 959 795 илјади денари и бележи пораст од 12.7% во однос на истиот период од претходната година, стои во соопштение објавено денеска од Државниот завод за статистика. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари-април 2017 година, изнесува 129 302 397 илјади денари што е за 11.2% повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит, во периодот јануари-април 2017 година, изнесува 35 342 602 илјади денари. Покриеноста на увозот со извоз, во периодот јануари-април 2017, изнесува 72.7%. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката. Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од ...
| | веќе видена | слични

Фото: Pexels Трговскиот дефицит, во периодот јануари – април 2017 година, изнесува 574.235.000 евра, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари – април 2017 година, изнесува 1.525.839.000 евра и бележи пораст од 12,9% во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 2.100.074.000 евра. Покриеноста на увозот со извоз, во периодот јануари – април 2017, изнесува 72,7%. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката. Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и нивни легури, необработени или во облик на прав и ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Бензините од ноќеска на полноќ поскапеа за денар, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за денар и половина, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на литар Еуросупер 95 изнесува 64 денари, а 66 денари се плаќа за литар Еуросупер 98. Литар Еуродизел чини 50,50 денари, додека новата цена на екстра лесното масло за домаќинство изнесува 39 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот се зголемува за 1,130 денари по килограм и изнесува 26,382 денара. извор:курир
| | веќе видена | слични
2 копии

За само 1 денар по литар кај бензинот, односно 1,50 кај дизелот но сепак поскапуваат - така одлучи Регулаторната комисија на Република Македонија по двонеделното следење на трендовите на светските енергетски пазари, заради што од ноќеска на полноќ за литар бензин ќе плаќаме по 64 односно 66 денари, а за литар дизел 50,50 денари. До овие цени кои се во просек за 2,91% поголеми од сегашните е дојдено под влијание на за 7,45% повисоката просечна цена на суровата нафта, повисоките референтни цени на бензините за 5,87% и на дизелот за 6,71% на светските пазари, како и на поевтиниот долар за 1,525%.
| | веќе видена | слични

Во првите три месеци од годинава потрошивме 101 милион евра за увоз на нафта и нафтени деривати, што е 47 отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година, покажуваат податоците на Народна банка на Македонија. Поскапувањето на суровата нафта на светските берзи во последните 12 месеци е главната причина за зголеменото трошење девизи за увоз на моторен бензин и дизел-гориво. Во овој период цената на барел нафта од типот „брент“ скокна за речиси 80 отсто и тоа предизвика во првиот квартал да потрошиме 32,6 милиона евра повеќе споредено со истиот квартал лани за увоз на нафтени деривати. Овие зголемени трошоци на увозниците на нафта се пресликуваат во малопродажната цена на нафтените деривати на бензинските пумпи, кои последниве дванаесет месеци се движат од 60 до 70 денари за литар „евросупер“, односно од 40 до 55 денари за „дизел“. Според податоците од Регулаторната комисија за енергетика, нафтата на берзите се продаваше најевтино во јануари 2016 година, кога чинеше 28 долари за барел, па ...
| | веќе видена | слични

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за еден денар, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денар. Литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 64, а ЕУРОСУПЕР-98 ќе се продава за 66 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ горивото ќе изнесува 50,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.
| | веќе видена | слични

Како и секој втор понеделник, така и денес, Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата. Согласно методологијата која Регулаторната Комисија за Енергетика ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат за 4,54 проценти. Преведено во бројки, тоа значи дека од вечерва на полноќ цената на ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98 се зголемува за 1 денар, и еден литар од овие горива ќе чини 64 односно 66 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемуваат за 1,5 денари, и еден литар дизел гориво ќе чини 50,5 денари. Како што напоменавме, новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОД ПОЛНОЌ: Бензините и дизелот поскапуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: