Трговијата со луѓе и понатаму проблем на Балканот

Регионалната соработка меѓу невладините организации и полицијата може да помогне да се запре растечката појава, велат експертите. Многу ромски девојки се шверцуваат за присилни или договорени бракови. [AФП] Шверцот на деца, вклучително и оние кои завршуваат во каналите на проституцијата во земјите на ЕУ, останува проблем за југоисточна Европа, според Националната комисија за борба против трговијата со луѓе. „Принудните или договорените бракови на малолетни лица од ромска етничка припадност континуирано се присутни, што се должи на злоупотребата на визниот режим како фактор кој влијае на зголемување на бројот на жртви на трговијата со луѓе. Експлоатирани се малолетни женски лица на возраст од 13 до 17 години, кои се регрутираат со цел стапување во принудни бракови во земјите на ЕУ“, според извештајот за 2013 на Националната комисија за борба против трговијата со луѓе. „Децата се шверцуваат заради сексуална експлоатација, но уште почесто за присилни бракови“, рече за SETimes. Митар Ѓурашковиќ, шеф на Српската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 143 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трговијата со луѓе и понатаму проблем на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: