Трговијата со луѓе и понатаму проблем на Балканот

Регионалната соработка меѓу невладините организации и полицијата може да помогне да се запре растечката појава, велат експертите. Многу ромски девојки се шверцуваат за присилни или договорени бракови. [AФП] Шверцот на деца, вклучително и оние кои завршуваат во каналите на проституцијата во земјите на ЕУ, останува проблем за југоисточна Европа, според Националната комисија за борба против трговијата со луѓе. „Принудните или договорените бракови на малолетни лица од ромска етничка припадност континуирано се присутни, што се должи на злоупотребата на визниот режим како фактор кој влијае на зголемување на бројот на жртви на трговијата со луѓе. Експлоатирани се малолетни женски лица на возраст од 13 до 17 години, кои се регрутираат со цел стапување во принудни бракови во земјите на ЕУ“, според извештајот за 2013 на Националната комисија за борба против трговијата со луѓе. „Децата се шверцуваат заради сексуална експлоатација, но уште почесто за присилни бракови“, рече за SETimes. Митар Ѓурашковиќ, шеф на Српската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 153 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трговијата со луѓе и понатаму проблем на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: