Германските политичари бесни на амбасадорот на САД Гренел

Интервју на американскиот амбасадор Ричард Гренел за деснопопулистичкиот портал Брајтбарт предизвика бура од реакции во Германија. Од Владата и МНР најавија дека ќе го повикаат на разговор. Од германското МНР денеска соопштија дека веќе побарале објаснување од САД за изјавите на амбасадорот Гренел. Во интервју за Брајтбарт, Гренел вели дека неговата цел е да ги засили конзервативните сили во Европа и притоа оценува дека конзервативната политика засилено ќе се воспоставува поради пропаднатите политики на левицата. Во германското МНР велат дека в среда го очекуваат амбасадорот Гренел на разговор да ги објасни своите позиции. Дипломатските правила налагаат да не се објавуваат јавно симпатии за одредени политички партии или движења. Тоа се смета за мешање во внатрешните работи на земјата домаќин. Во интервјуто Гренел го фали и актуелниот австриски канцелар Себастијан Курц како позитивен пример за млад конзервативен политичар. „Мислам дека Себастијан Курц е рок-ѕвезда. Јас сум негов обожавател“. Дополнително, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

10 јуни 2018 Индекс - Загреб Новиот американски амбасадор во Германија по вторпат откако стапи на должност пред околу еден месец, предизвика скандал со изјави што многумина во Германија ги сфатија како мешање во внатрешната политика на земјата. Последната изјава на Ричард Гренел, што е неверојатно за еден амбасадор, може да се сфати и како повик за смена на канцеларката Ангела Меркел и поддршка на германските и европските националисти и популисти, што би можело да ја дестабилизира самата Европска Унија. Гренел прво на 13 мај практично им нареди на германските компании „веднаш да ги намалат“ активностите во Иран, откако американскиот претседател Доналд Трамп донесе одлука за еднострано повлекување на САД од Меѓународниот нуклеарен договор со Иран. Сака да ги зајакне конзервативците, но не и Меркел Сега во интервју за британската верзија на екстремно десничарскиот портал „Брајтбарт“, Гренел изјави дека „апсолутно сака да ги зајакне конзервативните сили во Европа и нивните лидери“. Јасно е меѓутоа дека не ...
| | веќе видена | слични

"Денот Д" е пример за силните врски меѓу Америка и Германија, рекла портпаролката на Стејт Департментот и предизвикала општ потсмев. "Имаме многу силна врска со владата на Германија. Кога ќе ги погледнеме историските книги, денес е 71. годишнина од говорот со кој е најавен Маршаловиот план. Утре е годишнината од инвазијата на "Денот Д". Ние очигледно имаме многу долга историја со германската влада и имаме силни врски со германската влада", рекол Хедер Науерт, портпаролка на Стејт департментот. Хедер Науерт била исмеана од многумина откако се посрамотила со ваквата изјава. D-Day is not really the thing you want to cite when you're talking about the strength of the relationship between the U.S. and Germany. pic.twitter.com/UOCoGY5bSH — Maddow Blog (@MaddowBlog) June 7, 2018 "Денот Д" е името за настанот кога на 6. јуни 1944. година околу 156.000 британски, американски, канадски и други сојузнички трупи извршиле инвазија на брегот на Нормандија, за да се борат во окупираната Франција против Германците. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот Стејт Департмент застана во одбрана на изјавата на новиот амбасадор во Германија, порачувајќи дека американските дипломати „имаат право да го изразуваат своето мислење“. „Немаме ли ние Американците право на слобода на говор?“, изјави портпаролката на Стејт Департментот, Хетер Нојерт одговарајќи на прашањата за коментарите на американскиот амбасадор Ричард Гренел во интервјуто кое што минатиот викенд го даде за “Breitbart News”. Гренел за споменатиот медиум изјавил дека сака „да ги зајакне европските конзервативци кои што штотуку започнале да се будат“ и со тоа предизвика лавина на негативни реакции во Германија. Притоа, американскиот амбасадор мислеше на изборите на кои што голем подем забележаа конзервативните партии во Германија, Италија, Унгарија и Австрија, а кои што, како што изјави, покажале „зајакнување на конзервативната политика поради неуспехот на политиката на левицата“. Изјавата на Гренел предизвика остри критики на германските политичари, а пристигнаа и предупредувања дека не смее ...
| | веќе видена | слични

Американскиот Стејт департмент застана во одбрана на изјавите на новиот американски амбасадор во Германија, Ричард Гренел, коишто предизвикаа осуди од сите страни на политичкиот спектар во земјата, истакнувајќи дека американските амбасадори „имаат право да го изразуваат своето мислење“. „Немаме ли ние како Американци право на слобода на говорот?“, рече портпаролката на американското министерство за надворешни работи Хетер Науерт одговарајќи на новинарско прашање за коментарите на американскиот амбасадор Ричард Гренел во интервјуто од минатиот викенд за изданието Breitbart News. Гренел, кој е поранешен портпарол на мисијата на САД во Обединетите нации и цврст приврзаник на претседателот Доналд Трамп, за споменатиот портал рече дека сака „да ги зајакне европските конзервативци коишто штотуку се будат од тивкото мнозинство“. Со тоа алудираше на изборите на коишто неочекуван скок доживеаја конзервативните партии во Унгарија, Германија, Австрија и Италија, а коишто, како што рече Гренел, покажаа „јакнење на ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија има двајца американски амбасадори кои што се важни за медиумите, јавноста и таканаречените инфлуенсери. Имињата на амбасадорот во Македонија Џес Бејли и во Атина Џефри Пајет кои со години се присутни во регионот се оската околу која се вртат македонските аналитичари и политичари. Од вчера трет американски амбасадор го презема приматот на најспоменуван американски амбасадор во Европа, дури и за нашата јавност која вобичаено тешко гледа подалеку од Табановце. Амбасадорот Ричард Гренел кој од пред еден месец е нов шеф на дипломатската мисија во Берлин именуван од претседателот на САД е човекот кој во наредниве месеци можеби и години ќе биде најспоменуван американски дипломат во Европа. Не затоа што се наоѓа во најмоќната европска држава туку затоа што отворено проговори за идниот курс на американската администрација на идеолошка основа на кој ќе се ангажира на стариот континент. Во интервју за десничарскиот портал Брајтбарт за време на викендот Гренел даде изјава која што ги потресе Берлин, Брисел ...
| | веќе видена | слични

Гренел, откако добил бројни критики на социјалните мрежи и во медиумите, вклучувајќи и реакции од истакнати германски службеници како министерот за надворешни работи Хајко Маас, на Твитер се обидел да се огради од тоа како биле пренесени неговите изјави. Новиот американски амбасадор во Германија, Ричард Гренел, веќе втор пат предизвикал скандал откако стапил на должност пред помалку од еден месец, со изјавите кои многумина во Германија ги сфатиле како мешање во внатрешната политика на таа земја. Последната изјава на Гренел, може да се сфати како повик за промена на канцеларката Ангела Меркел и поддршка за германските и европските националисти и популисти, што би можело да ја дестабилизира самата Европска унија. Гренел прво на 13. мај практично им наредил на германски компании веднаш ги намалат операциите во Иран откако американскиот претседател Доналд Трамп еднострано ги повлекол САД од меѓународниот нуклеарен договор со Иран, а потоа во понеделникот во интервју за британската верзија на крајно десниот ...
| | веќе видена | слични

Новиот американски амбасадор во Германија најави директно мешање на САД во европската политика и предизвика скандал. Сепак, огорченоста е погрешен одговор на тоа, смета главниот уредник на ДВ, Инес Пол. Германија е огорчена . Само неколку часа по објавувањето на интервјуто на амбасадорот на САД во Германија, Ричард Гренел, се јавија првите гласови со барање тој да биде протеран од земјата. Причина: во интервју во САД за десничарскиот портал Брајтбарт, човекот на Трамп изјави дека сака да ги зајакне конзервативните сили во Европа, оние кои се против естаблишментот. Деловите во кои зборува за молчаливото мнозинство, за благосостојбата на обичните работни луѓе, кога ја критикува бегалската политика и воопшто кога зборува за ароганцијата на политичката елита, би можел да ги повтори на некоја манифестација на десноконзервативната партија Алтернатива за Германија и - сигурно би добил аплауз. Не е првпат Гренел на таков експлицитен начин да се меша во работите на Германија. Само што стапи на функцијата, од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 455 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 357 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 132 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германските политичари бесни на амбасадорот на САД Гренел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: