„Трето полувреме“

„Трето полувреме“. Не е нов термин во фудбалот туку напротив, тоа е насловот на новиот филм на Дарко Митревски. А еве за што поточно се работи. „Трето полувреме е филмски проект којшто е базиран на неколку вистински приказни кои што се случиле во Скопје, пред и за време на Втората светска војна. Пред се за фудбалскиот клуб „Македонија“ кој во тоа време стигнал до првото место на бугарската лига“. Првата верзија на сценариото била напишана уште во 2002-ра година, но со мали измени и со вклучување на нови луѓе, сега се склопува актерскиот тим и од септември почнува снимањето. „Ова зад мене се глумците што ќе играат во филмот, уште пред десет дена започнаа со тренинзи под будно око на неколку тренери и кои што имаат за домашна задача да го научат фудбалот онака како што се играл во тие времиња“. Ова е еден нов вид на работа, каде што актерот се подготвува неколку месеци за својата улога. На актерите им преостануваат уште 60-тина дена. Па ги запрашавме дали е напорно. „Па да, ќе звучам многу банално но, многу ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега се правдаат со лажни соопштенија.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ...
сите 148 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 111 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 67 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Трето полувреме“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: