Трета јавна дебата за нацрт-амандманите на Уставот


Како што соопштија од владината прес-служба, на дебата ќе се обратат вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Експертски осврт на дебата ќе дадат академик, Владо Камбовски и универзитетскиот професор, Светомир Шкариќ, а академик Таки Фити ќе го отвори настaнот и ќе ја модерира дискусијата. Премиерот Зоран Заев вчера се обрати на втората дебата што се одржа на ФОН Универзитетот во Скопје на која истакнувајќи дека се повеќе граѓани го прифаќаат овој процес, заради обезбедувањето на европската и евроатлантската иднината на Република Македонија. Тој повтори дека амандманите нема да станат дел од Уставот доколку Грција не го усвои Договорот од Преспа и Протоколот за зачленување на Македонија во НАТО, како и дека со Договорот како никогаш досега, македонскиот идентитет и македонскиот јазик се заштитени. Во врска со Амандманот 34, појасни дека во Преамбулата „одлуките на АСНОМ" се заменуваат со „Прогласот од Првото заседание на АСНОМ до ...
| | веќе видена | слични

Кој сè ќе гласа во последната фаза од уставните измени следниот месец е прашањето што се отвори по неколку случувања на политичката сцена и изјави на политичари. Има повеќе опции, оценуваат аналитичарите, сепак исклучувајќи ја можноста уставните измени да не поминат. Според политичкиот аналитичар Џељаљ Незири, по приведувањето на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков , за кој во јавноста се шпекулираше дека посредувал при првото гласање на уставните измени, можно било еден до двајца пратеници од независната пратеничка група да не гласаат во последната фаза. „Но, во меѓувреме мислам дека и владиното мнозинство работи на зголемување на бројот на пратеници кои би гласале за уставните измени”, вели Незири. Пратеникот Панчо Минов, кој беше во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и во првата фаза од уставните измени не гласаше „за”, сега најави дека ќе гласа, наведувајќи дека бил задоволен од корекциите во амандманите. Во нив се внесени и забелешките на осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, а за в ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Владата на Република Македонија како овластен предлагач за уставни измени во рок од два дена треба да достави сублимиран извештај од јавните дискусии за главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандманите, или како амандмани на амандманите. Процесот на уставните измени треба да заврши со усвојување на предложените амандмани после јавната расправа и со Одлука за измена на Уставот што ќе ја донесе Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, на седница која е предвидено да се одржи на 15 јануари 2019 година. Јавната дискусија почна со дебата во Владата на Република Македонија, и потоа продолжи со отворени настани за предложените уставни измени во МАНУ, на Универзитетот ФОН, во Општина Штип, и во Тетово на Универзитетот на Југоисточна Европа, со учество на претставници на академската и експертската јавност, претставници од граѓанскиот сектор, како и на граѓани кои покажаа голем интерес на отворената покана на Владата на РМ. Од Владата посочуваат дека јавните дискусии по ...
| | веќе видена | слични

Процесот на уставните измени треба да заврши со усвојување на предложените амандмани после јавната расправа и со Одлука за измена на Уставот што ќе ја донесе Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, на седница која е предвидено да се одржи на 15 јануари 2019 година. Од Владата посочуваат дека јавните дискусии по нацрт амандманите за уставни измени со цел решавање на долгогодишниот спор со Грција, со што треба да се овозможи пристапување на Република Македонија во Европската Унија и НАТО, завршија во предвидениот рок од пет дена и опфатија широк спектар на засегнати страни. Низ дискусиите беа презентирани текстовите на усвоените четири нацрт амандмани низ собранискиот процес, а особено внимание се посвети на конструктивните предлози од пратениците во Собранието на Република Македонија, како и на предлозите од експертите и граѓаните кои дојдоа низ отворената дебата. Како сугестија која се зеде предвид, посочуваат од Владата, беше расправана и опцијата во Уставот да се наведе ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Јавните дискусии по нацрт-амандманите за уставните измени, со цел решавање на долгогодишниот спор со Грција, со што треба да се овозможи пристапување на Република Македонија во Европската Унија и НАТО, завршија во предвидениот рок од пет дена и опфатија широк спектар на засегнати страни. Во рок од два дена по јавната расправа, Владата како овластен предлагач за уставните измени до Собранието ќе достави сублимиран извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт-амандамните или како амандмани на амандманите. Процесот на уставните измени треба да заврши со усвојување на предложените амандмани по јавната расправа и со одлука за измена на Уставот, што ќе ја донесе Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, на седница која е предвидено да се одржи на 15 јануари 2019 година. „Уверен сум дека процесот ќе го затвориме во рамките на договореното и онака како што ќе пишува во одлуката за донесување на уставните измени во Законот за уставните измени, односно дека ...
| | веќе видена | слични

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од Владата преку соопштение.Оттаму потсочуваат дека јавните дебати кои завршиле во предвидениот рок, опфатиле широк спектар на засегнати страни , како и дека дел од експерите оцениле дека нацрт-амандманите се клучен основ за понатамошно опстојување на Македонија и нејзино вклучување во меѓународните организации. Амандманите, како што наведуваат од Владата,  ги штитат македонскиот и идентитетот на другите заедници. ,,За време на расправата беа разгледани предлози и сугестии како што се прашањето дали како уставно решение да се набројат сите одлуки од Првото заседание на АСНОМ, како правни решенија на кои се темели нашата државност, или пак да бидат собрани во еден уставно-правен израз како конститутивни документи на нашата државност. Беше разгледана и опцијата во Уставот да се наведе дека Република Македонија освен за грижата за македонскиот народ во ...
| | веќе видена | слични

Предлозите, сугестиите и забелешките кои произлегоа од дебатите нема да имаат суштинско, туку само козметичко влијание врз конечните предлог амандмани, смета аналитичарот Петар Арсовски . Според него граѓаните очекувале многу повеќе од јавните расправи, во кои, како што вели, недостасувала и поголема вклученост на опозицијата. Зелено светло за вметнување на било кој од изнесените предлози од експертите и граѓаните во предлог амандманите ќе мора да даде и Грција, како втора страна потписничка на Договорот, од кои произлегуваат уставни измени, вели Арасовски.  „Не верувам дека јавните расправи суштински ќе  влијаат на уставните амандмани, од неколку причини. Прво затоа што тие веќе се договорени како дел од Преспанскиот догвоор и веќе се договорени со Грција. Второ бидејќи политичките елити кои учествуваат во донесувањето веќе на некој начин ги имаат услогласено амандманите, така што во најдобра рака овие јавни дебати можат да имаат козметичко влијание на предлог амандманите. Сите оние кои се незадоволни од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Процесот на уставни измени согласно Договорот од Преспа по одржаните пет јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани влегуваат во финална фаза. Владата има обврска да достави Извештај до Собранието за јавните дебати и предлог-амандманите, по што согласно собранискиот Деловник, претседателот на Парламентот треба да ја закаже пленарната седница не порано од триесет дена. Во оваа фаза на уставните измени амандмани на нацрт-амандманите можат да поднесуваат и пратениците. Уставните амандмани ќе се сметаат за донесени доколку за нив гласаат 80 пратеници. Претседателот на Собранието Талат Џафери веќе ги најави комисиската расправа за амандманите на Уставот за 17 декември, и пленарната седница на Собрането која треба најрано да биде закажана на 9 јануари идната година, а гласањето да се случи на 15 јануари. – Владата има обврска да поднесе извештај до Собранието во однос на јавните расправи, како и предлог-амандмани кои ќе треба да се дебатираат во завршна фаза на пленарна седница. Согласно ...
| | веќе видена | слични

„О Бујар, дали си Албанец?" – со вакви прашања младите од БЕСА и студентите денес се појавија на дебатата со Бујар Османи на која се дискутираше за промена на името на државата, но и најавениот попис.По поставените прашања, младите ја напуштија салата и не му оставија на вицепремиерот Османи да им одговори на прашањата, сметајќи дека што и да одговори е лага, и празни зборови.
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, зборуваше пред студентите за четирите уставни амандмани кои најмногу поттикнаа дебата во јавноста. „Уставните измени се продукт на Преспанскиот договор, претходно подготвен заедно со грчката страна. Бидејќи тие требаше да бидат на линија на стимулирање на Преспанскиот договор, секоја девијација од принципите на Преспанскиот договор, ќе го направат договорот неприфатлив“, изјави Бујар Османи, вицепремиер за европски прашања, пренесе Телевизија 21. Но, говорот на Османи не беше добро пречекан од група студенти. „Веќе 27 години ни ги кажувате истите работи, Албанците не се државотворен елемент во уставните измени, албанскиот јазик не е службен јазик, туку како јазик на процент, албанското знаме не е дел од Устав. Бујар, како се чувствуваш кога гледаш овде лице кое биле спроти тебе во 2001 година. Знам дека нема да одговориш, бидејќи секогаш давате политички одговори и ние не ве разбираме. Како се чувствувате? Како Албанец или како процент? Нè срамете се од вашите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

– На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на ...
сите 322 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трета јавна дебата за нацрт-амандманите на Уставот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: