Трет тендер за доградба на кичевската општа болница

Уште еден тендер за доградба на кичевската општа болница заврши без избор на изведувач на проектот. Министерството за здравство денеска го распиша третиот по ред тендер за реализација на втората фаза од изградбата на здравствениот објект. Во огласот е наведено дека вредноста на проектот ќе изнесува 130 милиони денари без ДДВ, додека времетраењето на договорот е 24 месеци. Понудите од заинтересираните компании треба да се достават до надлежното министерство најдоцна до 18 јануари 2017 година. Со втората фаза од изградбата на болницата ќе се довршат пет одделенија за секундарна здравствена заштита, 10 специјалистичко-консултативни служби и четири одделенија за дневна болница. Новата зграда на кичевската општа болница се гради веќе неколку децении наназад. Камен-темелник на објектот е поставен во 1989 година, но градежните активности не се завршени во целост до денешен ден. Недовршената зграда подолг период стоеше неискористена. Министерството за здравство предвидува отворањето да се случи најдоцна до 2019 ...
| | веќе видена | слични

За реконструкција и надградба на Управната зграда на Министерството за транспорт и врски, ке се потрошат речиси два милиони евра повеќе од првично предвиденото. Државниот завод за ревизија во својот извештај освен сумата за проектот, ја нотира и постапката за избор на изведувач.Имено на електронската аукција распишана на почетокот на 2011 за проект со предвидена сума од 2,1 милиони евра без ДДВ, стигнале девет понуди, но до крајот на постапката во игра за добивање на тендерот останува само една фирма. Станува збор за градежната компанија Бетон Скопје која всушност и барала најмногу пари.По барање на Владата, постапката се завршува и се склучува договор за реконтрукција и надградба на објектот и покрај највисоката цена на фирмата понудувач од 4,8 милиони евра со пресметан данок. На договорот се склучуваат уште седум анекси со што вредноста се зголемува за 26,2%, а рокот за изведување се продолжува неколку пати. Според законот доколку најповолната понуда е со цена повисока од утврдената со одлуката за јавна ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 250 | | | веќе видена

Некогаш ретко кој се осудуваше да го спомне неговото име. Немаа храброст за такво нешто ниту медиумите. А, тие што ќе собереа храброст, завршуваа или во затвор ...
сите 172 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 427 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трет тендер за доградба на кичевската општа болница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: