Трет тендер за доградба на кичевската општа болница

Уште еден тендер за доградба на кичевската општа болница заврши без избор на изведувач на проектот. Министерството за здравство денеска го распиша третиот по ред тендер за реализација на втората фаза од изградбата на здравствениот објект. Во огласот е наведено дека вредноста на проектот ќе изнесува 130 милиони денари без ДДВ, додека времетраењето на договорот е 24 месеци. Понудите од заинтересираните компании треба да се достават до надлежното министерство најдоцна до 18 јануари 2017 година. Со втората фаза од изградбата на болницата ќе се довршат пет одделенија за секундарна здравствена заштита, 10 специјалистичко-консултативни служби и четири одделенија за дневна болница. Новата зграда на кичевската општа болница се гради веќе неколку децении наназад. Камен-темелник на објектот е поставен во 1989 година, но градежните активности не се завршени во целост до денешен ден. Недовршената зграда подолг период стоеше неискористена. Министерството за здравство предвидува отворањето да се случи најдоцна до 2019 ...
| | веќе видена | слични

За реконструкција и надградба на Управната зграда на Министерството за транспорт и врски, ке се потрошат речиси два милиони евра повеќе од првично предвиденото. Државниот завод за ревизија во својот извештај освен сумата за проектот, ја нотира и постапката за избор на изведувач.Имено на електронската аукција распишана на почетокот на 2011 за проект со предвидена сума од 2,1 милиони евра без ДДВ, стигнале девет понуди, но до крајот на постапката во игра за добивање на тендерот останува само една фирма. Станува збор за градежната компанија Бетон Скопје која всушност и барала најмногу пари.По барање на Владата, постапката се завршува и се склучува договор за реконтрукција и надградба на објектот и покрај највисоката цена на фирмата понудувач од 4,8 милиони евра со пресметан данок. На договорот се склучуваат уште седум анекси со што вредноста се зголемува за 26,2%, а рокот за изведување се продолжува неколку пати. Според законот доколку најповолната понуда е со цена повисока од утврдената со одлуката за јавна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 256 | | | веќе видена

До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температри, соопшти Управата за ...
сите 248 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 70 | | | веќе видена

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја ...
сите 82 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 86 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти го посети денеска во неговиот дом претседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, но ...
сите 175 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трет тендер за доградба на кичевската општа болница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: