Внимавајте што јадете: Квасецот е здрав, но може да биде многу опасен во комбинација со оваа состојка


Квасецот е намирница која ја користиме доста често подготвувајќи ги нашите омилени јадења. Тој е изразито богат со витамин Б комплекс, а содржи и гликоген. Хранлив е и здрав, но не треба да се комбинира со брашно. Квасецот е намирница која ја користиме доста често подготвувајќи ги нашите омилени јадења. Тој е изразито богат со витамин Б комплекс, а содржи и гликоген. Хранлив е и здрав, но не треба да се комбинира со брашно.Кога квасецот се комбинира со брашно создавате смеса која се лепи за ѕидовите на цревата.Тоа доведува до проблеми со варењето на храната и до создавање на наслаги во цревата, кои може да доведат до разни заболувања.Тоа се случува бидејќи квасецот се комбинира со шеќери. Внимавајте што јадете, а особено ако имате проблеми со желудникот.
| | веќе видена | слични

Подготовка на киселата зелка 15 килограми зелка, 0,5 килограми сол, шест лаврови листа, лажичка бибер во зрно, парчиња дуња поради жолтата боја, вино или сок од јаболка. Во пластично буре наредете исечена зелка, а потоа ставете сола и зачини. Продолжете така сè додека не ги потрошите сите состојки. Потоа ставете вода додека не ја прекриете зелката и херметички затворете ја. Прво држете ја на повисока температура сè додека не се скисели, а за тоа потребен и е еден месец. Потоа преместете ја на ладно место, во подрум, и чувајте ја на температура не поголема од пет степени. Ако бурето не е полно до врв, наполнете најлонска вреќа со вода и ставете ја најгоре за да ја притиснете зелката. Тридневна диета со зелка Со оваа диета може да изгубите до три килограми во три дена и притоа да го детоксицирати организмот. Првиот ден изедете до 1,5 килограми и распоредете ги во оброците. Пијте многу вода со неколку капки лимон. Вториот ден за ужина изедете половина килограм зелка, неколку парчиња леб и неколку лажички свежо ...
| | веќе видена | слични

Карфиолот е зеленчук кој го забрзува метаболизмот, ги исфрла токсините, богат е со витамини, особено витамин Ц, а штити и од многу болести. Во последно време нутриционистите му посветуваат повеќе внимание, бидејќи е здрав и диетален. Се смета дека делува моќно во превенирањето неколку видови карцином, спречува срцеви заболувања, а со самото тоа е чувар на човековото срце. Тоа се случува бидејќи содржи многу магнезиум или 80 проценти од потребната дневна количина. Богат е и со фолна киселина, која исто така помага при кардиоваскуларните болести. Се препорачува и за жени во менопауза. Исто така, се препорачува да се консумира сварен или обарен на пареа. На овој начин помага и за топење килограми или, пак, во салати или како туршија. Се препорачува да се јаде и свеж и со маслиново масло. Важно за карфиолот е да се изеде во рок од пет дена, а за да не прима многу влага, да се чува на ладно место свртен со стеблото надолу. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Запечен карфиол Печен карфиол – вкусно јадење Мусака од ...
| | веќе видена | слични

Лек за дигестивниот систем Тоа по што киселата зелка се разликува од суровата се пробиотичките бактерии. Киселата зелка е изворна со фрементирана храна природно богата со пробиотички култури. Поради тоа киселата зелка е многу важна во лечењето на болестите предизвикани со дисбаланс на цревната флора, посебно по терапијата со антибиотици или хемотерапија. Благо кажано, дејствува на желудникот и цревото, на нивната микрофлора со што го погодува желудникот. Исто така, помага во варењето на масните оброци и го забрзува метаболизмот, што го подобрува лачењето на штетните материи од телото и го чисти и регенерира црниот дроб. Исто така ја чисти крвта, го забавува стареењето и ја зајакнува отпорноста на телото. Ги лечи раните и изгорениците Киселата зелка помага во излекување на раните, а дејствува и кај ревматичните и воспалени вени. Локално може да се користи за ублажување на јадежот на кожата, за време на различни алергиски воспаленија, помали изгореници, убоди од инсекти, особено од пчели и оси. На боцнатото ...
| | веќе видена | слични

Дали сте знаеле дека редовното јадење само на еден продукт може да ве спаси од тоа да добиете рак на желудникот, еден од најсмртоносните облици на малигни болести? Тој секогаш е на трпезата, во лето и во зима, а во зима често е во скиселен облик. Ако сте помислиле на зелката, не сте погрешиле! Киселата зелка на нашите предци им е една од главните зимски продукти и извор на витамин Ц. Денеска сѐ уште ја следиме традицијата на подготовка на кисела зелка за зимница. Вистината е дека многу традиции изумираат, но оваа не смее да се случи затоа што киселата зелка е исклучително хранлива и лековита. Киселата зелка отскогаш била ценета, посебно како лек Начинот на нејзина подготовка потекнува од Словените, а се користи до ден-денешен. Познато е дека морепловецот Џејмс Кук својот екипаж го хранел со кисела зелка за превенција од опасен скорбут. Себастијан Кнеип со него ги лекувал дијабетесот, воспаленијата, изгорениците. Лековитоста од киселата зелка ги има надминано голем број познати билки. Сто грама сурова кисела ...
| | веќе видена | слични

Нашиот регион е познат по домашната туршија. Она што малкумина го знаеме е колку е туршијата здрава. Сите намирници во туршијата содржат пробиотици, а тие ја чуваат микрофлората на цревата. Важни се за одржување на здрав систем за варење, а се борат и со лошите бактерии и инфекции. Воедно, зеленчукот во туршијата содржи витамин Ц и многу други витамини. Ја поттикнува работата на организмот, го јакне имунитетот, го регулира крвниот притисок, а го намалува и холестеролот. На здравје туршија! Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Туршија на грчки начин Пиперки полнети со зелка Тегла полна витамини Повкусно од туршија: Мешана салата во тегла Колку е здрава туршијата
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 215 | | | веќе видена

Неотповиклива оставка најави директорот на затворот во Шутка, Ѓоко Котевски по физичкиот напад на поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, еден ...
сите 92 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Внимавајте што јадете: Квасецот е здрав, но може да биде многу опасен во комбинација со оваа состојка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: