Тренерот на Роналдо: Обвиненијата за силување не му пречат


Кристијано Роналдо не е под влијание на тековната истрага, во врска со обвинувањата за силување против него. Ова го откри неговиот тренер, Масимилијано Алегри на прашање дали посетата на полицајците од САД во Торино за земање на ДНК примерок од Португалецот влијае врз него. – Не мислам дека сето тоа му влијае. Не е поврзано со фудбалот и не е моја работа, но на тренинзите е мирен и концентриран. Тоа е важно за мене, прокоментира Алегри. Тренерот додаде дека Роналдо ќе игра во натпреварот за Купот на Италија против Болоња (12 јануари, 20,45 часот).
| | веќе видена | слични

Јувентус по осми, рекорден пат е освојувач на Суперкупот на Италија по триумфот над Милан со 1-0 на мечот одигран во Саудиска Арабија пред повеќе од 60.000 гледачи. Стрелец на победоносниот гол беше Кристијано Роналдо во 61 минута, со кој тој го освои првиот трофеј во дресот на „старата дама“. Сезонава Роналдо постигна 16 гола за Јувентус во сите конкуренции. За Роналдо (33) тоа беше осми гол на последните седум финални натпревари. Во Реал Мадрид тој беше дел од трите освоените титули европски првак во низа, притоа постигнувајќи два гола. Во 2017-та во финалето на шпанскиот Суперкуп против Барселона тој постигна еден гол, плус уште четири гола на двете финалиња во клупското Светско првенство, во 2016 и во 2017 година, против Кашима, односно против Гремио. Мечот од Суперкупот на Италија 10-ти пат се одигра надвор од Италија, а во него се среќаваат првакот и освојувачот на купот. Лани Јувентус ја освои двојната круна, а во финалето на Купот го совлада токму Милан.
| | веќе видена | слични

Овој медиум како најголема причина за пристигнувањето на Зидан го истакнува Кристиано Роналдо. Освен тоа се додава дека ако Зидан пристигне ќе го доведе својот миленик од Реал Мадрид, Карим Бензема. Зидан додека работеше во Реал беше еден од најголемите обожаватели на Бензема кој редовно добиваше критики за неефикасноста, но очигледно напаѓачот имал поинаква задача кај Французинот која добро ја извршувал. На Алегри му оди одлично во Јувентус и засега изгледа невозможно да си замине, но доколку ја освои Лигата на шампионите која е толку посакувана во Торино би можел и да си замине со цел да се започне еден нов циклус.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот медиум „Мундо Депортиво“ изимината вечер лансираше „бомба. Имено, според нивните информации Зинедин Зидан на лето ќе го превземе италијанскиот шампион Јувентус. Овој медиум како најголема причина за пристигнувањето на Зидан го истакнува Кристиано Роналдо. Освен тоа се додава дека ако Зидан пристигне ќе го доведе својот миленик од Реал Мадрид, Карим Бензема. Зидан додека работеше во Реал беше еден од најголемите обожаватели на Бензема кој редовно добиваше критики за неефикасноста, но очигледно напаѓачот имал поинаква задача кај Французинот која добро ја извршувал. На Алегри му оди одлично во Јувентус и засега изгледа невозможно да си замине, но доколку ја освои Лигата на шампионите која е толку посакувана во Торино би можел и да си замине со цел да се започне еден нов циклус. „Мундо Депортиво“: Зидан доаѓа во Јувентус и со себе носи свој миленик
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Јувентус успеа да излезе како победник од битката со Милан и да го освои италијанскиот Супер Куп кој оваа година Саудиска Арабија. „Бјанконерите“ победија со 1-0 и тоа со погодокот на Кристијано Роналдо во второто полувреме. Токму овој гол на Роналдо донесе еден посебен момент и тоа по неговата специфична прослава, неговото „Si“ кое беше испратено од голем број на публиката во Џеда. Слушнете како изгледаше најгласното „Si“ во историјата на фудбалот. Is it the best Siiiiiiiii ever ? Is it ? @Cristiano pic.twitter.com/IZ6RStIATL — Yasser (@Yass3r_1) January 16, 2019
| | веќе видена | слични

Многумина го проопуштија вчерашниот детал од Суперкупот во Џеда помеѓу Јувентус и Милан. Роналдо беше човекот на одлука и го постигна единствениот погодок со кој со Јувентус стигна до неговиот прв трофеј со овој клуб. Јувентус имаше поголем број навивачи од Милан на трибините или подобро кажано, Роналдо имаше повеќе навивачи. Кога нивниот идол постигна погодок ја видовме една од најексплозивните прослави видени во последно време. Навистина во моментот кога Роналдо отскокнува и прославува звукот е импресивен. Is it the best Siiiiiiiii ever ? Is it ? @Cristiano pic.twitter.com/IZ6RStIATL — Yasser (@Yass3r_1) January 16, 2019 ВИДЕО: Роналдо е обожаван во Џеда – погледнете што се случи кога го прослави вчерашниот погодок
| | веќе видена | слични
2 копии

Џеда, 17. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Петкратниот освојувач на „Златната топка“, Кристијано Роналдо донесе прв трофеј на италијанскиот хегемон Јувентус во оваа сезона. Португалската ѕвезда го постигна единствениот гол во победата од 1:0 над Милан за Суперкупот на Италија. Натпреварот беше одигран во Џеда, Саудиска Арабија. Уште два погодоци на „бјанконерите“ беа поништени поради офсајд, а Патрик Кутроне погоди греда при 0:0. Во 73-тата минута „црвено-црните“ останаа со играч помалку на теренот, откако Франк Кеси беше избркан со директен црвен картон. Со успехот Јувентус го освои трофејот по осми пат, со кои се на врвот пред „росонерите“, кои остануваат со 7.
| | веќе видена | слични
8 копии

Стрелецот на голот вреден трофеј за Јувентус во италијанскиот Суперкуп, Кристијано Роналдо, по триумфот над Милан (1:0) рече дека очекува уште многу други титули. – Игравме добро, создадовме многу шанси. И среќен сум што го постигнав победничкиот го.. Навистина сакав да ја започнам годината со трофеј. И ја имам првата титула со Јувентус! Ова е само почеток. Ние работиме чекор по чекор. Сега треба да работите за да го освоите следниот трофеј. Во серијата А ние водиме, но патеката е долга, турнирот е тежок, така што треба да работите, изјави Португалецот. Тој трофејот го посвети на семејството, пријателите и како што рече, сите кои го сакаат Јувентус и Кристијано.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на Јувентус синоќа во Суперкупот на Италија славеа против Милан со минимални 1:0, а стрелец на единствениот погодок беше Кристијано Роналдо. После натпреварот, Португалецот изјави дека е многу среќен поради првата титула во Јувентус, но нагласи дека ова е само почеток. „Беше многу тежок натпревар. Условите беа многу тешки затоа што беше многу жешко. Игравме добро, создадовме доста шанси и секако дека сум среќен поради тоа што го постигнав победничкиот гол. Среќен сум затоа што сакав да ја започнам 2019-та годиина со трофеј. Ова е мојот прв трофеј со Јувентус и мило ми е поради тоа“, изјави Роналдо и додаде: „Ова е само почетокот, одиме чекор по чекор. Го освоивме овој куп, а сега мораме да одиме чекор по чекор за да дојдеме до следниот трофеј“, изјави Роналдо.
| | веќе видена | слични

Тимот на Јувентус го совлада Милан со 1-0 и го освои италијанскиот Супер Куп. Стрелец на погодок вреден победа и трофеј беше Кристијано Роналдо кој се најде на вистинското место во 61 минута. Токму Портувалецот не ја криеше среќата и задоволството од овој успех, па во свој стил испрати една порака: -Ова беше многу тежок натпревар, многу е топло и тешко да се игра во овие услови. Игравме добро, создадовме многу шанси и очигледно сум среќен што го постигнав победничкиот гол. Среќен сум, тоа беше мојата намера да ја започнам 2019 со трофеј, ја имам првата титула со Јуве и јас сум многу среќен! Ова е само почеток, одиме чекор по чекор. Го имаме овој Куп, сега мораме да работиме напорно за да дојдеме до следниот трофеј, -рече Роналдо и додаде: -Серија А е секогаш принципиелна цел на Јуве, ние сме на врвот на табелата, но тоа е многу долг турнир и тоа ќе биде тешко, така што треба да продолжиме да работиме. Голот му го посветувам на тимот, моето семејство, пријателите и сите на светот кои го сакаат Јуве и го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 198 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 254 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 292 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тренерот на Роналдо: Обвиненијата за силување не му пречат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: