Леверкузен одби 25 милиони од Челзи


Баер Леверкузен ја одбил понудата од 25 милиони евра која на нивна адреса ја испратил Челзи за ангажман на Лион Бејли. 20 годишното крило импресионира со своите настапи за германскиот состав што го привлече вниманието на неколку големи клубови, а англискиот шампион побрза во намерата за негов ангажман уште пред стартот на јануарскиот трансфер период. Сепак се чини дека Леверкузен не сака да се раздели со младиот талент, или барем не по таа цена.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Баер Леверкузен Хеико Херлих стана интернет сензација после лошата глума која ја прикажа во натпреварот од осминафиналето од Купот во Германија, во кој неговата екипа славеше на гостувањето кај Борусија Менхенгладбах. Во 75 минута се случи ситуација која стана хит во Германија. Еден фудбалер на домашната екипа во желба што побргу да дојде до топка, оствари само мал допир со тренерот на Баер, а тој во ист момент театрално падна на теренот, за потоа да настане вистинска гужва пред клупата на гостите.
| | веќе видена | слични

Германската фудбалска федерација (ДФБ) потврди дека Хајко Херлих од Баер Леверкузен ќе биде првиот тренер кој ќе биде обвинет за свесно мамење на судијата откако смешно падна во текот на мечот од Германскуот куп против Борусија Менхенгладбах. Играчот од средниот ред на Борусија, Денис Закарија се доближи до Херлих за да ја земе топката, по што шефот на Леверкузен реши да „глуми“ дека имало контакт и очигледно бараше жолт картон за фудбалерот. Леверкузен на крајот победи со 1:0, а Херлих мораше да се извинува за симулацијата. „Тоа беше глупав потег од моја страна. Сакам да се извинам на сите. Топката дојде кон мене, ја пропуштив за Гладбах да не можат да интервенираат бргу. Не требаше да го направам тоа, а потоа Закарија само ме допре и се изнав. Со моите 46 години морам да признам дека тоа беше непромислено “, вели Херлих.
| | веќе видена | слични

Хејко Херлих како играч беше почитуван, но осо синоќа за многумина е еден од најсмешните тренери. Стратегот на Баер Леверкузен се обиде да изглуми дека беше удрен, но сето тоа го направи премногу аматерски. Баер гостуваше кај Борусија Менхенгладбах во осминафиналето на Купот на Германија. „Фармацевтите“ победија со 1:0, но потегот на мечот не беше погодокот, туку неуспешната глума на гостинскиот стратег. Во еден момент топката искочи од теренот, а домашниот играч Денис Закари тргна по топката, за да изведе аут. Во еден момент имаше близок контакт со Херлих. Иако немаше удар, тренерот на гостите падна како покосен, сакајчи да изнуди казна за противничкиот играч. Сепак, стратегот тоа го направи премногу аматерски, па судијата воопшто не ни помисли да наседне на оваа провокација.
| | веќе видена | слични

Баер Леверкузен успеа да се пласира во четвртфиналето на германскиот куп, но сепак погодокот кој го постигна Бејли вреден пласман во наредната рунда остана во сенка на тоа што го направи гостинскиот тренер. Хајко Херлих се обидуваше а навистина лукав и неспортски начин да задржи дел од времето во моментите кога Борусија Менхенгладбах сериозно напаѓаше за израмнување, па по еден минимален контакт со противнички играч, изрежира смешен театар кој наиде на големо неодобрување од трибините, по што беше погоден со пиво во глава.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 205 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 167 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Леверкузен одби 25 милиони од Челзи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: